1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.04.2014 № 232
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2014 р.
за № 428/25205
Про затвердження Порядку контрольованої стимуляції яєчників при заплідненні "ін вітро" у жінок із безпліддям
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України , затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, з метою уніфікації вимог до обсягів і якості надання гінекологічної допомоги, лікування безпліддя жінок сучасними методами лікування, зокрема методами допоміжних репродуктивних технологій,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок контрольованої стимуляції яєчників при заплідненні "ін вітро" у жінок із безпліддям, що додається.
2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити виконання цього наказу у підпорядкованих закладах охорони здоров’я та здійснювати контроль за його впровадженням.
3. Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги (М. Хобзей) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.
Міністр О. Мусій
ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. першого заступника
директора виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
всеукраїнських профспілок
та профспілкових об'єднань

Перший заступник Голови
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Президент Національної академії
медичних наук України
академік





А.М. Дзюба




Г.В. Осовий



О. Мірошниченко



А.М. Сердюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
02.04.2014 № 232
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2014 р.
за № 428/25205
ПОРЯДОК
контрольованої стимуляції яєчників при заплідненні "ін вітро" у жінок із безпліддям
І. Загальні положення
1. Цей Порядок регулює відносини між пацієнтами (жінками) та закладами охорони здоров’я державної та комунальної форми власності, які забезпечують застосування контрольованої стимуляції яєчників (далі - КСЯ) при заплідненні "ін вітро" у жінок з безпліддям.
2. Процедура запліднення "ін вітро" (далі - ЗІВ) або екстракорпорального запліднення може бути проведена із застосуванням КСЯ.
3. Групи препаратів, які можуть використовуватися при проведенні КСЯ: гонадотропіни (менопаузальний гонадотропін людини (далі - лМГ), фолікулостимулюючий гормон (далі - ФСГ), рекомбінантний фолікулостимулюючий гормон (далі - рФСГ), корифолітропін альфа, рекомбінантний лютеїнізуючий гормон (далі - рЛГ), хоріонічний гонадотропін (далі - ХГ), рекомбінантний хоріонічний гонадотропін (далі- рХГ), агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (далі - а-ГнРГ), антагоністи гонадотропін-рилізинг гормону (далі - ант-ГнРГ), селективні модулятори рецепторів естрогенів - кломіфен цитрат). При появі на фармацевтичному ринку України нових груп препаратів вони можуть використовуватися при КСЯ.
4. Призначення та корекція доз препаратів, внесення змін при проведенні КСЯ здійснюються лікарем індивідуально на підставі даних ультразвукового та гормонального моніторингу розвитку фолікулів.
ІІ. Агоністи гонадотропін-рилізинг гормонів при КСЯ
1. ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ можливо застосовувати у комбінації з а-ГнРГ, що вводиться у різні фази менструального циклу з метою оптимізації розвитку фолікулів та попередження передчасного або спонтанного піку лютеїнізуючого гормону (далі - ЛГ). Пригнічення функції гіпофіза, як частина лікування в рамках ЗІВ з використанням а-ГнРГ, разом із стимуляцією препаратами ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ полегшує контроль циклу і призводить до більш високої частоти настання вагітності, ніж при застосуванні тільки гонадотропінів (рівень доказовості А).
2. Залежно від моменту початку призначення а-ГнРГ та тривалості застосування використовують такі клінічні протоколи КСЯ:
Протоколи КСЯ Спосіб застосування а-ГнРГ (підшкірно, інтраназально) Початок застосування а-ГнРГ (день циклу) Тривалість застосування
Ультракороткий багаторазово, п/ш, і/н 2, 3-4, 5 3 доби
Короткий багаторазово, п/ш, і/н 2, 3 до дня ХГ/рХГ 8-12 днів
Довгий фолікулярний багаторазово, п/ш, і/н 2 до дня ХГ/рХГ 28-35 днів
Довгий лютеїновий багаторазово, п/ш, і/н за 6-10 днів до прогнозованої менструації до дня ХГ/рХГ 21-28 днів
"Стоп"-протокол багаторазово, п/ш, і/н за 6-10 днів до прогнозованої менструації до початку менструації 7-12 днів
Протокол з відміною а-ГнРГ в ранню фолікулінову фазу багаторазово, п/ш, і/н за 6-10 днів до прогнозованої менструації до 6-7 дня введення ФСГ 13-20 днів
Довгий фолікулярний (депо) одноразово, п/ш, депо 2 одноразово
Довгий лютеїновий (депо) одноразово, п/ш, депо за 6-10 днів до прогнозованої менструації одноразово
Ультрадовгий багаторазово, п/ш, депо 2 або за 6-10 днів до прогнозованої менструації 8-12 тижнів,
2-3 ін’єкції депо
3. Можливе застосування а-ГнРГ у формі депо у варіанті щоденних підшкірних ін'єкцій та у формі назального аерозолю. Ефективність клінічних протоколів із застосуванням депонованих форм, щоденних ін'єкцій та назального введення а-ГнРГ не відрізняється щодо кількості та якості отриманих ооцитів, частоти настання вагітності, частоти невиношування вагітності, частоти багатопліддя, частоти синдрому гіперстимуляції яєчників (далі - ГСЯ). Дози а-ГнРГ, що рекомендовано до застосування: депо - 3,75 мг, щоденні ін'єкції 0,1-0,05 мг або назальний аерозоль по 600 мкг/добу.
4. У протоколах, де застосовують депо-форми а-ГнРГ, збільшується загальна кількість ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ і загальна тривалість стимуляції.
ІІІ. Довгий протокол КСЯ з а-ГнРГ, що найчастіше застосовується
1. Перед початком введення а-ГнРГ необхідно провести ультразвукове дослідження (далі - УЗД) для виключення функціональних кіст яєчників та інших протипоказань.
2. У довгому протоколі КСЯ в разі застосування щоденних форм а-ГнРГ введення починають із середини лютеїнової фази менструального циклу (за 6-10 днів до прогнозованої менструації або приблизно через 7 днів після овуляції) та продовжують до дня введення тригерної дози ХГ.
3. Депонована форма а-ГнРГ вводиться одноразово в середині лютеїнової фази менструального циклу (за 6-10 днів до прогнозованої менструації або приблизно через 7 днів після овуляції). Необхідно враховувати, що дія препарату триває близько 28 днів.
4. Після початку менструації (2-4 день циклу) перед призначенням гонадотропінів необхідно повторно провести УЗД для виключення функціональних кіст та фолікулів розміром більше або дорівнює 15 мм. У разі необхідності можливо підтверджувати десенситизацію гіпофіза шляхом визначення концентрації естрадіолу ( менше або дорівнює 50 пг/мл). Концентрація прогестерону на 2-4 день менструального циклу більше або дорівнює 1,6 нг/мл вважається несприятливою. У випадку недостатньої десенситизації гіпофіза та/або підвищеного рівня прогестерону бажано відкласти початок введення гонадотропінів та провести повторне вимірювання рівнів естрадіолу та прогестерону.
5. З моменту досягнення десенситизації гіпофіза можливе зниження дози а-ГнРГ удвічі в разі застосування щоденних ін'єкцій.
6. У разі відсутності менструації через 2 або 3 тижні від початку введення а-ГнРГ необхідно провести УЗД, тест на вагітність або аналіз крові на ХГ з метою виключення функціональних кіст яєчника та наявності вагітності.
При виявленні вагітності необхідно інформувати жінку щодо відсутності негативного впливу попереднього прийому а-ГнРГ на перебіг вагітності, призначити препарати прогестерону для підтримки лютеїнової фази.
7. Введення ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ починається з 2 - 4 дня циклу (можливо й пізніше).
ІV. Короткий протокол КСЯ з а-ГнРГ
1. Одночасне застосування а-ГнРГ та ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ починається з 2 або 3 дня менструального циклу.
Перед початком лікування необхідно проведення УЗД з метою виключення протипоказань до початку стимуляції (функціональні кісти, вагітність) та, в разі необхідності, визначення рівня прогестерону.
2. Введення а-ГнРГ призводить до ефекту "спалаху" - активізації секреції власного ГнРГ упродовж 3-7 днів. Введення ФСГ/рФСГ/лМГ або ФСГ/рФСГ та рЛГ додатково збільшує загальний рівень гонадотропінів. Порівняно з довгим протоколом КСЯ застосовується менша сумарна доза використаних гонадотропінів та скорочується тривалість стимуляції.

................
Перейти до повного тексту