1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.11.2014 № 824
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 грудня 2014 р.
за № 1546/26323
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 125 від 20.03.2019 )
Про затвердження Методики визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС України)
Відповідно до частини третьої статті 27, абзацу дванадцятого підпункту 1 пункту 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" , з метою визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж об’єднаної енергетичної системи України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС України), що додається.
2. Департаменту з питань функціонування та реформування електроенергетичного сектора у встановленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Улиду В.Ю.
МіністрЮ. Продан
ПОГОДЖЕНО:

Т. в. о. Голови Державної служби України
з питань регуляторної політики
та розвитку підприємництва

Голова Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сферах енергетики та комунальних послуг




О.Л. Шейко



В. Демчишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства енергетики
та вугільної промисловості
України
24.11.2014 № 824
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 грудня 2014 р.
за № 1546/26323
МЕТОДИКА
визначення доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС України)
I. Загальні положення
1.1. Цю Методику розроблено з метою визначення величини доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж об’єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України).
1.2. Ця Методика встановлює порядок розрахунку величини доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж підприємством, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами України (далі - Підприємство), з метою здійснення операцій з експорту та/або імпорту електричної енергії (далі - торговельні операції).
1.3. Ця Методика враховує загальноприйняті положення, які використовуються в об’єднаній мережі системних операторів Європи ENTSO-E, спрямовані на імплементацію/впровадження зобов’язань України в рамках Енергетичного Співтовариства, зокрема Директиви Європейського Парламенту та Ради 2009/72/ЕС від 13 липня 2009 року про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії та про скасування Директиви 2003/54/Є та Регламенту (ЄС) № 714/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року про умови доступу до мережі для транскордонного обміну електроенергією та скасування Регламенту (ЄС) № 1228/2003.
1.4. У цій Методиці терміни використовуються у таких значеннях:
міждержавний перетин - сукупність міждержавних ліній електропередачі, що з’єднують об’єднану енергетичну систему України (або її частину) з іншими суміжними енергетичними системами інших країн;
системні оператори суміжних енергетичних систем - системні оператори та/або оператори системи передачі сусідньої країни, які здійснюють оперативно-технологічне управління суміжних енергетичних систем інших країн;
ААС (Already Allocated Сapacity - розподілена пропускна спроможність), МВт, - розподілена за результатами аукціону пропускна спроможність переможця аукціону щодо доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж;
ATC (Available Transfer Capability - вільна пропускна спроможність), МВт, - доступна пропускна спроможність, за вирахуванням розподіленої на аукціонах величини пропускної спроможності та пропускної спроможності, щодо якої надано пріоритетний доступ. При розрахунку добової вільної пропускної спроможності враховується невикористана величина пропускної спроможності, розподіленої на попередніх аукціонах;
NTC (Net Transfer Capacity - доступна пропускна спроможність), МВт, - величина максимальної потужності електричної енергії, яка може бути передана з енергетичної системи однієї країни до енергетичної системи іншої країни у відповідному напрямку міждержавного перетину за умови гарантованого забезпечення безпеки і надійності функціонування об'єднаної енергетичної системи України;
TRM (Transmission Reliability Margin - запас стійкості передачі), МВт, - запас активної потужності відповідного напрямку міждержавного перетину з урахуванням впливу істотних змін, які можуть відбуватися в енергетичній системі у відповідному періоді часу (зимовий/літній періоди року), а саме: похибка вхідної інформації, похибка методів розрахунків, нерегулярні коливання перетоків електричної енергії тощо, який визначається для забезпечення стійкості роботи власної електричної мережі;
TTС (Total Transfer Capacity - гранична пропускна спроможність), МВт, - гранична величина активної потужності, яка може бути передана у відповідному напрямку міждержавного перетину з урахуванням допустимого струму для елементів мережі, динамічної стійкості в разі нормативних збурень, інших режимних умов та за обов’язкового виконання критерію надійності (N-1).
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про електроенергетику", "Про засади функціонування ринку електричної енергії України".
1.5. Величина NTC використовується як індикативний показник для проведення торговельних операцій з електричною енергією та застосовується індивідуально за кожним напрямком міждержавного перетину за умови нульового обміну за іншими напрямками. Величина NTC визначається таким чином:
NTC = TTC - TRM, МВт.
1.6. Величина вільної пропускної спроможності АТС визначається таким чином:
ATC= NTC - AAC, МВт.
1.7. Величини ТТС, TRM, NTC, ATC та ААС характеризують роботу відповідного напрямку міждержавного перетину у відповідному періоді. Дані величини мають порівнюватися і уточнюватися із значеннями, отриманими відповідними системними операторами суміжних енергетичних систем.
ІІ. Принцип визначення величин доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж ОЕС України
2.1. Визначення величин доступної пропускної спроможності міждержавних електричних мереж ОЕС України у відповідному напрямку міжнародного перетину дозволяє ефективніше оцінювати технічну можливість забезпечення постачання електричної енергії для здійснення торговельних операцій з електричною енергією, враховуючи річні та місячні плани технічного обслуговування (виконання ремонтних робіт) енергетичного обладнання ОЕС України та енергетичних систем суміжних країн.
В основу розрахунку величин TTC, NTC та TRM покладено класичний принцип розрахунку пропускної спроможності електричних мереж між енергетичними системами, що мають спільні/суміжні зв’язки. Цей принцип ґрунтується на фізичному характері зміни потокорозподілення електричної енергії між місцем надлишку генерації електричної енергії та місцем недостатності (дефіциту) електричної енергії з урахуванням величини опору ліній електропередачі та параметрів усіх елементів основної мережі енергетичної системи і паралельних перетоків електричної енергії.

................
Перейти до повного тексту