1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
14.07.2004 N 4778/0/2-04
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист <...> щодо визначення статусу підприємства як платника податку на прибуток і повідомляє наступне.
Як випливає із Вашого листа, підприємство через один із його підрозділів займається реалізацією інвестиційного проекту відповідно до Закону України від 11.05.2000 N 1714-III "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на території міста Харкова".
Згідно з пунктом 5 статті 7 зазначеного Закону, а також з пунктом 22.5 статті 22 Закону від 28.12.94 N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (з наступними змінами і доповненнями) звільняється на три роки від оподаткування прибуток (в частині, одержаній від освоєння інвестицій) новоствореного, перепрофільованого, реструктуризованого, реконструйованого підприємства, що реалізує відповідний інвестиційний проект. Прибуток таких підприємств, одержаний від реалізації інвестиційного проекту з четвертого по шостий рік включно, оподатковується за ставкою у розмірі 50 відсотків діючої ставки оподаткування. Ця норма застосовується з моменту одержання зазначеними підприємствами першого прибутку.
Тобто в частині діяльності від реалізації інвестиційного проекту протягом зазначеного вище строку підприємство є особою, звільненою (повністю чи частково) від оподаткування податком на прибуток.
Втім, поряд із зазначеною вище діяльністю підприємство здійснює інші види господарської діяльності, які підлягають оподаткуванню податком на прибуток на загальних підставах. Тобто в частині цієї діяльності підприємство має статус звичайного платника податку на прибуток.
Отже, діяльність підприємства має кваліфікуватися як така, що частково звільнюється від оподаткування податком на прибуток, а частково - оподатковується на загальних підставах. Зазначений висновок знаходить підтвердження у пункті 7 Порядку обліку, обчислення прибутку, одержаного від реалізації інвестиційного проекту на території міста Харкова, та складання відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності з реалізації інвестиційного проекту, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 17.07.2000 р. N 384:
"Якщо суб'єкт підприємницької діяльності займається кількома видами підприємницької діяльності, то пільга в оподаткуванні прибутку застосовується тільки до прибутку, одержаного від того виду діяльності, що передбачений інвестиційним проектом. За таким видом діяльності суб'єкт підприємницької діяльності повинен вести окремий податковий облік для визначення прибутку, одержаного від реалізації інвестиційного проекту".
Відповідно до підпункту 11.2.3 пункту 11.2 статті 11 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" датою збільшення валових витрат платника податку при здійсненні ним операцій з особами, які є резидентами, (зокрема,) які сплачують цей податок за ставкою нижчою, ніж зазначена у статті 10 цього Закону, чи є звільненими від сплати цього податку, є дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг), - дата їх фактичного отримання від таких осіб незалежно від наявності їх оплати (у тому числі часткової або авансової).
У зазначеному Законі не знайшло відображення те, яким чином відноситься до складу валових витрат вартість товарів (робіт, послуг), що придбані у особи, яка частково підпадає під дію зазначеної статті, а частково оподатковується на загальних підставах.
Втім, за думкою Держпідприємництва України, виходячи із телеологічного тлумачення норм Закону, намір законодавця при запровадженні підпункту 11.2.3 Закону полягав у недопущенні випадків, коли одна особа (покупець) відносить до складу валових витрат (і цим зменшує суму податку на прибуток, належну до сплати до бюджету) суму авансів за товари (роботи, послуги) без їх фактичного отримання, а інша особа (продавець) взагалі не сплачує податок на прибуток (чи сплачує його за нижчою ставкою) від цієї операції, внаслідок чого зазнає втрат Державний бюджет України.

................
Перейти до повного тексту