- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув звернення та, в порядку порушених питань, повідомляє нижченаведене.
Щодо статутного капіталу приватного підприємства
Відповідно до частини першої статті
63 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) приватним визнається підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи).
Чинним законодавством не встановлено заборони щодо визначення у статутному капіталі приватного підприємства часток засновників у відсотковому виразі.
Крім цього, звертаємо увагу, що згідно із частиною четвертою статті
57 ГКУ статут суб'єкта господарювання повинен містити, зокрема, відомості про порядок утворення статутного та інших фондів.
Щодо документів про перехід чи передання частки в статутному капіталі товариства
Відповідно до статті
11 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею
202 ЦКУ визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі статтею
116 ЦКУ учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві.
Вважаємо, що нотаріально засвідченою копією документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства може бути, зокрема, нотаріально засвідчена копія заяви про перехід чи передання частки, а нотаріально посвідченим договором про такий перехід чи передання - нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, міни, дарування частки учасника (засновника) у статутному капіталі товариства.
Крім цього, повідомляємо, що по питанню, порушеному у зверненні, Держкомпідприємництво звернулось до Міністерства юстиції України, що дає роз'яснення законодавства державним органам, підприємствам, установам та організаціям, на що листом від 02.07.2009 р. N 5860-0-26-09-31 отримало відповідь.
У листі Мін'юсту, зокрема, зазначається, що законодавець передбачив подання нотаріально засвідченої копії документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі юридичної особи з метою охоплення всіх випадків, при яких відбувається перехід права власності учасника юридичної особи.
Законодавець не зазначає, який саме має бути документ, головне, щоб він підтверджував перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства.
Щодо підписання протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю
Частиною другою статті
89 ГКУ визначено, що посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), а у разі створення ради товариства (спостережної ради) - голова і члени цієї ради. Обмеження щодо поєднання однією особою зазначених посад встановлюються законом.
................Перейти до повного тексту