1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
19.03.2010 N 3471
Про розгляд листа
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист стосовно правомірності вимог ДПІ у Першотравневому районі щодо надання прибуткових та видаткових накладних у зв'язку із закриттям підприємницької діяльності та в межах компетенції повідомляє наступне.
Стосовно наявності первинних документів
Відповідно до положень Указу Президента України від 03.07.98 N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", із змінами та доповненнями (далі - Указ), суб'єкти підприємницької діяльності, які застосовують спрощену систему оподаткування, не звільняються від здійснення обліку своїх доходів і витрат (статті 4 та 6 Указу) .
Для визначення результатів власної підприємницької діяльності платник єдиного податку на підставі хронологічного відображення здійснення господарських і фінансових операцій веде книгу обліку доходів і витрат згідно з додатком N 10 Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 N 12 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за N 64). При цьому, обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати та виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий дохід" (пункт 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА від 29.10.99 N 599) .
Реалізація вищезазначених норм не потребує обов'язкової наявності первинних документів на придбаний підприємцем товар.
Проте Указ та інші нормативно-правові акти не містять норми, які б звільняли фізичних осіб - платників єдиного податку від ведення первинного обліку доходів та витрат.
Звертаємо увагу, що основним призначенням спрощеної системи оподаткування є спрощення механізму податкового та бухгалтерського обліку.
Відповідно до вимог чинного законодавства суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи, платники єдиного податку, при здійсненні торговельної діяльності зобов'язані дотримуватись установлених правил і норм.
При організації торговельної діяльності суб'єкти господарювання повинні керуватися та дотримуватися вимог законів України "Про захист прав споживачів", "Про споживчу кооперацію", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про безпечність та якість харчових продуктів", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 N 833, та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють торговельну діяльність.
З метою уникнення непорозумінь з представниками органів ДПІ суб'єкт підприємницької діяльності має зберігати первинні документи, які передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Стосовно акта перевірки в частині утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб
Пунктом 1.15 статті 1 Закону України від 22.05.2003 N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон N 889) визначено, що фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності є податковим агентом в частині виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) фізичним особам, які є найманими працівниками та іншим фізичним особам.

................
Перейти до повного тексту