- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 червня 2009 р.
за N 548/16564
Про направлення на санаторне лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
охорони здоров'я
N 791 від 09.09.2013 )
Відповідно до статті
12 Закону України
"Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз", з метою удосконалення відбору хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику на санаторне лікування для підвищення ефективності їх лікування на санаторному етапі
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок направлення на санаторне лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику відповідно до медичних показань (додається).
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій довести цей наказ до відома працівників закладів охорони здоров'я, відповідальних за організацію санаторно-курортного лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику, та здійснювати контроль за його виконанням.
3. Директору Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення (Моісеєнко Р.О.) забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України в порядку, встановленому чинним законодавством України.
4. Визнати такою, що втратила чинність Інструкція про направлення хворих на туберкульоз на санаторне лікування, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.07.96
N 233, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17.09.96 за N 536/1561.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Лазоришинця В.В.
Міністр ПОГОДЖЕНО: Міністр праці та соціальної політики України Міністр оборони України В.о. президента Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України Президент Спілки орендарів і підприємців України В.о. президента Всеукраїнської асоціації роботодавців Генеральний директор Федерації роботодавців України Заступник Голови Федерації професійних спілок України | В.М.Князевич Л.Л.Денісова Ю.І.Єхануров В.М.Биковець В.М.Хмільовський В.М.Биковець В.Надрага С.Українець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
30.04.2009 N 287
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 червня 2009 р.
за N 548/16564
ПОРЯДОК
направлення на санаторне лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику відповідно до медичних показань
I. Загальні положення
Цей Порядок регламентує процедуру відбору, направлення на санаторне лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику відповідно до медичних показань з метою забезпечення ефективності медичної реабілітації, тривалості та стійкості її результатів та процедуру видачі путівок до санаторіїв протитуберкульозного профілю, які перебувають у сфері управління Міністерства охорони здоров'я України (далі - протитуберкульозні санаторії).
II. Направлення хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику на санаторне лікування
2.1. Потреба в санаторному лікуванні хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику визначається лікуючим лікарем (фтизіатром, дитячим фтизіатром стаціонару, диспансеру, кабінету) за місцем диспансерного нагляду відповідно до медичних показань (додаток до Порядку)
2.2. На санаторне лікування направляються хворі на туберкульоз та особи із груп ризику для:
2.2.1. Відновлення або підтримання стану здоров'я, медичної реабілітації, відновлення працездатності та запобігання інвалідності.
2.2.2. Закріплення результатів лікування, що досягнуті на попередньому етапі, або продовження контрольованої хіміотерапії при недостатньо тривалому стаціонарному лікуванні хворого.
2.2.3. Попередження рецидиву туберкульозу, лікування супутніх захворювань, підвищення опору організму.
2.2.4. Включення природнокліматичних факторів до комплексу лікувальних заходів при несприятливих для хворого клімато-екологічних умов за місцем проживання.
2.2.5. Проведення хірургічних втручань у санаторіях, де є хірургічні відділення.
2.3. Хворі на активний туберкульоз легенів у поєднанні з позалегеневими локалізаціями активного туберкульозу направляються в санаторії з урахуванням тяжкості процесу відповідної локалізації.
2.4. Хворі на вперше діагностований туберкульоз направляються на санаторне лікування після попереднього стаціонарного етапу лікування, за винятком дорослих хворих на вогнищевий туберкульоз без деструкції та бактеріовиділення, дітей з туберкульозною інтоксикацією.
2.5. Інші хворі за відсутності протипоказань для санаторного лікування, а також особи всіх вікових груп із затихлим, неактивним туберкульозом та віднесені до 5-ї клінічної та диспансерної категорії обліку хворих (групи 5.2, 5.4, 5.5), визначених пунктом 6.4
Протоколу надання медичної допомоги хворим на туберкульоз, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.06.2006
N 384, направляються в санаторії без попереднього стаціонарного лікування.
2.6. Термін перебування хворого в санаторії визначається лікарсько-консультативною комісією санаторію за медичними (форма і фаза туберкульозного процесу, обтяжуючі фактори, у тому числі супутня патологія, тривалість і результати попереднього лікування) та соціальними (умови проживання, харчування, умови праці) показаннями з урахуванням рекомендацій протитуберкульозного диспансеру, який направив хворого на санаторне лікування.
III. Відбір хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику на санаторне лікування
3.1. Відбір хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику на санаторне лікування здійснюється санаторно-курортною відбірковою комісією (далі - СКВК) закладу охорони здоров'я за місцем диспансерного нагляду на підставі таких документів, які подає на розгляд СКВК лікуючий лікар:
заява хворого (для дітей - заява батьків або опікунів за наявності документів, які підтверджують їх статус);
виписка з медичної карти лікування хворого на туберкульоз ТБ 01 (
форма N 081-1/о) або з медичної карти стаціонарного хворого (
форма 003/о, для дітей та дорослих).
Для дітей додатково необхідно подати довідку про щеплення за
формою 063/о, затвердженою МОЗ.
3.2. Рішення про направлення хворих та осіб із груп ризику на санаторне лікування приймається СКВК після розгляду документів, визначених пунктом 3.1 розділу III цього Порядку.
3.3. Хворі на туберкульоз та особи з груп ризику, які направляються на санаторне лікування в протитуберкульозні санаторії, забезпечуються путівками в зазначені санаторії закладами охорони здоров'я згідно з чергою, встановленою СКВК закладу охорони здоров'я за місцем їх диспансерного нагляду.
При вирішенні питання щодо першочерговості санаторно-курортного лікування дітей враховується соціальний статус дитини і матеріальне становище сім'ї, у якій вона виховується.
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 791 від 09.09.2013 )
Інваліди війни та прирівняні до них особи забезпечуються щорічним санаторно-курортним лікуванням позачергово.
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 791 від 09.09.2013 )
Інваліди війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни та війни з Японією, забезпечуються санаторно-курортним лікуванням першочергово із числа позачерговиків.
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
N 791 від 09.09.2013 )
IV. Видача путівок
4.1. Документом, що дає право хворим на туберкульоз та особам із груп ризику на санаторне лікування в протитуберкульозних санаторіях, є путівка.
4.1.1. Путівка хворому та особі із груп ризику видається на підставі рішення СКВК закладу охорони здоров'я за місцем їх диспансерного нагляду.
4.1.2. Путівка на дитину видається батькам або опікунам за наявності документів, які підтверджують їх статус.
4.1.3. Путівки видаються закладом охорони здоров'я в строк не пізніше, ніж 3 робочих дні з моменту прийняття рішення про направлення на санаторне лікування.
4.2. Путівка заповнюється, підписується керівником закладу охорони здоров'я, яким видається путівка, та засвідчується печаткою цього закладу.
4.3. Забороняється передача путівок хворими на туберкульоз та особами із груп ризику, направленими на санаторне лікування, іншим особам.
4.4. Будь-які виправлення в путівці засвідчуються підписом керівника закладу охорони здоров'я, яким вони видані, та печаткою цього закладу.
4.5. У разі відмови від путівки хворий або батьки хворої дитини (опікуни за наявності документів, які підтверджують їх статус) подають голові СКВК відповідну заяву.
4.6. При небажанні хворого або батьків (опікунів за наявності документів, які підтверджують їх статус) хворої дитини оформити відмову від путівки лікуючим лікарем складається акт за підписом: лікуючого лікаря, завідувача відділення, голови СКВК. Акт доводиться до відома хворого або його батьків (опікунів за наявності документів, які підтверджують їх статус), підписується ними та вкладається у справу хворого. Ця путівка надається наступному за чергою хворому у встановленому порядку.
Директор Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення | Р.О.Моісеєнко |
Додаток
до Порядку направлення
на санаторне лікування
хворих на туберкульоз
та осіб із груп ризику
відповідно до медичних
показань
ПОКАЗАННЯ
та протипоказання для санаторного лікування хворих на туберкульоз та осіб із груп ризику, терміни лікування
I. Показання для направлення дорослих, хворих на туберкульоз органів дихання
1.1. Показання для направлення дорослих, хворих на туберкульоз органів дихання, до санаторіїв, які розташовані на кліматичних курортах
N з/п |
Категорія диспансерного нагляду |
Клінічна характеристика контингентів, форма і фаза туберкульозного процесу |
Термін лікування (міс.) |
1 |
2 |
3 |
4 |
1.1.1 |
3 |
Обмежені форми (вогнищевий, інфільтративний туберкульоз легенів, плеврит) туберкульозу, фаза розсмоктування без бактеріовиділення після завершення інтенсивної фази |
2 - 3 |
1.1.2 |
1, 2 |
Дисемінований, вогнищевий, інфільтративний туберкульоз легенів у фазі розсмоктування, повного рубцювання деструкції легеневої тканини, припинення бактеріовиділення, туберкульоз верхніх дихальних шляхів (бронхів, трахеї, гортані та ін.) після ефективного лікування в стаціонарі |
2 |
1.1.3 |
1, 2, 3, 4, 5.1 |
Стан після ефективних хірургічних втручань з приводу туберкульозу органів дихання: |
|
а) при обмежених хірургічних втручаннях |
1 - 2 |
б) при інших хірургічних втручаннях, зокрема повторних операціях на органах дихання |
2 - 4 |
1.1.4 |
5.1 |
Особи , які клінічно вилікувані від туберкульозу органів дихання, за наявності супутніх захворювань та інших обтяжуючих чинників |
1 - 1,5 |
1.1.5 |
5.2 |
Особи, що мають контакт з хворими на туберкульоз: а) медичні та інші працівники протитуберкульозних закладів б) особи, що мають сімейний контакт з хворими на відкриту форму туберкульозу |
у межах відпустки |
1.2. Показання для направлення на санаторне лікування дорослих, хворих на туберкульоз органів дихання, до санаторіїв, розташованих у заміській зоні (місцеві санаторії)
N з/п |
Категорія диспансерного нагляду |
Клінічна характеристика контингентів, форма і фаза туберкульозного процесу |
Термін лікування (міс.) |
1 |
2 |
3 |
4 |
1.2.1 |
3 |
Обмежені форми (вогнищевий, інфільтративний) без бактеріовиділення та стаціонарного етапу лікування для осіб соціально- дезадаптованих верств населення |
3 - 4 |
1.2.2 |
1, 2, 3, 4 |
Усі форми туберкульозу легенів у фазі ущільнення і розсмоктування, рубцювання, деструкції та припинення бактеріовиділення за мазком після інтенсивної фази |
2-4 |
1.2.3 |
1, 2, 4 |
Усі форми туберкульозу легенів із деструкцією, включаючи фіброзно-кавернозний туберкульоз, після зникнення гострих явищ інтоксикації і ознак прогресування процесу та коли досягнуто припинення бактеріовиділення за мазком |
3-4 |
1.2.4 |
1, 2, 4 |
Поєднані форми туберкульозу легенів і туберкульозу верхніх дихальних шляхів (бронхів, трахеї, гортані) |
1,5 - 2 |
1.2.5 |
1, 2, 3, 4 |
Стан після ефективних хірургічних втручань з приводу туберкульозу органів дихання: |
2-3 |
а) при обмежених хірургічних втручаннях; |
б) при обширних хірургічних втручаннях |
2-6 |
1.2.6 |
5.1 |
Особи, які клінічно вилікувані від туберкульозу органів дихання, за наявності чинників, що знижують опірність організму |
1 - 1,5 |
1.2.7 |
5.2 |
Особи, що перебувають у побутовому і професійному контакті з хворими на туберкульоз, за наявності обтяжуючих чинників, зокрема несприятливих умов праці й побуту |
у межах відпу- стки; для непрацю- ючих - 1 |
................Перейти до повного тексту