1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ 3 ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
N 1-221/5249 від 22.08.2001
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист від 15.06.2001 р. N 11/87 щодо плати за землю підприємством - платником єдиного податку зі ставкою 6% і повідомляє.
Сплата плати за землю в Україні здійснюється відповідно до Закону України від 19.09.96 р. N 378/96-ВР "Про плату за землю" (зі змінами та доповненнями), яким установлені ставки земельного податку, порядок його стягнення і пільги щодо оподаткування землі.
Згідно зі ст.2 цього Закону плата за землю стягується у вигляді земельного податку чи оредної плати.
Статтею 5 цього ж Закону встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, передана у власність чи надана у користування, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктами плати за землю (платниками) є власники і землекористувачі, у тому числі орендарі, тобто безпосередньо ті юридичні чи фізичні особи, яким земля передана у власність чи надана в користування, у тому числі на умовах оренди.
Власники землі і землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, стягується орендна плата.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Законом України від 06.10.98 р. N 161-XIV "Про оренду землі", відповідно до якого орендодавцями землі в Україні можуть виступати сільські, селищні, міські, районні ради і власники землі (ст.5 зазначеного Закону).
Договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, визначені ст.22 - 24 зазначеного Закону, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендарю у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором термін.
Орендна плата за землю - це платіж, внесений орендарем орендодавцю за користування земельною ділянкою.
У випадку якщо орендодавцем виступає власник землі, то орендар, уклавши при цьому договір на оренду землі з власником, сплачує власнику орендну плату за землю, а власник, у свою чергу, сплачує на рахунок відповідної ради, на території якої знаходиться земельна ділянка, земельний податок.
У випадку якщо орендодавцем землі виступає відповідна місцева рада, орендар, уклавши з нею договір на оренду землі, самостійно сплачує орендну плату за землю на рахунок відповідної ради, на території якої знаходиться земельна ділянка. При цьому договір на оренду землі є підставою для сплати орендної плати за землю.
Спрощена система оподаткування, обліку і звітності, введена Указом Президента України від З липня 1998 року N 727/98 (у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. N 746/99), установлює, що суб'єкт малого підприємництва, що перейшов на сплату єдиного податку, не сплачує ряд податків і зборів (обов'язкових платежів), які стягуються на території України. При цьому варто додати, що згідно зі ст.4 названого Указу спрощена система оподаткування, обліку і звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд із діючою системою оподаткування, обліку і звітності, передбаченою чинним законодавством України, на вибір суб'єкта малого підприємництва.

................
Перейти до повного тексту