- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Паспорт спеціальності
ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії
ВАК України
10.05.2007 N 50-06/5
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
26.00.04 - українська культура
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка досліджує національну культуру, її витоки, традиції та сучасність; вивчає архітектоніку культурного простору України у світовому та європейському контекстах, досліджує історичні аспекти розвитку та функціонування української культури, еволюцію форм і способів культурної діяльності українського народу, української діаспори; вивчає національно-культурну спадщину, діяльність культурних інститутів на різних етапах історичного розвитку українського суспільства, досліджує культуротворчу діяльність українського народу, різних регіональних груп України.
II. Напрями досліджень:
Історико-теоретичний напрям - історичні закономірності розвитку національної культури окремих періодів, епох; історико-культурні проблеми етногенезу українців; методологія та методика дослідження проблем української культури; історичні аспекти зовнішньокультурної діяльності та культурного співробітництва; проблеми національно-культурного відродження; ідейні пошуки та стильові напрями епохи в національній культурі, дослідження джерельної бази в контексті культурно-історичного розвитку українського етносу; вивчення творчої, наукової спадщини істориків національної культури (зокрема зарубіжних); теоретичні та методологічні проблеми історико-культурного пізнання; механізми зв'язку історії вітчизняної культури та суміжних галузей гуманітарного знання, українська національна культура та національно-культурна ідентичність.
Структурно-інституційний напрям - установи, форми, засоби, що забезпечують відтворення та організацію культурного життя у країні, регіоні, місті; українська культура та культура національних меншин України: взаємозв'язки та взаємовпливи; складові національної культури: політика, право, наука, мораль, філософія, релігія, мистецтво, їх особливості та взаємодії; національна культура в подоланні екологічної кризи; національна культура та проблеми глобалізації.
Регіональний напрям - історико-культурні особливості розвитку окремих етнічних груп; розширення наукової історико-фактологічної бази; проблеми історико-культурних взаємодій у межах регіонів, країн; історико-культурні особливості формування, динаміки, еволюції, функціонування культурного простору територіальних спільностей; регіональні аспекти художньо-культурного розвитку.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
культурологія.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
26.00.04 - українська культура
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка досліджує національну художню культуру, її витоки та сучасний стан, закономірності та особливості еволюції українського мистецтва як пріоритетного чинника становлення єдності національної художньої культури, культурологічну діяльність українського народу та його різних регіональних груп в галузі мистецтвознавства; вивчає українські мистецькі школи в контексті світового культурного процесу.
II. Напрями досліджень:
- Методологія дослідження проблем української художньої культури.
- Культурологічні аспекти фундаментальних і прикладних проблем українського мистецтвознавства.
- Культурологічні виміри закономірностей еволюції мистецтва України як складової духовного світу соціуму, становлення художньо-стильових систем як цілісних художньо-творчих характеристик різних культурних епох.
- Прояви української ідеї в художній творчості.
- Мистецтво як етнокультурологічне й етносоціальне явище українського суспільства.
- Українське мистецтво у світовому, європейському культурологічному контексті.
- Аналіз процесів художнього втілення світоглядно-міфологічних змістів у декоративно-ужитковому, ритуальному, образотворчому, художньо-предметному й інших компонентах національної культури.
- Народна художня творчість як складова етнічного архетипу та її вплив на трансформацію національного мистецько-культурологічного середовища.
- Роль мистецтва у становленні та трансформації художньої культури та його вплив на формування рис етнічного архетипу.
- Становлення нових видів і форм сучасного мистецтва.
- Механізми взаємодії різних видів художньої діяльності етносу.
- Генеза та розвиток національних культурно-мистецьких традицій.
- Формування нових різновидів мистецьких практик, їх взаємозв'язок із різними сферами функціонування традиційних форм культуротворчості.
- Організаційні форми та зміст діяльності творчих мистецьких спілок, об'єднань, угруповань і їх джерелознавчі та "біографічні" виміри.
- Регіональні аспекти художньо-культурологічних процесів українського суспільства.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
мистецтвознавство.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
26.00.05 - Музеєзнавство. Пам'яткознавство
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка досліджує відображення музейними засобами об'єктивних закономірностей світових і національних культурних процесів, музеєфікацію явищ матеріальної, духовної культури, створення, збереження та передавання культурних цінностей; теорію, методику та практику музеєзнавчих досліджень, музейної справи та пам'ятко-охоронної діяльності.
II. Напрями досліджень:
- Загальна теорія музеєзнавства та міждисциплінарні дослідження.
................Перейти до повного тексту