1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
23.06.2004 N 4255
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо застосування нульової ставки податку на додану вартість (з правом віднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених за придбані товари) до операцій з продажу медичного обладнання на митній території України, що здійснюються в рамках міжнародної технічної допомоги, та повідомляє таке.
Відповідно до підпунктів (а) та (b) розділу 7.01 Стандартних термінів та умов, що поширюються на Гранти, які надаються з Рахунку ядерної безпеки від 14 червня 1993 р., що є невід'ємною частиною Угоди про Грант (Проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським банком реконструкції та розвитку, Урядом України і Чорнобильською атомною електростанцією (далі - Угода про Грант), Угода про Грант і будь-які відповідні документи повинні бути вільними від будь-яких податків, які стягуються Україною або на її території, пов'язаних з виконанням цієї Угоди, а надходження Гранту не повинні спрямовуватись на покриття витрат в рахунок сплати будь-яких податків, які стягуються Україною чи на її території.
Порядок оподаткування податком на додану вартість операцій з продажу товарів (у тому числі устаткування та обладнання), що здійснюється в рамках міжнародної технічної допомоги відповідно до вказаної вище Угоди, визначається Законом України від 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон). Відповідно до пункту 11.23 статті 11 Закону, такі операції оподатковуються за нульовою ставкою.
Окрім цього, відповідно до підпункту 5.1.7 статті 5 Закону, звільняються від оподаткування операції з продажу лікарських засобів та виробів медичного призначення, зареєстрованих в Україні у встановленому законодавством порядку, в тому числі надання послуг з такого продажу аптечними установами.
Слід відзначити, що в деяких випадках Закон безпосередньо встановлює пріоритети щодо застосування пільги з податку на додану вартість або нульової ставки податку. Наприклад, відповідно до пункту 6.3 Закону, не дозволяється застосування нульової ставки податку до операцій з вивезення (експорту) товарів (робіт, послуг) у разі, коли такі операції звільнено від оподаткування на митній території України згідно з пунктами 5.1 та 5.2 цього Закону. Втім цей припис не поширюється на розглядувану у запиті ситуацію.
На думку Держкомпідприємництва України, у випадку, коли операції з продажу медичного обладнання відповідають вимогам пункту 11.23 статті 11 та одночасно підпункту 5.1.7 статті 5 Закону, такі операції слід оподатковувати за нульовою ставкою з огляду на таке.
По-перше, норма, закріплена в пункті 11.23 статті 11 Закону, є спеціальною щодо норм статті 5 Закону, оскільки стосується лише тих операцій, які фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги. Окрім цього, виходячи з пріоритету пізніше прийнятої норми над раніше прийнятою, пункт 11.23 статті 11 Закону (статтю 11 доповнено пунктом 11.23 згідно із Законом України від 11.12.98 р. N 309-XIV та неодноразово змінено) має перевагу над підпунктом 5.1.7 статті 5 Закону (не змінювався з часу прийняття Закону 03.04.97 р.).

................
Перейти до повного тексту