1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
18.04.2003 N 3-221/2306
Про вилучення первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку посадовими особами органів державної податкової служби
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва <...> повідомляє.
Відповідно до пункту "а" статті 3 Указу Президента України від 23.07.98 р. N 817/98 "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" (далі - Указ N 817/98), позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться, зокрема, якщо за наслідками зустрічних перевірок виявлено факти, які свідчать про порушення суб'єктом підприємницької діяльності норм законодавства.
Органи державної податкової служби мають право, згідно з пунктом 6 статті 11 Закону України від 04.12.90 р. N 509-XII (далі - Закон N 509-XII) "Про державну податкову службу в Україні", вилучати (із залишенням копій) у підприємств, установ та організацій документи, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, інших платежів, та вилучати у громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які порушують порядок заняття підприємницькою діяльністю, реєстраційні посвідчення або спеціальні дозволи (ліцензії, патенти тощо) з наступною передачею матеріалів про порушення органам, що видали ці документи.
Держпідприємництво України наголошує на тому, що вилученню підлягають документи, якщо вони свідчать про порушення законодавства про оподаткування, і відбуватися таке вилучення повинне згідно з рішенням органів Державної податкової служби.
Відповідно до пункту 9 статті 9 Закону України від 16.07.99 р. N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні документи та регістри бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства тільки за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Посадова особа підприємства має право в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, зняти копії документів, що вилучаються. Обов'язковим є складання реєстру документів, що вилучаються, у порядку, встановленому законодавством.
У пункті 3 Інструкції про порядок вилучення посадовими особами органів державної податкової служби України у підприємств, установ, організацій документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та інших платежів, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.98 р. N 316, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.12.98 р. за N 802/3242 (далі - Інструкція), зазначено, що якщо під час перевірки встановлено факт приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплати податків та інших платежів, то вилучення документів у підприємств провадиться на підставі письмово вмотивованої постанови органу державної податкової служби. Постанова про проведення вилучення документів оформляється за встановленою формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції.
Згідно із пунктом 8 Інструкції при проведенні вилучення документів посадова особа органу державної податкової служби подає керівникам підприємства Постанову, складену тією посадовою особою органу державної податкової служби, яка здійснює вилучення на підставі виявлених фактів. У випадках відмови від добровільного видання документів останні вилучаються посадовою особою органу державної податкової служби за участі представників податкової міліції.
Частиною 2 пункту 9 Інструкції визначено, що посадова особа органу державної податкової служби, яка здійснює вилучення документів, одночасно складає Опис оригіналів документів, що вилучені зі справ, відповідно до форми згідно з додатком 3 та проводить фіксацію їхнього змісту, про що робиться запис у Протоколі.

................
Перейти до повного тексту