- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 липня 2009 р.
за N 659/16675
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
аграрної політики та продовольства
N 343 від 10.09.2014 )
Про затвердження Порядку здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів
Відповідно до Закону України
"Про насіння і садивний матеріал", з метою стимулювання розвитку ринку насіння та поліпшення сортових властивостей насіннєвого та садивного матеріалу
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів, що додається.
2. Українській державній насіннєвій інспекції (Чмирь С.М.), Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій встановити постійний контроль за виробництвом та реалізацією насіння, керуючись Порядком здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів.
3. Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.) довести положення цього наказу до відома Міністерства аграрної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій.
4. Департаменту ринків рослинництва забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Мельника С.І.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
В.о. Міністра ПОГОДЖЕНО: Голова Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва | Ю.Я.Лузан Л.В.Лосюк О.Кужель |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики України
03.07.2009 N 463
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 липня 2009 р.
за N 659/16675
ПОРЯДОК
здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів
1. Порядок здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів (далі - Порядок) встановлює єдину процедуру здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів. Контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють Українська державна насіннєва інспекція, Державна насіннєва інспекція Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські та міжрайонні державні насіннєві інспекції відповідно до Закону України
"Про насіння і садивний матеріал" (далі - Закон).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному у статті
1 Закону.
3. Основна мета проведення апробації сортових посівів - підтвердження того, що ознаки сорту залишились незмінними в процесі їх розмноження та визначення придатності сортових посівів для використання урожаю з них на насіннєві цілі. Для цього за встановленими морфологічними ознаками відмінності сорту визначаються сортова чистота (однорідність), засміченість сортового посіву іншими рослинами, в тому числі рослинами, насіння яких важко відокремлюється, карантинними, злісними й отруйними бур'янами, встановлюється ступінь ураження рослин хворобами та ушкодження шкідниками.
4. Право на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу мають суб'єкти насінництва та розсадництва, які пройшли атестацію, отримали паспорт на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу та внесені до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу.
5. Апробації підлягають усі сортові посіви сільськогосподарських рослин, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, та призначені для використання на насіннєві цілі або проходять виробниче випробування і належать суб'єктам насінництва та розсадництва (фізичним і юридичним особам).
6. Апробацію сортових посівів проводить державний інспектор з насінництва із залученням, за необхідності, автора сорту або представників установи - оригінатора та заявника.
7. Апробація сортових посівів проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування.
8. Для проведення апробації сортових посівів суб'єкт насінництва та розсадництва, який планує виробництво насіння для реалізації чи для власних потреб, за місяць до посіву щодо кожного сорту подає до відповідної державної насіннєвої інспекції заяву на проведення апробації сортових посівів згідно з додатком 1 (далі - заява), до якої додає:
ліцензію володільця прав на сорт (якщо виробник не є володільцем прав на сорт);
копію офіційного опису сорту (батьківських компонентів - у випадку вирощування гібридів);
копію етикетки з партії насіння, що буде висіяне у сортовому посіві;
сортові документи з партії насіння, що буде висіяне у сортовому посіві;
схему розміщення поля (полів) насінницького посіву;
історію попередників поля за минулі п'ять років;
для гібридів - співвідношення чоловічих і жіночих рослин, як його визначив володілець або підтримувач сорту;
заявку на етикетки.
На підставі зареєстрованої заяви приймається відповідне рішення згідно з додатком 2, в якому вказується особа, що буде проводити апробацію сортових посівів, відбір проб насіння на аналіз, стандартного зразка для проведення ґрунтового і лабораторного сортового контролю, зазначаються інші умови проведення апробації, про що буде повідомлено суб'єкта насінництва.
9. За місяць до початку апробації державна насіннєва інспекція складає попередній план проведення апробації сортових посівів, в якому вказуються господарство, номер поля та площа сортового посіву, що апробується, культура, сорт, категорія.
10. Українська державна насіннєва інспекція здійснює організацію та координацію робіт з апробації сортових посівів та проводить підготовку і підвищення кваліфікації спеціалістів державних насіннєвих інспекцій.
11. На підставі поданих заявок після перевірки відповідності насіння і садивного матеріалу наданим документам районні, міські, міжрайонні державні насіннєві інспекції складають перелік заходів щодо контролю за дотриманням технологічних вимог під час вирощування насіння, апробації сортових посівів з урахуванням прояву морфологічних ознак сорту і подають зведений план проведення апробації сортових посівів у розрізі суб'єктів насінництва до Державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим та обласної державної насіннєвої інспекції для доведення завдання державному інспектору, завчасного прогнозування обсягів виробництва насіння за сортами і категоріями (оригінальне, елітне, репродукційне).
12. Державна насіннєва інспекція Автономної Республіки Крим та обласні насіннєві інспекції розглядають подані районними, міськими міжрайонними державними насіннєвими інспекціями попередні плани апробації і надсилають у провідні селекційні установи авторам сорту інформацію про участь, у разі необхідності, автора сорту в апробації сортових посівів свого сорту і орієнтовний термін проведення цієї роботи.
13. Під час здійснення контролю за вирощуванням насіння і садивного матеріалу районні, міські, міжрайонні державні насіннєві інспекції перевіряють стан відповідності ведення документації щодо готовності техніки, складських приміщень до збирання сортових посівів, післязбиральної обробки насіння, розміщення та зберігання насіння, про що видається відповідна довідка згідно з додатком 3. Ці матеріали використовуються при проведенні апробації сортових посівів.
14. За результатами апробації сортових посівів залежно від виду та категорії висіяного насіння складається акт апробації сортових посівів згідно з додатком 4. Державний інспектор з насінництва несе персональну відповідальність за дані, внесені в акт апробації сортових посівів, згідно із законодавством.
15. Після проведення апробації сортових посівів районні, міські, міжрайонні державні насіннєві інспекції складають звіт про апробацію сортових посівів згідно з додатком 5 (далі - звіт) та надсилають його до Державної насіннєвої інспекції Автономної Республіки Крим та обласної державної насіннєвої інспекції, який після узагальнення направляється до Української державної насіннєвої інспекції.
16. За результатами визначення посівних якостей насіння та на підставі документів про сортову відповідність згідно з ДСТУ 4138-2002 "Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості" (далі - ДСТУ 4138-2002) та ДСТУ 2240-93 "Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови" (далі - ДСТУ 2240-93) районні, міські, міжрайонні державні насіннєві інспекції видають власникові такі державні документи, термін дії яких встановлюється відповідно до ДСТУ 2240-93:
Сертифікат на насіння України;
Посвідчення про кондиційність;
результат аналізу насіння.
17. Відповідно до прогнозованих обсягів виробництва насіння обласна державна насіннєва інспекція видає районній державній насіннєвій інспекції необхідну кількість етикеток.
18. Замовлення та друкування етикеток для маркування партій насіння сільськогосподарських рослин, призначених для реалізації, здійснюється за рахунок коштів заявника.
19. Українська державна насіннєва інспекція:
19.1. Веде реєстр виданих етикеток.
19.2. У разі розбіжностей в оцінці якості насіння і садивного матеріалу проводить арбітражне визначення якості насіння, враховуючи результати пре-контролю.
19.3. Відбирає проби насіння від партій, що підлягають реалізації, складає акт відбору проб відповідно до ДСТУ 4138-2002 перевіряє документи, що засвідчують сортову відповідність.
Кожній партії насіння присвоюється номер: який складається з 6 символів (UA-01-01-001/001-09):
а) літерний символ - UA - Україна;
б) двозначний символ - N області (01);
в) двозначний символ - N району (01);
г) тризначний символ - індивідуальний номер, присвоєний відбірнику проб (001);
ґ) тризначний символ - порядковий номер, присвоєний відбірником проб (001);
д) двозначний символ, що вказує рік збирання врожаю (09).
Директор Департаменту ринків рослинництва | О.А.Демидов |
Додаток 1
до Порядку здійснення
організації та контролю
за проведенням апробації
сортових посівів
____________________________
Державна насіннєва інспекція
Автономної Республіки Крим,
обласна, районна, міська,
міжрайонна державна
насіннєва інспекція
ЗАЯВА
на проведення апробації сортових посівів
__________________________________________________________________
(повне найменування або П.І.Б. суб'єкта насінництва та
розсадництва)
__________________________________________________________________
(адреса або місце проживання суб'єкта насінництва та
розсадництва)
телефон ______________; факс _____________; E-mail _______________
Просимо провести апробацію ____________ га сортового посіву сорту
__________________________ культури ______________________________
категорії __________________________________, що буде розташований
__________________________________________________________________
(місцезнаходження посіву)
До заяви додаються:
- ліцензія володільця прав на сорт (якщо виробник не є
володільцем прав на сорт);
- копія офіційного опису сорту (батьківських компонентів - у
випадку вирощування гібридів);
- копія етикетки з партії насіння, що буде висіяне у
сортовому посіві;
- сортові документи з партії насіння, що буде висіяне у
сортовому посіві;
- схема розміщення поля (полів) сортового посіву;
- історія попередників поля за минулі п'ять років;
- для гібридів - співвідношення чоловічих і жіночих рослин,
як його визначив володілець або підтримувач сорту;
- заявка на етикетки.
Уповноважена особа ______________________
(підпис)
______________________
(П.І.Б.)
М.П.
Дата _______________________
Додаток 2
до Порядку здійснення
організації та контролю
за проведенням апробації
сортових посівів
РІШЕННЯ N ____
від "__" ___________20__ року
на проведення апробації сортових посівів
Держнасінінспекція, розглянувши заявку ___________________________
_________________________________________________________________,
(назва або П.І.Б. суб'єкта господарювання)
винесла рішення:
1. Апробація сортових посівів відповідно до заявки, зареєстрованої
від "__" _________ 20 ______ року за N ____ в Держнасінінспекції,
буде проводитись згідно з методикою проведення апробації сортових
посівів.
2. Апробація сортових посівів покладається на ____________________
__________________________________________________________________
(П.І.Б.)
3. Відбір проб та ідентифікація продукції покладається на ________
__________________________________________________________________
(П.І.Б.)
4. Інші умови апробації __________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Роботи з апробації сортових посівів проводяться на підставі
договору.
Начальник Держнасінінспекції _______________ _________________
( підпис) (П.І.Б.)
Додаток 3
до Порядку здійснення
організації та контролю
за проведенням апробації
сортових посівів
ДОВІДКА N ______
про відповідність документації та стану готовності
"____"____________ 20__ року
Ця довідка, складена _____________________________________________
Держнасінінспекцією за участю представника виробника насіння
................Перейти до повного тексту