- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
10.09.2014 № 15.1-14/340-14 |
На Ваш запит від 15.08.2014 № 490 Держстат України, з метою висвітлення основних методологічних засад проведення державного статистичного спостереження за змінами цін (тарифів) на споживчому ринку для розрахунку індексу споживчих цін, надає відповідні роз'яснення.
У переліку сфер правовідносин, у яких здійснюється державою контроль та нагляд у сфері господарської діяльності, визначених частиною третьою статті
19 Господарського кодексу України , відсутні правовідносини у сфері державної статистики.
У відповідності до положень Закону України
"Про державну статистику" до завдань органів державної статистики не віднесено здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, іншими словами, згідно з нормами чинного законодавства, органи державної статистики не є контролюючими органами.
Разом з тим, згідно зі статтею
13 Закону України
"Про державну статистику" для забезпечення надійності статистичної інформації органи державної статистики наділені повноваженнями щодо вивчення стану первинного обліку та статистичної звітності, а також щодо перевірки достовірності первинних і статистичних даних, поданих респондентами.
Збір інформації щодо споживчих цін (тарифів), який проводиться органами державної статистики шляхом реєстрації цін (тарифів) на продукти, не відноситься до заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, що їх здійснюють контролюючі органи.
Методологія розрахунку індексу споживчих цін, яка використовується органами державної статистики України, базується на загальних вимогах
Конвенції 160 Міжнародної організації праці 1985 року (статті
12), Резолюції з питань індексів споживчих цін, прийнятій на сімнадцятій міжнародній конференції статистиків праці (2003), тобто повністю відповідає міжнародним стандартам і є загальноприйнятою в європейській практиці.
Індекси споживчих цін розраховуються на основі інформації про ціни (тарифи) на споживчі товари (послуги). В Україні, як і в усіх країнах світу, основним джерелом даних є інформація, яка отримується шляхом реєстрації цін під час безпосереднього відвідування працівниками органів державної статистики вибіркового кола підприємств торгівлі та сфери послуг.
Підприємства торгівлі (сфери послуг) визначаються для спостереження шляхом складних математичних розрахунків, які забезпечують відбір найбільш представницьких підприємств, що користуються популярністю серед широких верств населення. З урахуванням зазначеного, до вибірки включаються як підприємства - юридичні особи, так і фізичні особи - підприємці, а також фізичні особи.
Збір інформації щодо споживчих цін (тарифів) проводять щомісячно фахівці територіальних органів державної статистики шляхом реєстрації цін (тарифів) на продукти, які входять до споживчого набору.
Реєстрація цін (тарифів) проводиться у міських поселеннях усіх регіонів країни щомісячно з 1 по 25 число. За окремими товарами, ціни на які зазнають суттєвих коливань, реєстрація проводиться протягом повного місяця.
Інформація про ціни (тарифи) збирається рівномірно протягом періоду реєстрації з метою отримання повної інформації щодо цінових коливань, які відбулися за цей проміжок часу. При цьому ціна одного й того самого продукту у звітному місяці на одному й тому ж базовому підприємстві реєструється в ті ж числа, що і в попередньому місяці.
................Перейти до повного тексту