1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
03.02.2006 N 2
Про стан організації контролю та нагляду за додержанням законодавства у сфері ліцензування, реєстрації та дозвільної системи та заходи щодо його поліпшення
( Рішення затверджено Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва N 12 від 07.02.2006 )
Колегія вважає здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства у сфері ліцензування, видачі дозволів та державної реєстрації дієвим інструментом щодо захисту прав та інтересів суб'єктів господарювання.
Державний нагляд з боку Комітету встановлено Законами України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", що передбачає:
- нормативно-правове забезпечення процедур державного нагляду;
- контроль за додержанням законодавства у сфері ліцензування та державної реєстрації;
- реагування на скарги суб'єктів господарювання та органів виконавчої влади щодо порушень законодавства у сфері ліцензування та державної реєстрації;
- аналіз матеріалів перевірок органів ліцензування, ліцензіатів та державних реєстраторів з метою підготовки пропозицій щодо вдосконалення нормативно-правової бази, яка регулює відносини у цих сферах.
Окрім того, відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Держпідприємництво в межах своєї компетенції забезпечує контроль за додержанням вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру. Однак на сьогодні механізми такого контролю потребують нормативного урегулювання.
Практична робота Держпідприємництва щодо здійснення державного нагляду та контролю у сферах ліцензування, видачі дозволів та державної реєстрації суб'єктів господарювання, у 2005 році включала комплекс заходів, зокрема:
- методологічне забезпечення правильності застосування вимог законодавства;
- навчальну та інформаційно-роз'яснювальну роботу з посадовими особами органів влади;
- безпосереднє здійснення перевірок з виїздом на місця;
- упровадження механізмів щодо усунення порушень, виявлених у зазначених сферах, тощо.
Крім того, Держпідприємництво та його представництва у межах нагляду за додержанням законодавства у сфері ліцензування здійснювали контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету по коду бюджетної класифікації 14060200 "Плата за видачу ліцензій та сертифікатів".
Узагальнення інформації представництв Держпідприємництва України щодо надходження платежів до відповідних бюджетів за кодом бюджетної класифікації 14060200 "Плата за видачу ліцензій та сертифікатів" свідчить про те, що за видачу ліцензій та сертифікатів у 2005 році надійшло 54891,79 тис. грн. (що складає 75% від запланованої суми).
У 2005 році Держпідприємництво активно намагалося використовувати усі можливі форми і методи контролю та нагляду за станом упровадження законодавства в частині ліцензування, забезпечення реєстраційних і дозвільних процедур.
Зокрема, функція нагляду за додержанням законодавства у сфері ліцензування забезпечувалася через діяльність експертно-апеляційної ради. Так, було проведено вісім засідань експертно-апеляційної ради, розглянуто 55 скарг (заяв) суб'єктів господарювання на рішення органів ліцензування. Прийняті відповідні рішення, з них 45 - винесені на користь суб'єктів господарювання.
Відбулися перевірки з виїздом на місця функціонування єдиних реєстраційних офісів в АР Крим, Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Харківській, Миколаївській Чернігівській, Київській та інших областях. Перевірки щодо додержання законодавства у сфері ліцензування господарської діяльності, діяльності державних реєстраторів, стану виконання рішень колегій Комітету з цих питань проведено у Луганській, Кіровоградській, м. Севастополі, Черкаській, Чернівецькій, Хмельницькій, Івано-Франківській, Житомирській, Львівській, Одеській, Запорізькій, Сумській областях.
Всього у 2005 році відповідальними працівниками (робочими групами) центрального апарату Комітету здійснено більше 110 відряджень в усі регіони (у 2004 році - 81).
Територіальні представництва Держпідприємництва здійснювали виїзди на місця на постійній основі як планово, так і на виконання доручень вищих органів влади.
Проте, для системного забезпечення функцій державного нагляду та контролю по усій території України необхідні значні кадрові ресурси та відповідне матеріально-технічне забезпечення. Разом з тим, впродовж ряду років штатна чисельність центрального апарату Комітету є незмінною. Окрім того, здійснювати контрольні перевірки з боку територіальних представництв Комітету з виїздом у райони та міста також ускладнено через малу чисельність працівників та відсутність службового транспорту.
Тому Держпідприємництво ініціювало залучення до перевірок з виїздом на місця територіальні підрозділи МВС, Мін'юсту, а також органи прокуратури. Впродовж IV кварталу 2005 р. за дорученнями Кабінету Міністрів Держпідприємництвом та його територіальними органами спільно з зазначеними структурами було проведено перевірки органів державної реєстрації щодо дотримання посадовими особами цих органів вимог законодавства в частині реєстраційних та дозвільних процедур по усій території України.
Загалом здійснено перевірки понад 1800 органів реєстрації та дозвільних органів, за результатами яких встановлено більше 650 порушень, в основному пов'язаних із недотриманням порядку реєстрації та надання дозволів, переважна більшість з яких - при наданні дозвільних документів.
У процесі перевірок викрито 563 злочини, за якими порушено понад 300 кримінальних справ. У структурі викритих злочинів 477 у сфері службової діяльності, у тому числі 265 фактів хабарництва, 19 фактів порушення порядку зайняття підприємницькою діяльністю, 25 фактів шахрайства з фінансовими ресурсами.
До кримінальної відповідальності притягнуто 336 осіб, з яких 220 - керівники. Відносно порушників Закону "Про боротьбу з корупцією" складено 18 адміністративних протоколів. Відповідно до компетенції до інших правоохоронних та контролюючих органів за результатами перевірок направлено 290 матеріалів для прийняття належних рішень.
Водночас встановлено, що недоліки в питаннях, зокрема, здійснення державної реєстрації - мають системний характер. Це - невирішення на місцевому рівні питання штатного розкладу та нормативного навантаження на державних реєстраторів, покладання на державних реєстраторів не передбачених законом обов'язків, невідповідність кількості реєстраторів виконуваним процедурам, невірна оплата їхньої праці, недотримання на місцевому рівні принципу "єдиного вікна" з боку посадових осіб, що беруть на облік суб'єктів господарювання. Має місце практика безпідставної відмови державних реєстраторів у прийнятті документів тощо.
Під час перевірок було виявлено також значні прогалини у навчально-методичному забезпеченні фахівців на місцевому рівні. Тому протягом 2005 року Комітетом спільно з представництвами та центрами перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів проводились навчально-методичні семінари для державних реєстраторів, працівників дозвільних центрів тощо. Зокрема, у місті Дніпропетровську - для реєстраторів Дніпропетровської, Кіровоградської, Запорізької областей; у містах Києві, Вінниці, Луганську, Полтаві, Сімферополі - для державних реєстраторів цих областей (всього було проведено 12 семінарів). Лише у листопаді - грудні 2005 року фахівцями Комітету проведено наради-семінари з державними реєстраторами в усіх регіонах України.
Незважаючи на роботу, яка проводиться Комітетом з фахівцями органів ліцензування та державними реєстраторами, рівень їх кваліфікації в багатьох випадках залишається недостатнім.
Недоліки щодо виконання законодавства у дозвільній, реєстраційній сфері та у сфері ліцензування, виявлені за результатами перевірок, - типізовані.
Для їх усунення Комітетом лише в останні місяці минулого року та у січні 2006 року забезпечено розробку та супроводження у Верховній Раді України низки нормативно-правових актів, а також здійснено ряд організаційних заходів:
1. З метою удосконалення реєстраційних процедур, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", розроблені зміни та доповнення до зазначеного Закону, прийняті в першому читанні Верховною Радою у грудні 2005 р. Прийняття зазначених законів дозволить упередити і унеможливити ряд порушень законодавства державними реєстраторами, систематизувати їхню діяльність щодо надання послуг суб'єктам підприємництва.
2. На виконання Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" Держпідприємництвом спільно з органами ліцензування розроблено шість порядків контролю за додержанням ліцензійних умов провадження певних видів господарської діяльності, які затверджено відповідними наказами та зареєстровано в Міністерстві юстиції України.

................
Перейти до повного тексту