1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ОХОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.12.2016 № 351
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 грудня 2016 р.
за № 1736/29866
Про затвердження Положення про проведення навчання з питань охорони праці та порядок допуску військовослужбовців (працівників) Управління державної охорони України до виконання робіт
Відповідно до статті 153 Кодексу законів про працю України, статті 11 Закону України "Про охорону органів державної влади України та посадових осіб" , статті 18 Закону України "Про охорону праці" , пункту 3.2 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці , затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про проведення навчання з питань охорони праці та порядок допуску військовослужбовців (працівників) Управління державної охорони України до виконання робіт, що додається.
2. Відділенню охорони праці і пожежно-технічного нагляду подати цей наказ в установленому законом порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Начальник Управління
генерал-полковник

В.В. Гелетей
ПОГОДЖЕНО:
Міністр освіти і науки України

Л.М. Гриневич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Управління
державної охорони України
05.12.2016 № 351
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 грудня 2016 р.
за № 1736/29866
ПОЛОЖЕННЯ
про проведення навчання з питань охорони праці та порядок допуску військовослужбовців (працівників) Управління державної охорони України до виконання робіт
І. Загальні вимоги
1. Це Положення встановлює порядок навчання, перевірки знань з питань охорони праці та допуску військовослужбовців (працівників) Управління державної охорони України (далі - УДО України) до виконання робіт.
2. Вимоги цього Положення є обов’язковими для виконання усіма самостійними структурними підрозділами УДО України.
3. Нагляд за дотриманням цього Положення здійснює підрозділ охорони праці і пожежно-технічного нагляду УДО України, а контроль - керівники самостійних структурних підрозділів.
4. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:
роботи за нарядом-допуском (розпорядженням) - роботи, виконання яких потребує дотримання посилених заходів безпеки, обсяг та порядок виконання яких визначаються відповідними чинними нормативно-правовими актами з охорони праці;
роботи, що виконуються в порядку поточної експлуатації, - роботи, які виконуються військовослужбовцями самостійно на закріпленій за ними дільниці протягом робочої зміни та не потребують оформлення наряду-допуску або розпорядження;
травматизм під час виконання робіт - травматизм, який може виникати під час виконання військовослужбовцями робіт, регламентованих діючими нормативними актами з охорони праці.
Терміни "навчання з питань охорони праці", "робота з підвищеною небезпекою", "спеціальне навчання", "стажування", "дублювання" вживаються в значеннях, наведених у Типовому положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженому наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511; терміни "наряд-допуск", "розпорядження" вживаються в значеннях, наведених у Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09 січня 1998 року № 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93/2533.
ІІ. Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці в Управлінні державної охорони України
1. В УДО України формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, які розробляються підрозділом охорони праці і пожежно-технічного нагляду УДО України та затверджуються Начальником Управління державної охорони України. З планами-графіками мають бути ознайомлені військовослужбовці (працівники).
2. Організацію навчання та перевірки знань з питань охорони праці військовослужбовців (працівників) в УДО України здійснює підрозділ охорони праці і пожежно-технічного нагляду або інші посадові особи, яким доручена організація цієї роботи.
3. Навчання з питань охорони праці в частині організації навчального процесу (матеріально-технічне забезпечення, формування навчальних груп, розробка навчально-тематичних планів і програм, форм навчальної документації та порядок їх ведення) здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
4. Навчання з питань охорони праці проводиться як пояснювально-ілюстративним методом, так і з використанням частково-пошукового, дослідницького методів та методу проблемного викладання, а також з використанням технічних засобів навчання (аудіовізуальні, комп’ютерні навчально-контрольні системи).
5. У разі допуску до виконання робіт за суміщенням особи проходять навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці за основним місцем роботи і за місцем роботи за суміщенням.
6. Перед перевіркою знань з питань охорони праці в УДО України організовується навчання у вигляді лекцій, семінарів та консультацій.
7. Перевірка знань військовослужбовців (працівників) з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, яких вони мають дотримуватися під час виконання функціональних обов’язків.
8. Перевірка знань військовослужбовців (працівників) з питань охорони праці в УДО України здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці УДО України (далі - комісія), склад якої затверджується наказом Начальника Управління державної охорони України. Головою комісії призначається посадова особа, до функціональних обов’язків якої входить організація роботи з охорони праці, а в разі потреби створення комісій в окремих самостійних структурних підрозділах їх очолюють керівники відповідних підрозділів чи їх заступники.
До складу комісії входять спеціалісти підрозділу охорони праці і пожежно-технічного нагляду та інших підрозділів в частині, що їх стосується.
Комісія вважається правомочною, якщо до її складу входить не менше трьох осіб.
9. Усі члени комісій мають пройти навчання з питань охорони праці.
10. Перелік питань для перевірки знань з охорони праці військовослужбовців (працівників) з урахуванням специфіки роботи складається членами комісії та затверджується Начальником Управління державної охорони України.
11. Формою перевірки знань з питань охорони праці військовослужбовців (працівників) є тестування, залік або іспит. Тестування проводиться комісією у вигляді письмового опитування, залік або іспит - за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування.
12. Результат перевірки знань з питань охорони праці під час ведення робіт, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 232/10512 (далі - роботи з підвищеною небезпекою), до виконання яких допускається військовослужбовець (працівник), оформлюється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці (далі - Протокол) (додаток 1).
Особам, які організовують або виконують роботи з підвищеною небезпекою та які під час перевірки знань з охорони праці показали задовільні результати, видається посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці Управління державної охорони України (далі - Посвідчення) (додаток 2). При цьому в Протоколі та Посвідченні у стислій формі зазначається перелік нормативно-правових актів з охорони праці та з безпечного виконання конкретних видів робіт, в обсязі яких військовослужбовець пройшов перевірку знань.
Питання щодо порядку зберігання Посвідчень у самостійному структурному підрозділі або необхідності військовослужбовцям (працівникам) мати їх при собі під час виконання робіт вирішується керівником самостійного структурного підрозділу.
13. У разі незадовільних результатів перевірки знань з питань охорони праці військовослужбовці (працівники) протягом одного місяця проходять повторне навчання і повторну перевірку знань.
14. Не допускаються до організації та виконання робіт військовослужбовці (працівники), які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
15. Організаційне забезпечення роботи комісії (організація проведення перевірки знань з питань охорони праці, оформлення, облік і зберігання Протоколів, оформлення і облік Посвідчень) покладається на голову комісії. Термін зберігання Протоколів не менше 5 років.
16. Контроль за організацією і здійсненням навчання та перевірки знань військовослужбовців (працівників) з питань охорони праці покладається на комісію.
ІІІ. Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці
1. Військовослужбовці (працівники), які організовують або виконують роботи з підвищеною небезпекою, щороку проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
2. Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться як безпосередньо в УДО України, так і на підприємствах, в установах, організаціях.
3. Спеціальне навчання з питань охорони праці організовується спеціалістами підрозділу охорони праці і пожежно-технічного нагляду спільно з керівниками самостійних структурних підрозділів за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків військовослужбовців і затверджуються Начальником Управління державної охорони України.
4. Перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання проводиться комісією.
IV. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб
1. Члени комісії, спеціалісти підрозділу охорони праці і пожежно-технічного нагляду під час прийняття на посаду і періодично один раз на три роки у порядку, встановленому цим Положенням, проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
2. Особи, відповідальні за технічний стан і безпечну експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та посадові особи, службові обов’язки яких пов’язані з керівництвом та контролем за виконанням робіт з підвищеною небезпекою; будівництвом, експлуатацією, реконструкцією, технічним переоснащенням, консервацією та ліквідацією об’єктів підвищеної небезпеки; розробкою проектів, технологічних регламентів та іншої технічної документації для робіт з підвищеною небезпекою; підготовкою персоналу для обслуговування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці в обсязі виконуваної ними роботи під час прийняття на посаду і періодично один раз на три роки.
3. Посадові особи, крім зазначених у пунктах 1, 2 цього розділу, проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці стосовно робіт, що входять до їх функціональних обов’язків, безпосередньо в УДО України.
4. Позачергове навчання і перевірка знань посадових осіб, а також фахівців з питань охорони праці проводяться в разі переведення військовослужбовця (працівника) на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці.
Посадові особи, у тому числі фахівці з питань охорони праці структурного підрозділу УДО України, де стався нещасний випадок (професійне отруєння) груповий (групове) або зі смертельним наслідком, протягом місяця проходять позачергове навчання і перевірку знань з питань охорони праці в порядку, встановленому цим Положенням, якщо комісією з розслідування встановлено факт порушення ними нормативно-правових актів з охорони праці.
Позачергове навчання з метою ознайомлення з нормативно-правовими актами з охорони праці може проводитися у формі семінарів.
V. Організація проведення інструктажів з питань охорони праці
1. Військовослужбовці (працівники) під час прибуття до місця проходження служби (роботи) та періодично проходять інструктажі з питань охорони праці, надання першої допомоги постраждалим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій у разі виникнення аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
2. За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці (далі - інструктажі) поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.
3. Вступний інструктаж проводиться із:
усіма військовослужбовцями (працівниками), які прибувають на військову службу (роботу) в УДО України та направляються на виконання постійної або тимчасової роботи, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
слухачами Інституту Управління державної охорони України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які прибули для проходження навчання;
військовослужбовцями інших військових формувань, які прибули в УДО України і беруть безпосередню участь у виконанні робіт в УДО України;
працівниками інших організацій, які прибули в УДО України і беруть безпосередню участь у виконанні робіт в УДО України.
Вступний інструктаж проводиться спеціалістом підрозділу охорони праці і пожежно-технічного нагляду УДО України, який в установленому цим Положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Вступний інструктаж проводиться в методичному кабінеті охорони праці або в спеціально обладнаному приміщенні з використанням сучасних технічних засобів навчання, навчальних та наочних посібників за програмою, розробленою підрозділом охорони праці і пожежно-технічного нагляду з урахуванням особливостей завдань УДО України. Програма та тривалість інструктажу затверджуються Начальником Управління державної охорони України.
Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (додаток 3), а також в контрольному листі проходження інструктажів з питань охорони праці та пожежної безпеки (додаток 4), який зберігається в особовій справі військовослужбовця (працівника).
4. Первинний інструктаж проводиться до початку виконання робіт безпосередньо на робочому місці із:
1) військовослужбовцем (працівником), який:
щойно прибув в УДО України (постійно чи тимчасово) для проходження військової служби (роботи);
переводиться з одного самостійного структурного підрозділу в інший;
виконуватиме нову для нього роботу;
відряджений з іншого військового формування і бере безпосередню участь у виконанні робіт в УДО України;
2) слухачами навчальних закладів:
до початку навчання;
перед виконанням кожного навчального завдання, пов’язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів.
Первинний інструктаж на робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фаху за діючими в УДО України інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.
5. Повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально з окремим військовослужбовцем (працівником) або групою військовослужбовців (працівників), які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.
Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені керівником самостійного структурного підрозділу з урахуванням конкретних умов виконання робіт, але не рідше ніж:
на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці;
для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.
6. Позаплановий інструктаж проводиться з військовослужбовцями (працівниками) на робочому місці або в кабінеті охорони праці в разі:
набрання чинності новими нормативно-правовими актами з охорони праці;
зміни технологічного процесу, заміни або модернізації устаткування, приладів та інструментів, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;

................
Перейти до повного тексту