- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
N 2-222/1301 від 06.03.2002
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист і повідомляє.
В зв'язку з численними запитами житлових організацій та підприємств стосовно використання житлових приміщень не за призначенням Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України у листі від 05.01.2001 р.
N 5/2-6 повідомляє наступне:
"Перепланування житлових приміщень для розміщення в них офісів, контор, торгових організацій та для інших цілей непромислового характеру чинним законодавством не передбачено. Житлові будинки і житлові приміщення призначаються відповідно до норм
Житлового кодексу для постійного проживання громадян.
Використання приміщень у житлових будинках для потреб промислового характеру чинним законодавством забороняється.
Переобладнання житлових приміщень для використання їх в інших цілях проводиться в разі визначення їх непридатними для проживання з подальшим переведенням їх в нежилі, що регулюється статтею 8
Житлового кодексу УРСР та постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.84 р.
N 189 "Про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання".
Згідно з СНІП 08.01-89 "Жилые здания" такі приміщення (приміщення громадського призначення) можуть бути розміщені в житлових будинках на першому, другому та цокольному поверхах і повинні мати входи і евакуаційні виходи, ізольовані від житлової частини будинку та використовуватися за призначенням".
Відповідно до вищенаведеного Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України відкликає свій лист від 16.04.99 р.
N 17/5-92, в якому зазначалося, що:
"У багатьох містах мають місце самочинні переустаткування і перепланування квартир і житлових приміщень.
Особливо масовий характер мають випадки самовільного переустаткування приватизованих квартир під офіси, торгово-комерційні заклади та інше. При цьому руйнуються несущі конструкції, спотворюються фасади будинків, створюються незручності для мешканців.
Згідно з статтею 6 діючого
Житлового кодексу житлові будинки і житлові приміщення призначаються для постійного проживання громадян. Надання приміщень у житлових будинках для нестатків промислового характеру забороняється.
Перевід житлових будинків і житлових приміщень у нежилі в будинках державного і громадського житлового фонду регулюється статтею 8
Житлового кодексу УРСР і постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.84 р.
N 189 "Про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їхньої відповідності санітарним і технічним вимогам і визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання".
Використання житлових приміщень під офіси чи склади
Житловий кодекс не регламентує.
Згода мешканців будинку на використання приватизованого житла його власниками під інші цілі чинним законодавством не передбачено.
Виходячи з вищезазначеного і зважаючи на те, що з моменту виходу
Житлового кодексу УРСР у країні змінився суспільно-політичний лад, що зараз передбачає приватну власність на житло (будинок, квартиру), Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України вважає, що використання приватних житлових будинків і квартир під контори (офіси), можливо при дотриманні Закону України від 16.11.92 р.
N 2780-XII "Про основи містобудування" і Правил користування приміщеннями житлових будинків і при будинковими територіями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.92 р.
N 572, у частині недопущення обмеження інтересів інших громадян, що проживають у будинку. Дозвіл на розміщення в житлових приміщеннях офісів, контор, торгових організацій і для інших цілей непромислового характеру повинен видаватися за рішенням виконавчих органів міських (районних) рад і узгоджуватись з органом містобудування й архітектури, санітарних і протипожежних служб, а також власником будинку (об'єднання власників квартир). При цьому такі приміщення повинні бути розміщені в цокольному, на першому чи другому поверхах й обов'язково мати окремий вихід.
Розробку проектної документації на переустаткування і перепланування квартир необхідно здійснювати відповідно до вимог діючих будівельних норм і правил (СНІП 2.08.01-89 "Жилые здания", СНІП 2.04.08-87 "Газопостачання", ДБН А.2.2-3-97 "Склад, порядок розробки, узгодження і твердження проектної документації для будівництва" і інші) і погоджувати з місцевими органами державного нагляду".
Щодо відкриття магазину промтоварів у приміщеннях, які відповідно до положень постанови Ради Міністрів УРСР від 26.04.84 р.
N 189 "Про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання" визнані не житловими, повідомляємо наступне. Визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання з метою використання їх для відкриття кафе, барів - це тільки одна із вимог. Необхідно, щоб при роботі магазину не порушувались положення Закону України від 24.02.94 р.
N 4004-XII "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та інші санітарні норми і правила, передбачені чинним законодавством України.
................Перейти до повного тексту