1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Н А К А З
09.04.2010 N 88
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок
На виконання п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.01.2010 р. N 153-р "Деякі питання здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)", з метою методологічного забезпечення єдиного підходу до розробки органами державного нагляду (контролю) переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок.
2. Юридичному департаменту (Гавва Л.В.) довести Методичні рекомендації щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок, до органів державного нагляду (контролю).
3. Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення (Жерибор Т.В.) забезпечити розміщення Методичних рекомендацій щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок, на офіційному веб-сайті Держкомпідприємництва.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова М.Ю.Бродський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
комітету України
з питань регуляторної
політики та підприємництва
09.04.2010 N 88
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від провадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок
На виконання пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.01.2010 N 153-р "Деякі питання здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)", Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва надає методичні рекомендації з метою забезпечення єдиного підходу до розроблення переліку питань та типових форм актів для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) (далі - Акти).
Переліки питань та типові форми актів розробляються відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон), з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України, які затверджують відповідні критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності.
Переліки питань та типова форма акта затверджується наказом органу державного нагляду (контролю), який є регуляторним актом та повинен пройти процедуру погодження відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Зміст переліків питань та типових форм актів повинен ґрунтуватись виключно на вимогах чинного законодавства.
Акти складаються з таких складових частин (далі - розділи):
- титульний аркуш (розділ I);
- перелік питань, що підлягає перевірці (розділ II);
- опис виявлених порушень (розділ III);
- перелік питань для суб'єкта господарювання щодо контролю за діями посадових осіб органу державного нагляду (контролю) (розділ IV);
- пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного Акта (розділ V);
- підписи осіб, що брали участь у заході державного нагляду (контролю) (розділ VI);
- нормативні документи, на підставі яких складено та яким відповідають питання, передбачені Актом (розділ VII).
_______________
* Акти можна використовувати під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), але в частині тих питань, які стали підставою для здійснення таких заходів.
I. Титульний аркуш
Титульний аркуш Акта містить загальну інформацію про контролюючий орган, суб'єкта господарювання, який підлягає перевірці, та тип здійснюваного контрольного заходу.
Зокрема, на титульному аркуші має бути відображена наступна інформація (та/або він має містити вільні поля для відображення інформації про):
- найменування центрального органу державного нагляду (контролю), його поштова адреса, номер телефону, факсу, ін. засобів зв'язку;
- найменування органу державного нагляду (контролю), яким безпосередньо видається наказ на здійснення заходу державного нагляду (контролю) (територіальний орган), його поштова адреса, номер телефону, факсу, ін. засобів зв'язку;
- назву документа, сфера нагляду (контролю) та вид господарської діяльності, в якій він застосовується;
- найменування юридичної особи (та/або його відокремленого підрозділу) або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
- код ЄДРПОУ або індивідуальний податковий номер (ІПН), поштову адресу, номер телефону, факсу або інших засобів зв'язку юридичної особи (та/або його відокремленого підрозділу) або фізичної особи - підприємця;
- найменування конкретних об'єктів, які підлягають перевірці, та їх адреси, телефони, факси, ін. засоби зв'язку;
- загальна інформація щодо здійснюваного та попередніх заходів державного нагляду (контролю), яка включає в себе наступні відомості: розпорядчі документи щодо здійснюваного заходу (зазначаються реквізити наказу на перевірку та направлення (посвідчення) на перевірку, обов'язковість яких встановлена Законом) ; тип здійснюваного заходу (плановий або позаплановий); строк здійснення заходу державного нагляду (контролю); особи, що беруть участь у здійсненні заходу (посадові особи органу державного нагляду (контролю), посадові та/або уповноважені особи суб'єкта господарювання, треті особи - із зазначенням посади, прізвища, ім'я та по батькові); інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Крім зазначеної інформації, титульний аркуш Акта може містити додаткову інформацію, необхідну для органу державного нагляду (контролю).
Зразок оформлення титульного аркушу Акта наведено у додатку 1.
II. Переліки питань, що підлягають перевірці
Перелік питань для перевірки (далі - Перелік) повинен формуватись виключно на підставі чинних нормативно-правових та нормативних актів (технічних, санітарних, протипожежних, будівельних тощо норм і правил), дотримання яких є обов'язковим, відповідно до чинного законодавства.
Перелік повинен містити питання, недотримання яких несе в собі реальну загрозу для життя, здоров'я людей, суспільства та/або навколишнього середовища, або може створити умови для реального настання таких наслідків.
Питання рекомендується розподіляти на: а) питання, пов'язані з перевіркою документації суб'єкта господарювання; б) питання, пов'язані з перевіркою безпосередньо процесу діяльності суб'єкта господарювання.
Питання повинні передбачати однозначні відповіді, які не мають подвійного трактування, не мати відсильного характеру до норм законодавства та виключати невизначеність кола вимог, що підлягає контролю. Варіантами однозначних відповідей на питання можуть бути (але не виключно): "так", "виконано", "дотримано", "відповідає", "присутнє" (позитивні відповіді); "ні", "не виконано", "не дотримано", "не відповідає", "відсутнє" (негативні відповіді).
Оскільки Акт є документом універсального характеру, то проти кожного питання, крім двох полів для позначення можливих позитивних чи негативних варіантів відповідей, додатково мають бути передбачені поля для позначення того, що 1) дотримання питання не вимагається від даного (конкретно узятого) об'єкта контролю; 2) питання не перевірялося на даному (конкретно узятому) об'єкті контролю.
Одночасно питання Акта повинні містити нормативне обґрунтування питання, що підлягає контролю (посилання на реквізити норм, вимоги яких перевіряються - конкретний підпункт, пункт, статтю, розділ тощо конкретного нормативного акта).
Зразок оформлення розділу II Акта наведено у додатку 2.
III. Детальний опис виявлених порушень
За результатами заходу державного нагляду (контролю) органом державного нагляду (контролю) складається детальний перелік виявлених порушень вимог чинного законодавства.
В зазначеному переліку вказується нормативний акт, вимоги якого порушені, із зазначенням конкретних реквізитів норм, позначенням нормативного акта (позначення повинно відповідати розділу "Перелік нормативних документів, на підставі яких складено та яким відповідають питання, передбачені Актом перевірки") та наводиться детальний опис виявленого порушення.
Зразок оформлення розділу III Акта наведено у додатку 3.
IV. Перелік питань для суб'єкта господарювання щодо контролю за діями посадових осіб органу державного нагляду (контролю)
Ця частина Акта має містити питання, що стосуються дотримання вимог чинного законодавства посадовими особами органу державного нагляду (контролю).
Такі питання включаються до Акта з метою здійснення контролю за діями посадових осіб органу державного нагляду (контролю), а також для надання інформації керівництву органу державного нагляду (контролю) про вчинені порушення такими посадовими особами.
Всі поля цієї частини Акта заповнюється виключно посадовими та/або уповноваженими особами суб'єкта господарювання.
Мінімально необхідними питаннями, що повинні бути включені до цього розділу Акта, є питання про дотримання вимог Закону.
Проте, цей розділ Акта може містити додаткові питання, необхідні органу державного нагляду (контролю) для перевірки дотримання вимог чинного законодавства посадовими особами органів державного нагляду (контролю).
До змісту питань у цьому розділі Акта висуваються ті самі вимоги, що і до питань, які міститиме основний перелік питань Акта.
Зразок оформлення розділу IV Акта наведено у додатку 4.
V. Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеної перевірки та складеного Акта перевірки
В Акті повинен бути наявний аркуш, на якому суб'єкт господарювання може викласти свої пояснення, зауваження або заперечення щодо здійсненого заходу державного нагляду (контролю). Такі пояснення, зауваження або заперечення суб'єкта господарювання є невід'ємною частиною Акта.
Зразок оформлення розділу V Акта наведено у додатку 4.
VI. Підписи осіб, що брали участь у перевірці
Акт повинен складатись у двох примірниках, один з яких надається суб'єкту господарювання, а інший залишається в органі державного нагляду (контролю).
Акт підписується посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, із зазначенням посади, прізвища, ім'я та по батькові.
Також Акт підписується керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою, або фізичною особою - підприємцем із зазначенням посади, прізвища, імені та по батькові.
Акт може підписуватись третіми особами, якщо такі брали участь при здійсненні заходу державного нагляду (контролю).
Зразок оформлення розділу VI Акта наведено у додатку 5.
VII. Нормативні документи, на підставі яких складено та яким відповідають питання, передбачені Актом
Цю частину Акта рекомендується складати у вигляді таблиці. До таблиці мають ввійти всі нормативні документи, на підставі яких складено та яким відповідають питання, передбачені Актом.
При цьому нормативні акти доцільно згрупувати за їх статусом, вказавши окремо Кодекси та Закони, окремо постанови Кабінету Міністрів України та накази органів державної виконавчої влади, окремо один від одного всі інші види нормативних документів (як то НПАОП, ДНАОП, НАПБ, СНіП, СН, СанПіН, ДСН, ДБН, ГОСТ, ДСТУ і таке ін.) та викласти у хронологічному порядку їх прийняття (від більш ранніх до більш пізніх).
Таблиця має складатися щонайменше з наступних стовпців:
- позначення нормативного акта, використане у переліку питань;
- повна назва нормативного акта;
- вид нормативного акта та назва органу (органів), яким він затверджений;
- дата та номер нормативного акта.
Зразок оформлення розділу VII Акта наведено у додатку 6.
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
щодо розробки переліків
питань для здійснення
заходів державного
нагляду (контролю),
затверджених Наказом
Держкомпідприємництва
09.04.2010 N 88
ЗРАЗОК
оформлення титульного аркуша Акта
(Державний Герб України)
НАЗВА ЦЕНТРАЛЬНОГО ОРГАНУ
поштова адреса, номер телефону, факсу та ін.
__________________________________________________________________
(назва, адреса та телефони територіального органу,
__________________________________________________________________
що здійснює перевірку)
АКТ ПЕРЕВІРКИ
__________________________________________________________________
сфера нагляду (контролю) та вид господарської діяльності,
здійснюваної суб'єктом господарювання ____________________________
(найменування юридичної
_________________________________________________________________,
особи або прізвище, ім'я та по батькові
__________________________________________________________________
фізичної особи - підприємця)
------------------------------
код ЄДРПОУ / ІПН ------------------------------ __________________
(адреса,
_________________________________________________________________.
телефон)
Перевірено: _________________________________________________
(найменування об'єктів юридичної особи
_________________________________________________________________.
або фізичної особи - підприємця, їх адреси, телефони)
Загальна інформація щодо здійснюваної та раніше здійснених
перевірок
-------------------------------------------------------------------------------------
| Розпорядчі документи щодо здійснюваної перевірки | Тип здійснюваної |
| | перевірки |
|-------------------------------------------------------------+---------------------|
| ------------ ------ ------ ------------ |--- |
|Наказ N ------------ від ------.------.------------ р. |--- планова; |
| | |
|Направлення |--- |
| ------------ ------ ------ ------------ |--- позапланова. |
|на перевірку N ------------ від ------.------.------------ р.| |
-------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------
| Початок перевірки | Завершення перевірки |
|-----------------------------------------+-----------------------------------------|
| ------ | ------ | ------------ | ------ | ------ | ------ | ------------ | ------ |
| ------ | ------ | ------------ | ------ | ------ | ------ | ------------ | ------ |
|--------+--------+--------------+--------+--------+--------+--------------+--------|
| число | місяць | рік | години | число | місяць | рік | години |
-------------------------------------------------------------------------------------
Особи, що беруть участь у заході:
Посадові особи (назва органу контролю): _____________________
(посада,
__________________________________________________________________
прізвище, ім'я та по батькові)
__________________________________________________________________
Посадові та/або уповноважені особи суб'єкта господарювання,
треті особи: _____________________________________________________
(посада, прізвище, ім'я та по батькові)
__________________________________________________________________
Дані щодо останніх проведених перевірок:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
| Планова | Позапланова |
|-------------------------------------------------+-------------------------------------------------|
|--- |--- |
|--- не було взагалі |--- не було взагалі |
|-------------------------------------------------+-------------------------------------------------|
|--- ------ ------ ------------ |--- ------ ------ ------------ |
|--- була у період з ------.------.------------ р.|--- була у період з ------.------.------------ р.|
| ------ ------ ------------ | ------ ------ ------------ |
|по ------.------.------------ р. |по ------.------.------------ р. |
| ------ ------ ------------ | ------ ------ ------------ |
|Акт перевірки від ------.------.------------ р. |Акт перевірки від ------.------.------------ р. |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Додаток 2
до Методичних рекомендацій
щодо розробки переліків
питань для здійснення
заходів державного
нагляду (контролю),
затверджених Наказом
Держкомпідприємництва
09.04.2010 N 88
ЗРАЗОК
оформлення розділу II Акта
Питання, що підлягають перевірці
(як приклад, питання з безпеки та охорони праці)
------------------------------------------------------------------
|N п/п| Питання з безпеки та |Так|Ні|НВ|НП| Нормативне |
| | охорони праці, що | | | | | обґрунтування |
| |підлягають перевірці | | | | | |
|----------------------------------------------------------------|
|Частина I. Загальні вимоги |
|----------------------------------------------------------------|
| 1 | Загальні питання |
|-----+----------------------------------------------------------|
| 1.1 |дозвіл на здійснення | | | | |ст. 21 ЗУ N 2694 |

................
Перейти до повного тексту