1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.10.2020 № 290
Про затвердження Концепції впровадження європейського стандарту - Єдиної інтегрованої структури метаданих (SIMS) в органах державної статистики
Відповідно до пунктів 4, 9 Положення про Державну службу статистики України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2014 року № 481 (зі змінами), та з метою реалізації Програми розвитку державної статистики до 2023 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 року № 222,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалену Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Державної служби статистики України Концепцію впровадження європейського стандарту - Єдиної інтегрованої структури метаданих (SIMS) в органах державної статистики, що додається.
2. Департаменту статистичної методології (Тіщенко В.Ю.) надати протягом трьох робочих днів департаменту поширення інформації та комунікацій (Вишневська О.А.) цей наказ в електронному форматі для оприлюднення на офіційному вебсайті Держстату.
3. Департаменту поширення інформації та комунікацій (Вишневська О.А.) забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Держстату протягом трьох робочих днів після отримання його електронної версії.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова І. Вернер
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
статистики
09.10.2020 № 290
КОНЦЕПЦІЯ
впровадження європейського стандарту - Єдиної інтегрованої структури метаданих (SIMS) в органах державної статистики
I. Загальна частина
Концепція впровадження європейського стандарту - Єдиної інтегрованої структури метаданих (SIMS) в органах державної статистики (далі - Концепція) ґрунтується на нормах Закону України "Про державну статистику" та враховує положення постанов Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2014 року № 481 "Про затвердження Положення про Державну службу статистики України" (зі змінами), від 27 лютого 2019 року № 222 "Про затвердження Програми розвитку державної статистики до 2023 року", наказів Держстату від 17 серпня 2018 року № 170 "Про затвердження Принципів діяльності органів державної статистики України", від 30 листопада 2016 року № 228 "Про затвердження Політики з якості в органах державної статистики", від 24 листопада 2015 року № 339 "Про затвердження Політики з поширення статистичної інформації органами державної статистики", від 22 серпня 2019 року № 283 "Про затвердження Політики перегляду статистичної інформації органами державної статистики України", від 15 лютого 2017 року № 41 "Про затвердження Методологічних положень щодо забезпечення статистичної конфіденційності в органах державної статистики", наказу Держстату України від 04 грудня 2012 року № 504 "Про затвердження Політики Держстату України у сфері взаємодії з респондентами та постачальниками адміністративних даних".
Концепція розроблена з урахуванням вимог, визначених Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованою Законом України № 1678-VII від 16 вересня 2014 року, Рекомендаціями Комісії Євростату від 23 вересня 2009 року щодо еталонних метаданих для Європейської статистичної системи (2009/498/ЕС) (далі - Рекомендації Євростату), Керівництвом Європейської статистичної системи щодо звітів з якості та метаданих (2020).
Концепція описує етапи розвитку європейських стандартів щодо структури метаданих та звітів з якості в Європейській статистичній системі (ESS) та визначає передумови, сферу охоплення, мету, основні принципи впровадження SIMS в органах державної статистики України, зокрема для вдосконалення звітування з якості.
Концепція призначена для використання працівниками органів державної статистики.
II. Передумови впровадження Єдиної інтегрованої структури метаданих (SIMS) в органах державної статистики
Для визначення структури метаданих та звітів з якості в Європейській статистичній системі (ESS) застосовуються два стандарти.
Один з них (Euro-SDMX (ESMS) використовується статистичними службами для документування статистичних даних, оцінювання якості та процесу їх виробництва, а також для інформування користувачів, інший (ESQRS) - для представлення детальної інформації щодо оцінювання якості статистичних даних.
Для того щоб упорядкувати та спростити звітність про якість у 2013 році, два стандарти (ESMS та ESQRS) були об'єднані у SIMS. Після незначних оновлень у 2015 році SIMS v2.0 був прийнятий Комітетом Європейської статистичної системи та рекомендований для застосування статистичними службами як еталонна структура метаданих.
До складу SIMS входить 19 основних статистичних понять (концепцій) і 80 підпорядкованих статистичних понять (підпорядкованих концепцій). Усього SIMS має у своєму складі 99 позицій (наведено в додатку).
Держстат формує метадані (інформація про дані) на кожному етапі статистичного виробництва.
Метадані використовуються для надання статистичної інформації користувачам, взаємообміну з міжнародними організаціями, звітування з якості, а також для створення єдиного середовища підготовки та проведення державних статистичних спостережень (ДСС) та вебпорталу.
Починаючи з 1998 року, метадані Держстату представлено на його офіційному вебсайті, зокрема, базові та підсумкові звіти з якості статистичних даних - із 2008 року, стандартні звіти з якості ДСС - із 2014 року.
Водночас, незважаючи на значний накопичений обсяг інформації, метадані Держстату мають фрагментарний характер, не існує єдиного уніфікованого підходу до визначення їх структури, а також структура метаданих для звітування з якості застаріла.
З метою послідовного впорядкованого об'єднання наявних метаданих у єдину систему для забезпечення ефективного функціонування всіх процесів статистичного виробництва Держстат передбачає створення системи статистичних метаданих (далі - ССМ).
Потребу в уніфікації структури метаданих відповідно до міжнародних стандартів передбачається реалізувати насамперед через проєктування однієї зі складових ССМ - підсистеми звітування з якості, яка базується на структурі SIMS (далі - підсистема звітування з якості).
Для реалізації вищезазначеного заходу, з урахуванням рекомендацій глобальної оцінки національної статистичної системи (2016 рік), Держстат має впровадити структуру метаданих, гармонізовану з Керівництвом Європейської статистичної системи щодо звітів з якості та метаданих, удосконалити формат обміну метаданими та представлення їх на європейському і національному рівнях, доступу до цієї інформації користувачів і виробників статистичної інформації та оцінки якості всіх процесів статистичного виробництва, що дозволить реалізувати звітування з якості відповідно до SIMS v2.0.
III. Мета Концепції
Метою Концепції є визначення основних принципів упровадження європейського стандарту для забезпечення подальшого розвитку метаданих Держстату, удосконалення звітування з якості та підвищення ефективності статистичного виробництва й поширення статистичної інформації.
SIMS є динамічним і унікальним набором статистичних понять (концепцій) з метаданих і якості, які відповідають еталонним, стандартизованим метаданим, визначеним Рекомендаціями Євростату.
SIMS призначена для:
представлення метаданих у єдиній для всіх, зрозумілій користувачам формі, яка полегшує їхнє правильне сприйняття, тлумачення та усвідомлене порівняння, що сприятиме підвищенню довіри до органів державної статистики;
систематизації метаданих і звітування з якості, відповідно до якої всі звіти (базові, підсумкові, стандартні) зберігаються в одній базі даних;
створення інтегрованих і узгоджених правил та структур для метаданих і звітування з якості;
актуалізації структури метаданих, до якої в майбутньому можна вносити зміни шляхом додавання нових статистичних понять (концепцій) або вдосконалення наявних;
зменшення навантаження на органи державної статистики в частині формування метаданих Держстату.
IV. Основні принципи впровадження SIMS
Упровадження SIMS передбачається відповідно до таких принципів:
ССМ містить SIMS як складову та невід'ємну частину;
складові ССМ гармонізуються із SIMS у частині статистичних понять (концепцій). Перегляд складових ССМ здійснюється відповідно до змін у Рекомендаціях Євростату та змін у SIMS;
інформація за кожною позицією статистичних понять (концепцій або підконцепцій) SIMS формується (оновлюється) щодо кожного ДСС, або статистичного продукту, або окремого статистичного показника один раз і використовується багаторазово з будь-якою метою шляхом створення рамок для звітування "один раз для всіх цілей";
SIMS функціонує з урахуванням національної моделі статистичного виробництва в органах державної статистики, гармонізованої з типовою моделлю статистичного виробництва (GSBPM), типової моделі статистичної інформації (GSIM), яка визначає принципи й правила для метаданих (інформаційних об'єктів), а також типової моделі діяльності статистичних організацій (GAMSO);
збір (інтеграція), зберігання, використання та поширення метаданих за SIMS повністю автоматизується в підсистемі звітування з якості, інтегрованої в інформаційну систему органів державної статистики, яка буде гармонізована із побудованою ССМ;
визначення та чітке розподілення функцій між суб'єктами, задіяними у створенні, веденні та використанні підсистеми звітування з якості, а саме:
керівниками ДСС, іншими фахівцями органів державної статистики, задіяними безпосередньо в змістовному наповненні та регулярному оновленні підсистеми звітування з якості;
координаторами підсистеми звітування з якості - фахівцями органів державної статистики, задіяними в забезпеченні координації безперебійного й систематичного ведення й актуалізації метаданих у підсистемі звітування з якості за принципом "один раз для всіх цілей";

................
Перейти до повного тексту