1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії
ВАК України
14.06.2007 N 47-08/6
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.01.02 - стандартизація, сертифікація та метрологічне забезпечення
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка вивчає створення, оптимізацію та вдосконалення нормативної бази та механізмів її застосування, методи та засоби до всіх галузей науки, техніки, народного господарства, а також ефективного метрологічного забезпечення єдності вимірювань і випробувань.
II. Напрями досліджень:
- Створення нормативної документації зі стандартизації, сертифікації та метрологічного забезпечення, розвиток і вдосконалення науково-технічної термінології.
- Науково-технічні засади створення нормативних документів з питань безпеки продукції (процесів, робіт, послуг) для життя, здоров'я, майна громадян, охорони довкілля та безпеки народногосподарських об'єктів з урахуванням ризику виникнення природних і техногенних катастроф.
- Розроблення науково-технічної бази поліпшення техніко-економічних показників виробництва, систем збирання, опрацювання й ефективного використання техніко-економічної інформації, створення нормативної бази ресурсозберігальних технологій.
- Створення нових і вдосконалення наявних засобів і методів оцінювання точності вимірювань і якості продукції та послуг для забезпечення конкурентоспроможності на світовому ринку.
- Розроблення систем уніфікації вимог до науково-технічної продукції, дослідження сумісності та взаємозамінності продукції.
- Дослідження фізичних явищ для побудови еталонів і засобів вимірювань.
- Дослідження складу та властивостей матеріалів і речовин для створення стандартних зразків.
- Розроблення нових і вдосконалення наявних методів і засобів вимірювань і їх метрологічного забезпечення.
- Оптимізація схем передавання розміру одиниць фізичних величин від еталонів до робочих засобів вимірювань з метою спрощення їх структури, скорочення кількості ланок і ступенів.
- Створення науково-технічних засад захисту інтересів споживачів, участі суб'єктів підприємницької діяльності України в міжнародному, науково-технічному співробітництві та торгівлі.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.02.08 - технологія машинобудування
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка теоретично досліджує та вдосконалює технологічні процеси виготовлення деталей машин і приладів, технологічного обладнання, оснащення машино- та приладобудівних цехів, складання виробів.
II. Напрями досліджень: (для машинобудування)
- Основи проектування прогресивних технологічних процесів виготовлення деталей, складання машин.
- Технологічні основи формування точності й якості поверхонь деталей машин.
- Інтегровані та комп'ютерні технології в машинобудуванні.
- Методи управління точністю й якістю обробки та складання.
- Методи механічної обробки, їх стабільність і надійність.
- Моделювання, проектування й оптимізація технологічних процесів у машинобудуванні.
- Контроль, управління та діагностика технологічних систем.
- Автоматизація операцій механоскладального виробництва.
- Технологічні проблеми гнучкого й автоматизованого виробництва.
- Проблеми створення систем підтримки життєвого циклу виробу машинобудування.
- Нанотехнології в машинобудуванні.
(для приладобудування)
- Теоретичні основи проектування прогресивних технологічних процесів виготовлення деталей і вузлів і складання приладів.
- Технологічні основи формування високих якісних показників продукції приладобудування.
- Методи управління точністю й якістю виготовлення деталей і складання виробів у приладобудуванні.
- Аналіз і синтез технологічних систем виготовлення приладів.
- Контроль, управління та діагностика технологічних систем приладобудування.
- Механізація й автоматизація процесів приладобудування.
- Технологічні проблеми гнучкого й автоматизованого приладобудівного виробництва.
- Моделювання, проектування й оптимізація технологічних процесів у приладобудуванні.
- Прилади й обладнання систем тестової та функціональної діагностики технологічних процесів і систем.
- Технологія мікрообробки та мікроскладання, нанотехнології приладобудування.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.02.10 - діагностика матеріалів і конструкцій
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вивчає вплив силових і температурних навантажень, фізико-хімічної дії середовища, зокрема радіаційні, на пошкодження структури та зміну фізико-механічних властивостей матеріалів, несучу здатність конструкцій і спрямована на розроблення методів об'єктивної оцінки поточного та граничного станів, розвитку процесу руйнування матеріалів і конструкцій зі створенням діагностично-аналітичних приладів і обладнання та їх програмного забезпечення.
II. Напрями досліджень:
- Прикладне застосування сучасних методів математичної фізики, обчислювальної математики, теорії та статистики випадкових сигналів з метою ефективного кількісного описання взаємодії фізичних полів із реальними матеріалами та їх впливу на напружено-деформований стан елементів конструкцій.
- Розроблення фізичних і математичних моделей впливу навантаження та фізико-хімічного середовища на інформативні параметри неруйнівного контролю й оцінка їх достовірності.
- Вивчення впливу експлуатаційних факторів і робочих середовищ на довговічність конструкцій, встановлення параметрів, що характеризують зміни у структурі матеріалів і виробів під час їх тривалої експлуатації.
- Вивчення процесів старіння матеріалів і конструкцій, змін фізико-механічних характеристик матеріалу, розроблення методів попередження та зменшення їх впливу на робочі характеристики елементів конструкцій, розвиток методології оцінювання та подовження ресурсу виробів, елементів конструкцій і споруд.
- Створення та впровадження експериментальних методів та інструментальних засобів вивчення напружено-деформованого стану та неруйнівного контролю дефектності матеріалу, а також діагностики міцності, надійності та довговічності елементів конструкцій.
- Розроблення методів отримання, перетворення та передачі даних електронної, оптичної й іншої інформації про дефекти та напружено-деформований стан об'єктів, створення програмного забезпечення для комп'ютеризованих цифрових систем визначення напружень і деформацій, моніторингу технічного стану об'єктів.
- Створення та застосування інформаційно-аналітичних і експериментально-діагностичних систем для прийняття рішень про експлуатаційний ресурс об'єктів на основі даних про їх дефектність і можливі режими експлуатації.
- Розроблення експериментальних методів і апаратурних засобів визначення залишкових і експлуатаційних напружень, деформацій і ресурсу зварних конструкцій. Створення методів і алгоритмів забезпечення надійності та вірогідності діагностичних систем, їх калібрування та сертифікації.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.03.06 - зварювання та споріднені процеси і технології
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вивчає природу зв'язків і закономірностей фізичних і хімічних явищ при утворенні нероз'ємних з'єднань металевих, металокерамічних і органічних матеріалів в атмосферних умовах, у вакуумі та під водою із застосуванням джерел нагрівання на основі перетворення електричної, хімічної, механічної й інших видів енергії на теплову; розробляє перспективні способи, технології й обладнання для зварювання, наплавлення, паяння, нанесення покриттів, а також термічного різання й інших споріднених процесів; створює наукові засади та засоби керування якістю нероз'ємних з'єднань; розробляє методи проектування, виготовлення, оцінки міцності, надійності та довговічності зварних конструкцій і виробів з функціональними покриттями.
II. Напрями досліджень:
- Теоретичні основи процесів зварювання й інших споріднених процесів і технологій. Моделювання фізичних і хімічних явищ при утворенні нероз'ємних з'єднань і нанесенні покриттів.
- Фізико-металургійні процеси при зварюванні, наплавленні, паянні й інших споріднених процесах. Зварюваність матеріалів, здатність їх до паяння. Проблеми нанесення покриттів.
- Вплив термодеформаційного циклу в процесі формування нероз'ємних з'єднань на їх якість і технологічну міцність.
- Металургійні та технологічні проблеми створення та виробництва електродних і присадкових матеріалів, припоїв, порошків, флюсів та інших.
- Принципи створення сучасного багатофункціонального обладнання для реалізації технологій з'єднання матеріалів плавленням, тиском, паянням тощо, для нанесення покриттів, термічного різання й інших споріднених процесів.
- Автоматизація та роботизація зварювання та споріднених процесів і технологій.
- Напружено-деформований стан зварних виробів і конструкцій, методи його експериментальної та розрахункової оцінки та засоби керування.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.05.03 - двигуни та енергетичні установки
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вирішує науково-технічні проблеми дослідження, проектування, конструювання, виробництва, випробувань, експлуатації та ремонту двигунів (зокрема газотурбінних, рідинно-реактивних, твердопаливних, електрореактивних, дизельних, бензинових тощо) і енергетичних установок (на основі перетворювачів енергії різних типів: паро- і газотурбінних, фотоелектричних, електрохімічних та ін.), узгодження й оптимізацію процесів взаємодії компонентів у двигунах і енергетичних установках.
II. Напрями досліджень:
- Теорія двигунів і енергоустановок, експериментальні дослідження процесів у них, дослідження та розрахунки нових схем або типів, теоретичні основи їх проектування, узгодження з характеристиками об'єктів призначення та споживачами енергії. Комп'ютерно-інтегроване проектування двигунів і енергоустановок.
- Фізичне та математичне моделювання, системний аналіз і синтез термодинамічних, гідродинамічних, газодинамічних, електродинамічних, електрохімічних та інших процесів у двигунах, енергоустановках і їх елементах.
- Сумішоутворення та згоряння палива, використання традиційних і альтернативних палив у двигунах. Вплив робочих тіл, теплоносіїв і мастильних матеріалів на характеристики двигунів і енергоустановок. Розроблення та дослідження конструктивних методів і технологій підвищення ефективності комплексного використання паливно-енергетичних ресурсів.
- Конструкції двигунів і енергоустановок. Розроблення деталей, вузлів, агрегатів.
- Розроблення розрахункових і експериментальних методів визначення міцності, надійності та ресурсу двигунів та енергоустановок; їх ресурсне проектування.
- Системи й агрегати двигунів і енергетичних установок. Методи їх проектування та дослідження.
- Проектування та дослідження систем забезпечення теплового режиму двигунів і енергетичних установок і їх елементів.
- Розроблення систем автоматичного керування (САК) двигунів і енергоустановок на усталених і перехідних режимах роботи. Теоретичні й експериментальні методи дослідження САК.
- Розроблення засобів, моделей, методів і методик для ідентифікації та діагностичного контролю технічного стану двигунів і енергоустановок.
- Розроблення засобів, моделей, методів і методик для випробування двигунів і енергоустановок. Випробувальні стенди, спеціальні засоби й апаратура.
- Експлуатація та ремонт двигунів і енергоустановок, адаптація їх до експлуатаційних умов.
- Методи, технічні засоби та системи поліпшення характеристик двигунів і енергоустановок за екологічними властивостями, зокрема показниками шуму, вібрації та шкідливих викидів.
- Конверсійне використання двигунів і енергоустановок, їх компонентів, дослідження процесів, що відбуваються під час конверсійного використання двигунів, енергоустановок і їх компонентів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.05.04 - машини для земляних, дорожніх і лісотехнічних робіт
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка охоплює проблеми вивчення закономірностей робочих процесів взаємодії робочих органів машин із середовищем, дослідження зв'язків механізмів і елементів машин, методи створення машин, дослідження їх робочих режимів, конструкційних і експлуатаційних параметрів, використання машин для земляних робіт у різних галузях будівництва, дорожніх машин-для будівництва, ремонту й експлуатації шляхів і аеродромів, машин лісівничого комплексу - для лісового господарства, лісової та деревообробної промисловості.
II. Напрями досліджень:
- Виявлення закономірностей взаємодії робочих органів і ходових пристроїв машин з робочим середовищем, визначення величин і характеру робочих опорів і навантажень з метою оптимізації умов такої взаємодії.
- Моделювання, прогнозування, оптимізація основних параметрів, розрахунків і проектування машин та їх систем.
- Розроблення прогресивних технологій, розрахунок режимів робочих процесів машин та їх систем, оптимізація робочих режимів згідно з технологічними умовами використання.
- Розрахунок енергетичних, кінематичних, динамічних і силових параметрів машин.
- Синтез оптимальної структури машин, створення модульних машин.
- Розроблення методів і засобів безпечної технічної експлуатації машин у різних умовах (наземних, підземних, нормальних, екстремальних тощо).
- Дослідження головних параметрів, підвищення ефективності функціонування технологічних потоків, оптимальних систем машин, машин і обладнання, обґрунтування й оптимізація їх типажу та структури для вирішення задач комплексної механізації та автоматизації робочих процесів відповідних галузей.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.05.14 - холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка розробляє наукові основи, створює нові та вдосконалює наявні методи проектування, виготовлення й експлуатації технічних систем і приладів вакуумних і компресорних установок, стаціонарних і транспортних систем низькотемпературної техніки, установок кондиціювання повітря, призначених для відведення тепла від об'єктів, які охолоджуються, при температурі, меншій за температуру навколишнього середовища.
II. Напрями досліджень:
- Дослідження методів термодинамічного аналізу енергоперетворювальних систем, що працюють за зворотними та прямими термодинамічними циклами.
- Розв'язання комплексних проблем ефективності та використання паливно-енергетичних і матеріальних ресурсів у вакуумних і компресорних установках, системах низькотемпературної техніки та кондиціювання повітря
- Розроблення та вдосконалення процесів, методів розрахунку проектування та конструювання систем і елементів холодильної, вакуумної та компресорної техніки, систем кондиціювання.
- Контроль режимів роботи й удосконалення робочих процесів у холодильних, вакуумних і компресорних машинах і технологічних апаратах.
- Підвищення ефективності, надійності, зниження шуму та вібрації, довговічності та ремонтопридатності основного та допоміжного обладнання систем вакуумних і компресорних установок.
- Основні способи та порівняння економічності регулювання машин кінетичного стиску. Особливості регулювання за нестійких режимів роботи.
- Дослідження робочих речовин і вторинних холодоносіїв холодильних машин і установок.
- Удосконалення тепломасообмінних апаратів холодильних і кріогенних машин і установок, а також установок кондиціювання повітря.
- Розроблення та вдосконалення холодильних машин і установок з метою одержання водяного та сухого льоду, речовинного діоксиду вуглецю. Льодотехніка. Системи акумуляції холоду. Холодильний ланцюг і його складові (промислові, транспортні, торговельні та побутові холодильники).
- Дослідження процесів у теплових огородженнях об'єктів холодильної та кріогенної техніки. Розроблення нових методів і засобів зниження тепловитрат через теплоогороджувальні конструкції, оптимізація товщини теплової ізоляції.
- Дослідження процесів скраплення та розділення повітря, розроблення нових і удосконалення наявних установок.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові степені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.07.02 - проектування, виробництво та випробування літальних апаратів
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка охоплює фундаментальні, прикладні й експериментальні дослідження для розв'язання комплексної проблеми проектування, виробництва та випробування всіх класів літальних апаратів і їх систем.
II. Напрями досліджень:
- Загальні проблеми проектування авіаційної та космічної техніки. Прогнозування техніко-економічних і тактико-технічних характеристик літальних апаратів (ЛА) всіх класів. Критерії оцінки їх обрису, аеродинамічної схеми, компонування з урахуванням їх призначення й умов експлуатації.
- Наукове обґрунтування та розроблення методів проектування, розрахунку на міцність, виробництва та випробування ЛА різних класів.
- Наукові основи синтезу ефективних конструктивно-технологічних рішень агрегатів і вузлів ЛА та їх стиків і з'єднань, зокрема в комп'ютерно-інтегрованих середовищах.
- Розроблення методів інформаційних і комп'ютерно-інтегрованих технологій проектування та розрахунку на міцність ЛА.
- Наукові основи фізичного моделювання літальних апаратів і їх систем. Теоретичне й апаратурне забезпечення моделювання.
- Розроблення методів і засобів визначення статистичних, динамічних, вібраційних, акустичних, теплових і комбінованих навантажень на ЛА. Теоретичне й експериментальне обґрунтування критеріїв міцності та коефіцієнтів безпеки.
- Дослідження та розроблення методів розрахунку на міцність, сталість, жорсткість, надійність, живучість, а також визначення ресурсу агрегатів ЛА із металевих сплавів і композиційних матеріалів. Методи прогнозування несучої здатності деталей і агрегатів ЛА.
- Теоретичні основи технологічної підготовки авіаційно-космічного виробництва й оптимізація технологічних процесів в умовах використання інформаційних технологій.
- Розроблення, створення та впровадження систем технологічних процесів і оснащення для виробництва деталей складної форми із високоміцних і спеціальних матеріалів та для складання агрегатів ЛА.
- Теоретичні основи точності, якості, продуктивності та надійності технологічних систем виробництва ЛА.
- Застосування сучасних авіаційно-космічних наукоємних технологій в інших галузях промисловості. Методи та засоби утилізації відходів і виробів, непридатних до використання.
- Методи льотних і наземних випробувань ЛА та їх систем, діагностики їх характеристик, оптимального спостереження (оцінювання) стохастичних параметрів їх стану.
- Дослідження в галузі теоретичного та технічного забезпечення й автоматизації міцнісних випробувань ЛА на статичне навантаження та ресурс із застосуванням методів і засобів неруйнівного контролю, аналізу зруйнованих деталей. Оптимальне управління випробуваннями. Прогнозування зміни характеристик ЛА.
- Методи та засоби контролю технічного стану авіаційної та ракетно-космічної техніки.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.09.08 - прикладна акустика та звукотехніка
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, що досліджує та встановлює фізичні принципи та закономірності створення, функціонування та впровадження приладів, заснованих на особливостях поширення звукових хвиль і принципи перетворення звукових сигналів на електричні сигнали та навпаки в інфразвуковому, звуковому й ультразвуковому діапазонах частот у мультимедійних середовищах і створює технології застосування цих приладів і ефектів, пов'язаних з ними.
II. Напрями досліджень:
- Вивчення закономірностей і дослідження загальних принципів, явищ і ефектів, перетворення акустичних сигналів на електричні і навпаки, розроблення нових методів і приладів, зокрема дослідження та розроблення загальних властивостей датчиків і нових матеріалів для перетворювачів електроакустичних і звукотехнічних систем.
- Вивчення закономірностей і дослідження властивостей мультимедійного поширення акустичних хвиль (у газах, рідинах і твердих тілах), застосування та ефектів, пов'язаних із поширенням акустичних хвиль (кавітація, дифузія).
- Дослідження, розроблення, оптимізація технологій і приладів синтезу, кодування, компресії, захисту, реєстрації, відтворення та корекції електроакустичних і звукових сигналів із використанням ефектів акустики (локація, дефектоскопія, молекулярна акустика).
- Дослідження та розроблення технологій і приладів, створення реального звукового оточення для масових аудиторій, окремих персоналій, моделювання акустичних властивостей слухового та мовного апарата, психоакустичних механізмів, що лежать в основі сприйняття звукового сигналу людиною, розроблення коригуючих засобів відновлення слуху.
- Електроакустичні та звукотехнічні вимірювання та вимірювальні прилади.
- Електроакустична сумісність технічних систем.
- Електромагнітна сумісність звукотехнічних систем, моделювання паразитних каналів поширення сигналів звукового діапазону, розроблення засобів притлумлення та захисту від витоку в діапазоні частот електроакустичних і звукових сигналів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.13.03 - системи і процеси управління
I. Формула спеціальності:
Спеціальність охоплює наукові основи розроблення та дослідження методів аналізу, синтезу, проектування та моделювання систем управління технічними, технологічними, економічними, екологічними і соціальними процесами.
II. Напрями досліджень:
- Аналіз і синтез систем управління технічними, технологічними, економічними і соціальними процесами, зокрема з елементами штучного інтелекту.
- Моделювання, оптимізація й адаптація керованих процесів у динамічних системах, що здійснюються в реальному часі, зокрема з використанням математичних моделей у процесі функціонування систем управління.
- Моделі, методи й алгоритми управління авіаційними, космічними, аерокосмічними й іншими рухомими об'єктами.
- Інформаційно-алгоритмічне забезпечення систем управління в умовах невизначеності та неповноти апріорної інформації.
- Програмно-технічні засоби для проектування, створення та впровадження систем управління, а також моделюючих комплексів і пакетів прикладних програм, що застосовуються при розробленні систем управління.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.13.05 - комп'ютерні системи та компоненти
I. Формула спеціальності:
Спеціальність охоплює проблеми створення ефективного інструментального забезпечення інформаційних технологій: організацію принципово нових і вдосконалення існуючих комп'ютеризованих і комп'ютерних систем і мереж, їх апаратних і програмних засобів, розподілених комп'ютерних систем, методів і засобів реалізації комунікацій в них; розроблення наукових фізико-технологічних, логічних, алгоритмічних, мовно-програмних основ побудови й автоматизації проектування апаратних і програмних засобів; науково-технічні дослідження та розроблення в галузі первинних і вторинних системних перетворень інформації, аналогових, гібридних і цифрових компонентів комп'ютерних систем, методів і засобів опрацювання знань і природомовних інформаційних об'єктів; створення алгоритмічного, апаратно-програмного, контрольно-діагностичного й інформаційно-вимірювального забезпечення процесів утворення, збору, зберігання, захисту, обробки, передачі, вводу, виводу та перетворення інформації в комп'ютерних та інформаційно-вимірювальних системах і мережах; визначення, вимірювання й оцінку параметрів комп'ютерних систем, мереж та їх компонентів.
Значення розв'язання наукових і технічних проблем даної спеціальності для народного господарства полягає у створенні та вдосконаленні теоретичної та програмно-технічної бази засобів комп'ютерних систем, мереж та їх компонентів, що мають високі функціональні, структурні й експлуатаційні якості та забезпечують зростання ефективності їх використання в усіх сферах народного господарства.
II. Напрями досліджень:
- Теоретичні основи створення та вдосконалення високоефективних технічних і програмних компонентів комп'ютерних систем і мереж загального та спеціального призначення, розподілених систем та їх компонентів відповідно до різних ієрархічних рівнів їх організації й умов експлуатації.
- Методи та засоби забезпечення ефективності, надійності, контролю, діагностики, визначення параметрів, відлагодження, випробування, а також проектування високоефективних, надійних, придатних для контролю та діагностики комп'ютерних систем і мереж, їх пристроїв і компонентів.
- Теоретичні основи, методи та технології системного та прикладного програмування, створення операційних систем для комп'ютерних систем і мереж загального та спеціального призначення, паралельних комп'ютерних систем і мереж, технічних і програмних засобів взаємодії людини з комп'ютерними системами та мережами, мережних технологій обробки інформації.
- Дослідження та розроблення нових високоефективних архітектур комп'ютерних систем і мереж загального та спеціального призначення, топологічної організації розподілених систем і комунікаційних технологій в них.
- Теоретичні засади, методологічні, алгоритмічні та програмно-апаратні засоби опрацювання інформації, представленої формалізованими знаннями та природомовними об'єктами.
- Теоретичні основи, методи й апаратно-програмні засоби комп'ютерної криптографії, розподілу доступу та захисту інформації в комп'ютерних системах і мережах.
- Розроблення та дослідження методів і технологій автоматизованого проектування технічних і програмних засобів комп'ютерних систем і мереж, мов опису, моделей і структурно-алгоритмічної організації систем і мереж для різних ієрархічних рівнів їх подання, створення інтелектуалізованих систем аналізу і синтезу апаратних і програмних засобів комп'ютерних та інформаційно-вимірювальних систем, комп'ютерних мереж та їх компонентів.
- Теоретичні основи аналізу, синтезу, інтелектуалізації, підвищення ефективності, оптимізації та застосування інформаційно-вимірювальних систем, орієнтованих на різні предметні області, а також комп'ютеризованих систем діагностування та контролю параметрів процесів і середовищ, систем для вимірювання параметрів випадкових процесів і полів, систем ідентифікації сигналів, систем автоматичного контролю технологічних процесів тощо.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.13.06 - інформаційні технології
I. Формула спеціальності:
Спеціальність охоплює теоретичні та методологічні основи й інструментальні засоби створення та використання інформаційних технологій у різних галузях людської діяльності; розроблення критеріїв оцінювання та методів забезпечення якості, надійності, відмовостійкості, живучості інформаційних технологій і систем, а також принципів оптимізації та моделей і методів прийняття рішень за умов невизначеності при створенні автоматизованих систем різноманітного призначення; дослідження закономірностей побудови інформаційних комунікацій і розроблення теоретичних і прикладних засад побудови та впровадження інтелектуальних інформаційних технологій для створення новітніх систем накопичування, переробки, збереження інформації та систем управління.
II. Напрями досліджень:
- Розроблення наукових і методологічних основ створення та застосування інформаційних технологій та інформаційних систем для автоматизованої переробки інформації й управління.
- Розроблення інформаційних технологій для аналізу та синтезу структурних, інформаційних і функціональних моделей об'єктів і процесів, що автоматизуються.
- Розроблення моделей і методів автоматизації виконання функцій і завдань виробничого й організаційного управління у звичайних і багаторівневих структурах на основі створення та використання нових інформаційних технологій.
- Дослідження та побудова інформаційних технологій для розроблення та впровадження баз і сховищ даних, баз знань і систем комп'ютерної підтримки рішень в автоматизованих системах і мережах.
- Створення інформаційних технологій з метою дослідження, розроблення та впровадження комунікаційних протоколів та інструментальних засобів для побудови універсальних і спеціалізованих комп'ютерних систем і мереж, зокрема системи комп'ютеризації освіти.
- Розроблення теоретичних і прикладних основ побудови інформаційних технологій для автоматизації функціональних завдань керування, аналізу й оцінювання ефективності автоматизованих систем переробки інформації й управління.
- Створення інформаційних технологій для системного аналізу, дослідження, розроблення архітектури та методів побудови багаторівневих, територіально розосереджених комп'ютерних систем і мереж із розподіленими базами даних і знань, зокрема комерційного призначення.
- Побудова інформаційних технологій для ефективного розроблення програмного забезпечення комп'ютерних мереж і систем розподіленої обробки даних.
- Створення інформаційних технологій для розроблення моделей і методів контролю, класифікації, кодування та забезпечення достовірності інформації, а також для математичного моделювання похибок у трактах обміну даними в інформаційних телекомунікаційних мережах.
- Моделювання предметних галузей інформаційних систем (аналітичне, імітаційне, інфологічне, об'єктно-орієнтоване тощо) на підґрунті створення та застосування відповідних інформаційних технологій.
- Розроблення інформаційно-пошукових і експертних систем обробки інформації для прийняття рішень, а також знання орієнтованих систем підтримки рішень в умовах ризику та невизначеності як інтелектуальних інформаційних технологій.
- Розроблення інформаційних технологій для побудови та впровадження: автоматизованих систем технічного діагностування, геоінформаційних систем різного призначення та комп'ютерних систем електронного бізнесу.
- Створення інформаційних технологій для розроблення моделей, методів та інструментальних засобів автоматизації інформаційно-пошукових і телекомунікаційних систем, мереж і засобів інформаційного забезпечення бібліотек, музеїв і архівів (електронні каталоги, автоматизовані робочі місця, комп'ютерна бібліографія, системи автоматизованого імпорту документів тощо).
- Розроблення та дослідження моделей і методів оцінювання якості та підвищення надійності, функціональної безпеки та живучості інформаційних та інформаційно-управляючих систем, а також інформаційних технологій для створення гарантоздатних автоматизованих систем переробки інформації й управління критичного застосування.
- Дослідження, розроблення та впровадження Інтернет-технологій для побудови сервіс-орієнтованих систем, а також для організації та реалізації систем розподіленої обробки інформації.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.13.07 - автоматизація процесів керування
I. Формула спеціальності:
Спеціальність належить до галузі знань науки і техніки, яка охоплює всі стадії життєвого циклу автоматизованих систем керування (АСК) процесами в організаційно-технічних об'єктах, включаючи розроблення, дослідження, експлуатацію й утилізацію.
Наукова та практична значущість розв'язання проблем, притаманних цій спеціальності, полягає у створенні й удосконаленні засобів технологічного, інформаційного та математичного забезпечення, які гарантують високі якісні та кількісні показники процесів в організаційно-технічних об'єктах і комплексах і, як наслідок, підвищення продуктивності, надійності, ритмічності, конкурентоспроможності останніх у різних галузях народного господарства.
II. Напрями досліджень:
- Методи створення АСК процесами та комплексами різного призначення.
- Формалізація завдань керування складними організаційно-технічними об'єктами та комплексами, розроблення критеріїв оцінювання якості їхнього функціонування.
- Моделювання об'єктів і систем керування (статичні та динамічні, стохастичні й імітаційні, логіко-динамічні моделі тощо).
- Інформаційне та програмне забезпечення АСК організаційно-технічними об'єктами та комплексами.
- Ідентифікація та контроль параметрів об'єктів керування в різних галузях народного господарства.
- Діагностування та забезпечення надійності АСК.
- Системи інтелектуальної підтримки прийняття рішень в умовах невизначеності при керуванні організаційно-технічними об'єктами і комплексами різного призначення.
- Розроблення методів моделювання і планування, математичного, алгоритмічного та програмного забезпечення задач аналізу/синтезу складних розподілених у просторі гнучких інтегрованих систем, що відрізняються фізичними принципами реалізації, конструктивною та технологічною базами виконання, складом функціональних засобів і устаткування, технічним призначенням і методами керування на різних рівнях ієрархічної структури.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.15.09 - геотехнічна і гірнича механіка
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вивчає властивості, стан і особливості поведінки сипучих тіл, ґрунтів, ґрунтових основ, гірських порід та їх масивів з урахуванням твердої, рідкої, газоподібної фаз і напружено-деформованого стану під впливом різних видів навантаження для створення й вдосконалення існуючих способів видобутку корисних копалин і техногенних родовищ, освоєння природних ресурсів надр, методів прогнозу й управління гірським тиском і зсуванням, стійкістю породних оголень при створенні штучних наземних і підземних порожнин, природних і штучних укосів, бортів кар'єрів і відвалів, будівництва наземних і підземних споруд цивільного та промислового призначення.
II. Напрями досліджень:
- Розроблення методології, методик, розрахункових методів, вивчення й оцінка властивостей сипучих тіл, ґрунтів і гірських порід; дослідження будови, напружено-деформованого стану, закономірностей у масивах сипучих середовищ, гірських порід і техногенних родовищ з урахуванням особливостей їх поведінки при різних видах і шляхах навантаження, дії різних полів і контактів і впливу різних чинників, а також при взаємодії вказаних середовищ з природними та штучними флуктуаціями з метою вдосконалення існуючих і розробки нових ефективних геотехнологій. Методи управління властивостями і станом сипучих тіл, ґрунтів і гірських порід.
- Дослідження закономірностей механічних процесів при розміцненні, ущільненні та переміщенні сипучих тіл, зокрема мерзлих, механічними діями і полями різної природи та прямих і зворотних процесів при переходах середовищ в інші фазові категорії при наявності фільтрації, дифузії рідини і газу у породному масиві при веденні гірничих робіт.
- Дослідження явищ, що протікають у гірських породах, зокрема в кам'яному вугіллі, вивчення закономірностей змінювання їх стану та властивостей під впливом зовнішніх полів; встановлення фізико-хімічних механізмів; розроблення фізичних і фізико-математичних моделей перетворень, що спостерігаються, методів їх практичної реалізації.
- Розроблення методології, методик і розрахункових методів при дослідженнях механіки органо-мінеральних ґрунтів, лесів і лесовідних ґрунтів (макропористих утворень), пливунів і псевдопливунів, мерзлих і вічномерзлих ґрунтів (кріогенних утворень) з метою використання їх для створення та вдосконалення технологій будівництва наземних і підземних об'єктів різного призначення, забезпечення стійкості природних і штучних укосів, бортів кар'єрів, відвалів і відкритих виробок при будівництві наземних і напівпідземних об'єктів.
- Розроблення методології, методик, розрахункових методів щодо оцінки напружено-деформованого стану гірських порід і інших проявів гірського тиску поблизу капітальних, підготовчих і очисних виробок, стійкості ціликів і оголень гірських порід, підземних споруд, а також способів управління станом масиву і несучою здатністю гірських порід шляхом дії на них механічними, гідравлічними, тепловими, електромагнітними та іншими полями, а також методів і засобів їх реалізації у практиці ведення гірничих робіт.
- Руйнування, розміцнення, ущільнення та переміщення гірських порід механічними, гідравлічними, тепловими, електромагнітними та іншими фізико-технічними способами при їх бурінні, різанні, сколюванні, відриві, подрібненні з метою використання отриманих закономірностей для створення або вдосконалення існуючих технологій будівництва, експлуатації й охорони підземних порожнин, підвищення стійкості укосів, удосконалення технологій видобутку корисних копалин тощо.
- Дослідження параметрів вибухового імпульсу в масивах гірських порід під впливом детонаційних процесів з метою підвищення безпеки, технологічної й екологічної надійності, ефективності вибухового способу при різних видах його застосування: у технологічних процесах при створенні штучних підземних і наземних порожнин, видобутку корисних копалин, подрібненні тощо.
- Дослідження напружено-деформованого стану в породних масивах і встановлення залежностей від дії акустичних, електричних, магнітних, радіохвильових, радіаційних, ультразвукових та інших фізичних полів.
- Дослідження закономірностей формування напружено-деформованого стану, розрахунок і оцінка зсування гірських порід при підземному та відкритому способах видобутку з метою розробки способів їх попередження та стабілізації.
- Дослідження закономірностей формування, протікання газодинамічних і динамічних явищ у масивах порід при веденні гірничих робіт, розроблення способів їх попередження та запобігання.
- Методи контролю фізико-механічних властивостей і напружено-деформованого стану породного масиву; діагностика та моніторинг геотехнічних процесів, способи підвищення надійності і певності результатів оцінки властивостей і стану гірських порід і масивів при проведенні лабораторних, натурних і аналітичних досліджень.

................
Перейти до повного тексту