- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Паспорт спеціальності
ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії ВАК
України
09.03.2006 N 26-09/3
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
03.00.16 - екологія (в новій редакції)
I. Формула спеціальності:
Напрям загальної та прикладної екології, який належить до сільськогосподарських наук (агроекологія, лісова екологія та гідроекологія), досліджує процеси, що відбуваються в агросфері, лісових і водних екосистемах, як частині біосфери. Вирішує фундаментальні проблеми формування агро- та лісових і водних екосистем, виявляє механізми та наслідки дії природних і антропогенних чинників на їх функціонування, розробляє оптимальні моделі цих систем, методи та заходи вирішення екологічних проблем у всіх галузях АПК, досліджує вплив техногенних чинників на агро-, лісові, водні екосистеми, вивчає особливості діяльності їх біоти, біотичного кругообігу речовин, екологічних механізмів в агро-лісових і водних екосистемах, спрямовані на вирішення практичних питань, визначає шляхи ефективного екологічного менеджменту сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, агро- та лісоекологічного бізнесу, переходу до стійкого розвитку територій.
II. Напрями досліджень:
- Вивчення впливу природних і антропогенних чинників на екологічний стан агро- та лісових екосистем, напрямів формування й управління сталим розвитком агро- та лісових екосистем, ґрунтотворчих та гідрологічних процесів в екосистемах, міграції ксенобіотиків і радіонуклідів у трофічному ланцюгу ґрунт-рослина-тварина-людина. Захист в агро- та лісових екосистемах. Бюіндикація та біотестування довкілля. Оцінювання екологічного ризику територій.
- Дослідження впливу різних чинників довкілля (головним чином антропогенного походження) на біосистеми й агросистеми різного рівня інтеграції (організмового, популяційного, біоценотичного тощо). Використання імунних і стійких до шкідливих організмів сортів і гібридів, біологічних препаратів різної природи для захисту й охорони рослин і тварин, а також сільськогосподарської продукції, з метою зменшення пестицидного навантаження на навколишнє природне середовище.
- Розроблення методології, методів і технологій біологізації й екологізації аграрного та лісогосподарського виробництва шляхом реалізації системного підходу до організації сільськогосподарських і лісових ландшафтів, екологозабезпеченого земле- та лісокористування. Удосконалення та створення нових ресурсозберігальних агро- та лісових технологій, біологічних препаратів, використання органічних, мінеральних та органо-мінеральних добрив, управління процесами обміну речовин і енергії в лісових та агроекосистемах з метою підвищення їх стійкості та продуктивності.
- Розроблення методології та застосування сучасних методів моніторингу, зокрема кризових явищ, що відбуваються в агросфері, лісових і сільськогосподарських ландшафтах шляхом використання дистанційного аерокосмічного зондування, геоінформаційних технологій, створення спеціальних програмних комплексів, баз агрота лісоекологічних даних з метою запобігання забрудненню сільськогосподарської та лісогосподарської продукції та використання при підготовці управлінських рішень.
................Перейти до повного тексту