- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 січня 2009 р.
за N 85/16101
Про затвердження Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України
Відповідно до статті
3 Закону України
"Про ветеринарну медицину" та Положення про Державний комітет ветеринарної медицини України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2007
N 1075 НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України, що додаються.
2. Управлінню забезпечення протиепізоотичної роботи Державного комітету ветеринарної медицини України в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника голови Державного комітету ветеринарної медицини України Вержиховського О.М.
Голова Державного комітету ветеринарної медицини України ПОГОДЖЕНО: Міністр аграрної політики України Заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України В.о. Першого заступника Міністра охорони здоров'я України, головного державного санітарного лікаря України В.о. Голови Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва | Г.Б.Іванов Ю.Ф.Мельник І.Д.Макаренко А.М.Пономаренко А.Гота |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ветеринарної медицини
України
27.10.2008 N 232
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 січня 2009 р.
за N 85/16101
ПРАВИЛА
облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України
1. Загальні положення
1.1. Правила облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України (далі - Правила) встановлюють основні ветеринарно-санітарні вимоги щодо утримання і ветеринарно-санітарного упорядкування діючих худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України.
Ці Правила поширюються на місцеві органи виконавчої влади, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що займаються утриманням, розведенням, обігом тварин та переробкою сировини тваринного походження.
1.2. Трупи тварин, які загинули від сибірки, сказу, трихінельозу, емкару, сапу та інших особливо небезпечних інфекційних хвороб, а також у випадку загибелі тварин невстановленої етіології підлягають обов'язковому термічному знешкодженню (спаленню). Рішення про визначення місця спалення приймає головний державний інспектор ветеринарної медицини району (міста), на територія якого виявлено захворювання.
1.3. Трупи тварин, які загинули з інших причин, конфіскати тощо повинні бути утилізовані.
1.4. Улаштування нових худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України забороняється з часу набуття чинності цих Правил.
1.5. Встановити термін дії цих Правил на період остаточного виведення з експлуатації існуючих худобомогильників та біотермічних ям з урахуванням проектних ємностей і термінів експлуатації з наступним переведенням їх у безпечний стан.
1.6. Державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за дотриманням цих Правил здійснюється установами державної служби ветеринарної медицини відповідно до Закону України
"Про ветеринарну медицину" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2007
N 1075 "Питання Державного департаменту ветеринарної медицини".
2. Терміни і визначення
У цих Правилах застосовуються такі основні терміни та визначення:
Біотермічна яма - спеціальна споруда для знезараження трупів тварин біотермічним шляхом.
Худобомогильник - місце для захоронення трупів тварин.
Захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об'єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людей не перевищував встановлених нормативів.
Утилізація - переробка трупів тварин і конфіскатів у безпечні технічні й кормові продукти.
Знешкодження (знезараження) - зменшення чи усунення небезпечності відходів шляхом механічного, фізико-хімічного чи біологічного оброблення.
Небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Конфіскати - туші, частини туші та органи худоби, визнані ветеринарно-санітарним наглядом не придатними на харчові потреби, але допущені для виробництва кормової і технічної продукції.
Об'єкти поводження з відходами - місця чи об'єкти, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів.
3. Збирання та перевезення трупів
3.1. Спеціаліст державної служби ветеринарної медицини при огляді трупа тварини, мертвонародженого плоду й інших біологічних відходів дає розпорядження про їх прибирання та інші вказівки, що виключають доступ сторонніх осіб, а також тварин, птиці, комах, які є обов'язковими до виконання посадовими особами та громадянами.
3.2. Збір та знешкодження трупів тварин проводиться власником цих трупів.
3.3. Транспортні засоби, виділені для перевезення трупів, мертвонароджених плодів і інших біологічних відходів, обладнують (вистеляють) водонепроникними закритими кузовами, які легко піддаються ветеринарно-санітарній обробці. Використання такого транспорту для перевезення кормів і харчових продуктів забороняється.
3.4. Після загрузки трупів, мертвонароджених плодів та інших біологічних відходів на транспортний засіб обов'язково дезінфікують місце, де вони лежали, та використаний при цьому інвентар і обладнання.
Ділянку, де виявили трупи, мертвонароджені плоди та інші біологічні відходи, дезінфікують сухим хлорним вапном із розрахунку 5 кг/кв.м, потім перекопують на глибину 25 см.
3.5. Транспортні засоби, інвентар, інструменти та обладнання після кожного випадку транспортування трупів, мертвонароджених плодів та інших біологічних відходів на худобомогильник, біотермічну яму дезінфікують або знищують. Для дезінфекції застосовують один з таких хімічних засобів: 4 процентний гарячий розчин їдкого натрію, 3 процентний розчин формальдегіду, розчин препаратів, які містять не менше 3% активного хлору, при нормі витрати розчину 0,5 л на 1 кв.м площі або інші деззасоби, які допущені для проведення дезінфекції тваринницьких об'єктів.
Спецодяг дезінфікують шляхом замочування в 2-процентному розчині формальдегіду протягом двох годин або іншими дозволеними для цього (відповідними інструкціями з застосування) дезінфікувальними розчинами.
4. Ветеринарно-санітарний контроль за експлуатацією існуючих худобомогильників та біотермічних ям
4.1. Територія ділянки, відведеної під худобомогильник, біотермічну яму, не повинна піддаватись дії зсувів і обвалів, затоплюватися талими, дощовими і паводковими водами та має характеризуватися легкокерованими ґрунтами.
4.2. Максимальний рівень стояння ґрунтових вод від поверхні землі на ділянці має бути не менше 2,5 м від поверхні ґрунту.
4.3. Худобомогильники та біотермічні ями повинні бути розміщені в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Розміри ділянок повинні мати площу з розрахунку 0,1 га на 1000 голів тварин у населеному пункті.
Санітарно-захисна зона від території худобомогильника та біотермічної ями до житлових і громадських будівель (населених пунктів), зон відпочинку та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей, повинна бути не менше 1000 метрів.
4.4. Територію худобомогильника, біотермічної ями огороджують суцільним парканом з цегли, блоків, дерева заввишки не менше двох метрів, із внутрішнього боку паркану по всьому периметру викопують рів глибиною 0,8-1,4 м і шириною не менше 1,5 м з насипом валу з вийнятого ґрунту.
В'їзд на територію худобомогильника, біотермічної ями обладнують воротами, а біотермічні ями закривають кришками із замком.
Через рів облаштовують міст для заїзду.
4.5. Трупи тварин на худобомогильниках закопують на глибину не менше ніж 2 м, з насипом землі 0,5 м, при цьому шар землі біля ями, на якій лежав труп, скидають у яму разом з трупом. Дно ями перед цим засипають сухим гашеним вапном або іншими дезінфікувальними засобами, що містять хлор, з вмістом активного хлору не менше 25 процентів, з розрахунку 2 кг на 1 кв.м площі.
Відстань між захороненнями повинна бути не менше 1 метра.
................Перейти до повного тексту