1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-79/7 від 11.07.2000
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Сумською обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих державних адміністрацій, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:
Голова Сумської обласної державної адміністрації видав розпорядження від 25.05.2000 N 164 "Про визначення операторів по здійсненню операцій з металобрухтом чорних і кольорових металів на території області" (далі - Розпорядження).
В преамбулі Розпорядження зазначається, що воно видане з метою недопущення розкрадання і розукомплектування технологічного обладнання, крадіжок майна громадян та забезпечення надходження всього обсягу металобрухту, зібраного на території області, на металургійні заводи України на умовах, що забезпечують виконання обласних програм, своєчасної сплати податків до місцевих бюджетів, здійснення дійового контролю за роботою суб'єктів підприємництва на ринку металобрухту та достовірності звітності.
Аналіз Розпорядження свідчить про те, що воно містить норми, які порушують права та законні інтереси суб'єктів підприємницької діяльності, встановлені Конституцією та законами України, стримують розвиток підприємницької діяльності.
1. В пункті 1 Розпорядження встановлено, що лише 7 спеціалізованих підприємств є операторами по збиранню та переробці металобрухту на території Сумської області.
В пункті 4 Розпорядження встановлена заборона діяльності на ринку металобрухту в області суб'єктів підприємництва, які не зазначені в пункті 1 Розпорядження.
Тобто Розпорядженням фактично встановлено заборону суб'єктам підприємницької діяльності, крім 7 вищезазначених спеціалізованих підприємств, на здійснення операцій з металобрухтом чорних і кольорових металів в Сумській області.
Відповідно до статті 14 Закону України від 05.05.99 N 619-XIV "Про металобрухт" місцеві органи виконавчої влади здійснюють державний контроль за здійсненням операцій з металобрухтом згідно з законодавством.
В частині першій статті 15 Закону України "Про металобрухт" зазначено, що органи державного контролю за здійсненням операцій з металобрухтом відповідно до своєї компетенції мають право зупинити дію або анулювати ліцензію на здійснення операцій з металобрухтом тільки у разі порушення ліцензійних умов.
Проте Законом України від 09.04.99 N 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" не передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій щодо зупинення дії або анулювання ліцензії на здійснення операцій з металобрухтом.
При цьому частиною другою статті 15 Закону України "Про металобрухт" передбачено, що місцеві органи виконавчої влади у разі виявлення порушень ліцензійних умов здійснення операцій з металобрухтом лише повідомляють про це Міністерство промислової політики України, яке відповідно до статті 13 цього Закону має право зупиняти дію ліцензій на здійснення операцій з металобрухту та анулювати їх у разі порушення суб'єктами підприємницької діяльності умов ліцензійної діяльності.
Таким чином, встановивши заборону діяльності на ринку металобрухту в області певному колу суб'єктів підприємництва, голова Сумської обласної державної адміністрації вийшов за межі наданих йому повноважень, тим самим порушивши частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, запровадження такої заборони суперечить частині першій статті 42 Конституції України, згідно з якою кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, а також частині першій статті 3 Закону України від 07.02.91 N 698-XII "Про підприємництво", відповідно до якої підприємці мають право без обмежень приймати рішення і здійснювати самостійно будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству.
2. В пункті 5 Розпорядження встановлена заборона на вивіз брухту чорних та кольорових металів за межі Сумської області автомобільним транспортом суб'єктам підприємницької діяльності, які не зазначені в пункті 1 Розпорядження.
Заборона вивозу за межі області брухту чорних та кольорових металів є обмеженням права певних суб'єктів підприємницької діяльності використовувати та розпоряджатись належним їм майном (в цьому випадку - брухтом чорних та кольорових металів) на свій розсуд.
Оскільки законами України не передбачена заборона здійснювати діяльність з реалізації та вивозу брухту чорних та кольорових металів за межі певного регіону, то встановлення такої заборони суперечить пункту 2 статті 4 Закону України від 07.02.91 N 697-XII "Про власність", в якому визначено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону; він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам.
Вимога пункту 5 Розпорядження є також порушенням частини першої статті 41 Конституції України, відповідно до якої кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

................
Перейти до повного тексту