- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії
ВАК України
21.05.2008 N 38-06/6
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
12.00.06 - земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право
I. Формула спеціальності
Галузі юридичної науки, які досліджують суспільні та правові тенденції, явища та відносини, що виникають у сфері здійснення відповідними суб'єктами прав на землю та інші природні ресурси, раціонального, ефективного використання та охорони земель, інших природних ресурсів у сільськогосподарському виробництві й інших видах діяльності; а також у сферах запобігання негативному впливу людської діяльності на стан клімату; забезпечення права кожного на безпечне для життя і здоров'я довкілля, на участь в аграрному ринку, на розвиток інвестиційних і інноваційних відносин в аграрній сфері, соціальної сфери села, різних форм господарювання у сільському господарстві, на державну підтримку села, а також наукознавчі проблеми наук, що віднесені до цієї спеціальності.
II. Напрями досліджень:
2.1. У галузі земельного права:
- Методологічні, доктринальні основи використання землі та реалізації права людини і громадянина на землю.
- Поняття, предмет, принципи, функції, методи, система, структура земельного права України.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови становлення та розвитку земельного права України; земельне право та його взаємодія і співвідношення з іншими галузями національної правової системи України.
- Нормативні та інші джерела земельного права України; норми земельного права України.
- Механізм правового регулювання земельних відносин.
- Права на землю та юридичні обов'язки щодо землі; право власності на землю; право користування землею; зобов'язання в земельному праві; гарантування прав на землю.
- Земельні правовідносини; роль і місце держави та органів місцевого самоврядування в регулюванні земельних відносин.
- Правовий режим земель в Україні; економіко-правовий механізм використання земель.
- Правова охорона земель; юридична відповідальність у земельному праві.
- Правові проблеми земельного кадастру; правове забезпечення землеустрою.
- Правочини в земельному праві; правове регулювання переходу прав на земельні ділянки; правові питання іпотеки землі.
- Правовий режим, раціональне використання та охорона меліорованих земель; правові аспекти рекультивації земель; правова охорона ґрунтів; правові проблеми впровадження ґрунтозахисних систем землеробства в умовах приватної власності на землю.
- Земельно-правові питання сільського (зеленого) туризму.
- Земельне право України та інших держав: порівняльно-правовий аналіз.
2.2. У галузі аграрного права:
- Методологічні, науково-теоретичні основи використання ґрунту, сільськогосподарських угідь, земель сільськогосподарського призначення для виробництва сільськогосподарської продукції та продовольства.
- Історія розвитку аграрного права України; об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування аграрного права як самостійної галузі національної правової системи України.
- Правові питання аграрної реформи, приватизації, реформування відносин власності на селі.
- Правове забезпечення державної аграрної політики на національному, регіональному та на місцевому рівні; правові проблеми продовольчої безпеки України.
- Предмет, принципи, функції, методи, система, структура аграрного права України.
- Нормативні та інші джерела аграрного права України; норми аграрного права.
- Наукові джерела аграрного права України.
- Проблеми співвідношення та взаємодії аграрного права з цивільним, господарським і іншими суміжними галузями національної правової системи.
- Стан, тенденції та перспективи правового регулювання аграрних відносин в умовах світових інтеграційних економічних процесів, гармонізації й адаптації національного законодавства до вимог ЄС та СОТ.
- Аграрні правовідносини, їх поняття, особливості, структура.
- Правове становище суб'єктів аграрних правовідносин;
організаційно-правові форми ведення товарного сільськогосподарського виробництва, господарської діяльності у сфері виробництва продовольства, лісового та рибного господарства.
- Правове регулювання кооперативних, корпоративних відносин у сільському господарстві; правове регулювання інвестиційних, інноваційних і інших ринкових аграрних відносин.
- Правове забезпечення виробничо-господарської діяльності у сфері сільського господарства, виробництва продовольчої продукції лісового та рибного господарства.
- Правове регулювання ведення особистого селянського господарства.
- Державне та самоврядне регулювання аграрних відносин.
- Правове забезпечення сільського (зеленого) туризму.
- Правове регулювання аграрних відносин у окремих галузях сільського господарства, зокрема в рослинництві, тваринництві, бджільництві; розвиток і підвищення ролі ветеринарної медицини, розвиток насінництва та племінної справи, правова регламентація використання засобів захисту рослин.
- Аграрно-зобов'язальні правовідносини.
- Економіко-правові механізми стимулювання розвитку виробництва, переробки, зберігання та реалізації сільськогосподарської продукції, виробництва, переробки та реалізації продовольчої продукції лісового та рибного господарства, участі сільськогосподарських товаровиробників в експорті й імпорті сільськогосподарської продукції.
- Юридична відповідальність в аграрному праві.
- Аграрне право України та інших країн: порівняльно-правовий аналіз.
2.3. У галузі екологічного права:
- Методологічні, науково-теоретичні основи правового регулювання екологічних суспільних відносин.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування екологічного права.
- Стан, тенденції та перспективи екологічного права в умовах глобалізації світових економічних і суспільних явищ, інтеграції правових систем, адаптації екологічного законодавства до права ЄС.
- Предмет, принципи, функції, методи екологічного права; взаємодія та співвідношення екологічного права з іншими галузями національної правової системи України.
- Нормативні та інші джерела екологічного права; норми екологічного права України.
- Механізм правового регулювання екологічних відносин.
- Екологічні правовідносини: природоресурсні, природоохоронні, з екологічної безпеки.
- Екологічні права й обов'язки громадян, їх здійснення; зобов'язання в екологічному праві.
- Правовий режим природних ресурсів; правова охорона навколишнього природного середовища; правові питання екологічної безпеки.
- Роль і місце держави та органів місцевого самоврядування в регулюванні екологічних правовідносин.
- Економіко-правовий механізм регулювання екологічних суспільних відносин.
- Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій.
- Правові питання у сфері запобігання негативному впливу людської діяльності на клімат.
- Юридична відповідальність в екологічному праві.
- Еколого-правові питання сільського (зеленого) туризму.
- Екологічне право України та інших держав: порівняльний аналіз.
2.4. У галузі природоресурсного права:
- Методологічні, науково-теоретичні основи використання об'єктів енергетики, землі, вод, лісів, корисних копалин, інших природних ресурсів.
- Об'єктивні та суб'єктивні передумови формування, розвитку та функціонування природоресурсного права як самостійної галузі національної правової системи України і таких підгалузей: енергетичне право, земельно-ресурсне право, лісогосподарське право, водно-ресурсне право, право використання корисних копалин.
- Історія природоресурного права та інших підгалузей.
- Питання права власності на об'єкти природних ресурсів, їх приватизація.
- Правовий режим об'єктів природоресурсного права, порядок та умови їх використання в різних галузях економіки та у суспільному житті людей.
- Предмет, принципи, функції, методи, система, структура природоресурсного права та його підгалузей.
- Джерела природоресурсного права, норми та інститути природоресурсного права і його підгалузей.
- Правовий механізм реалізації норм природоресурсного права.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
юридичні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
12.00.08 - кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право
I. Формула спеціальності:
Галузі юридичних наук, які досліджують кримінально-правові та кримінально-виконавчі відносини; норми кримінального та кримінально-виконавчого права, що їх регулюють; кримінальний і кримінально-виконавчий закони; злочин, кримінальну відповідальність і покарання; злочинність і віктимізацію, їх детермінанти та заходи запобігання; жертв злочину та особистість злочинця, а також наукознавчі проблеми наук, що віднесені до цієї спеціальності.
II. Напрями досліджень:
2.1. У галузі науки кримінального права:
- Предмет науки кримінального права та методи дослідження кримінально-правових явищ; ефективність науки кримінального права; наступність і перспективи розвитку науки кримінального права; напрями (школи) в науці кримінального права, їх окремі представники; єдність і системність науки кримінального права; сучасна кримінально-правова доктрина, тенденції розвитку науки кримінального права; взаємозв'язок цієї науки із філософією та іншими науками; зарубіжна наука кримінального права.
- Вчення про кримінальне право: соціальне призначення кримінального права; генеза кримінального права, тенденції та прогнозування його подальшого розвитку; вплив конституції, галузей публічного та приватного права, політичних, релігійних і моральних норм на кримінальне право; можливості кримінального права у сфері протидії злочинності та його вплив на стан сучасної злочинності; права і свободи людини і громадянина та кримінальне право; кримінальне право та кримінально-правова політика; інструментальне значення кримінального права; кримінальне право в системі національного права; предмет і метод кримінального права як галузі публічного права; система кримінального права; принципи кримінального права; джерела кримінального права; кримінально-правова норма, її поняття, види та структура.
................Перейти до повного тексту