- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ
ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-67/6 від 30.06.2000
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Державним комітетом зв'язку та інформатизації України
На виконання Указу Президента України від 03.02.98
N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:
Головним управлінням з питань радіочастот при Кабінеті Міністрів України було видано рішення від 11.01.99 N 11-ВВ "Про виділення радіочастот для експлуатації радіоелектронних засобів цифрової Європейської безшнурової радіотехнології (DECT)" (далі - Рішення).
Аналіз Рішення виявив норми, які суперечать положенням чинного законодавства України та створюють перешкоди у здійсненні підприємницької діяльності.
1. Згідно з абзацом 3 Рішення розповсюдження (продаж, постачання) в Україні радіотелефонів DECT для цивільних користувачів (для експлуатації в мережах зв'язку загального користування, для використання в відомчих або технологічних мережах зв'язку тощо) можливо тільки після отримання розповсюджувачем РЕЗ ліцензії на право використання відповідних радіочастот Міжвідомчої комісії з питань ліцензування використання радіочастот при Держкомзв'язку України. Ліцензування використання відповідних радіочастот не потребує погоджень з Укрчастотнаглядом і в/ч А-0159.
Вказана норма Рішення порушує права суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють виключно діяльність з розповсюдження (продажу, постачання) радіотелефонів DECT для цивільних користувачів, не провадячи при цьому діяльності з використання радіочастот.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.91
N 698-XII (із змінами і доповненнями) ліцензуванню підлягає використання радіочастот. Діяльність суб'єктів підприємництва з використання радіочастот передбачає створення та експлуатацію ними мереж електричного зв'язку, а також експлуатацію радіоелектронних засобів (далі - РЕЗ).
Згідно з пунктом 1.31 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.94
N 334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.97
N 283/97-ВР, із змінами і доповненнями) продажем товарів є будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Отже, здійснення діяльності з розповсюдження (продажу, постачання) радіотелефонів DECT для цивільних користувачів не передбачає створення та експлуатацію мереж електрозв'язку і експлуатацію РЕЗ.
Тому у суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють виключно реалізацію радіотелефонів DECT для цивільних користувачів, відсутня потреба в одержанні ліцензії на використання радіочастот, оскільки вони не провадять діяльності, що передбачає використання радіочастот.
2. Одержавши відповідно до абзацу 3 Рішення ліцензію на використання радіочастот, суб'єкт підприємницької діяльності, який займається виключно реалізацією радіотелефонів DECT для цивільних користувачів, змушений дотримуватися ліцензійних умов, визначених Інструкцією про порядок видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на використання радіочастот, умови та правила здійснення цієї діяльності і контроль за їх дотриманням (далі - Інструкція), затвердженої наказом Ліцензійної палати України та Державного комітету зв'язку України від 03.03.98
N 31/1049.
Відповідно до ліцензійних умов підприємства, що займаються виключно реалізацією радіотелефонів DECT, будуть змушені, зокрема, не пізніше ніж через 6 місяців від дня видачі ліцензії створити мережу електричного зв'язку та розпочати її експлуатацію. При цьому підприємство повинно буде виконувати всі вимоги нормативно-технічних документів і правил, що регламентують використання радіочастотного ресурсу.
Тобто підприємства, які займаються виключно реалізацією радіотелефонів DECT, фактично примушуються, шляхом нав'язування їм ліцензії на використання радіочастот, одночасно з реалізацією радіотелефонів DECT займатися діяльністю з використання радіочастот.
Це можна розглядати як порушення права цих підприємців на вільний вибір видів діяльності, що згідно з абзацом 2 статті 5 Закону України
"Про підприємництво" є одним з принципів підприємницької діяльності.
У випадку, якщо підприємці, які займаються виключно реалізацією радіотелефонів DECT для цивільних користувачів та одержали відповідно до абзацу 3 Рішення ліцензію на використання радіочастот, відмовляться від створення та експлуатації мережі зв'язку і експлуатації РЕЗ, вони тим самим будуть порушувати ліцензійні умови та правила діяльності з використання радіочастот.
Це може призвести до позбавлення їх ліцензії, оскільки згідно з абзацами 1 та 2 пункту 3.11
Інструкції у разі ненадання послуг зв'язку в строки, визначені ліцензією, приймається рішення про зупинення дії ліцензії. Відповідно до абзацу 8 пункту 3.12 Інструкції ліцензія на використання радіочастот може бути анульована, якщо ліцензіат не розпочав діяльність за ліцензією протягом шести місяців від дня видачі ліцензії і не обгрунтував затримку початку діяльності. Відповідно до статті 145
Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення умов і правил, що регламентують діяльність у галузі зв'язку, передбачену ліцензіями, тягне за собою накладення штрафів на посадових осіб підприємств зв'язку органами Державної інспекції електрозв'язку Адміністрації зв'язку України.
Звертаємо також увагу на той факт, що примушення суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються виключно реалізацією радіотелефонів DECT, до отримання ліцензії на використання радіочастот призводить до виникнення у цих підприємств додаткових витрат.
До таких витрат відносяться, зокрема, плата за видачу ліцензії та плата за використання радіочастот. При цьому законодавством не передбачено необхідності внесення зазначених плат для здійснення діяльності з реалізації радіотелефонів DECT.
Штучне збільшення витрат суб'єктів підприємницької діяльності порушує Указ Президента України від 03.02.98
N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", стаття 2 якого зазначає, що Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади повинні забезпечувати максимальне скорочення витрат суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаних з виконанням нормативно-правових актів.
3. Згідно з пунктами 3.1 та 3.3 І
нструкції для одержання ліцензії на використання радіочастот суб'єкти підприємницької діяльності повинні подавати до Держкомзв'язку України дані про вид діяльності, для якої будуть використовуватись радіочастоти (задоволення власних потреб, комерційна експлуатація), відомості про радіоелектронні засоби (системи), що будуть використовуватись, а також пояснювальну записку відносно побудови мережі та частотно-територіальне планування на використання радіоелектронних засобів.
................Перейти до повного тексту