1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
23.10.2009 N 13046
Про відокремлені підрозділи юридичної особи, створеної шляхом перетворення
На Ваше звернення від 02.10.2009 N 4658/Ш щодо відокремлених підрозділів юридичної особи, що реорганізується шляхом перетворення, повідомляємо наступне.
Згідно із вимогами статті 108 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) та статті 59 Господарського кодексу України реорганізація юридичної особи шляхом перетворення тягне за собою припинення юридичної особи, яка реорганізується, та створення юридичної особи, що виникає в результаті реорганізації. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до частини третьої статті 95 ЦКУ філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Крім цього, Верховною Радою України прийнятий Закон України від 04.02.2005 N 2424 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, вилучений пункт 3 частини другої статті 55 Господарського кодексу України, яким філії, представництва, інші відокремлені підрозділи господарських організацій, утворені ними для здійснення господарської діяльності, визначалися як суб'єкти господарської діяльності. Отже, відтепер ці утворення не є суб'єктами господарської діяльності.
Відповідно до статті 107 ЦКУ, що визначає порядок припинення юридичної особи шляхом, зокрема, перетворення, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт. Передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Крім цього, статтею 57 Господарського кодексу України встановлено, що в установчих документах суб'єкта господарювання, крім інших відомостей, повинні бути зазначені склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію).
Згідно із вимогами частини першою статті 28 Закону про реєстрацію відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - ЄДР).

................
Перейти до повного тексту