- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРЕЗИДІЯ ВИЩОЇ АТЕСТАЦІЙНОЇ КОМІСІЇ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова президії
ВАК України
12.03.2008 N 2-08/3
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
21.03.01 - гуманітарна та політична безпека держави (політичні науки)
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, яка відображує науково-теоретичне осмислення, розроблення та впровадження ефективних механізмів захисту національних інтересів держави в гуманітарній і політичних сферах. Наукові дослідження із цієї спеціальності спрямовані на вдосконалення та розвиток національної безпеки України як цілісної науково-практичної системи.
II. Напрями досліджень:
- Місце та роль системи забезпечення гуманітарної та політичної безпеки у системі національної безпеки держави в умовах її гуманізації та гуманітаризації, її предмет, структура, методи, категорії та принципи дослідження. Розкриття сутності політичних механізмів забезпечення національної гуманітарної безпеки; її типологізація із виокремленням основних компонентів структури та механізмів функціонування.
- Гуманітарна та політична безпека як невід'ємна складова інших видів безпеки в системі національної безпеки держави (воєнної, економічної, екологічної, інформаційної тощо).
- Політичні аспекти розроблення наукових основ теорії та методології розбудови та стабілізації суспільства, систематизація та дослідження закономірностей трансформаційних перетворень у гуманітарній і політичній сферах.
- Визначення тенденцій політичного та гуманітарного розвитку, які безпосередньо впливають на практичну реалізацію механізмів забезпечення гуманітарної безпеки в системі національної безпеки України як держави трансформаційного типу. Наукове забезпечення державної політики в напрямі оптимізації гуманітарно-культурних трансформацій українського соціуму в умовах глобалізації.
- Людина як суб'єкт і об'єкт політики; феномен політичної культури в розмаїтті форм його гуманітарно-духовних проявів у контексті національної безпеки держави. Динаміка гуманітарно-політичних перехідних процесів у період трансформацій українського соціуму.
- Аналіз гуманітарних проблем адаптації досягнень політичної науки в різних сферах суспільного життя.
- Аналіз гуманітарних проблем модернізації різноманітних сфер політичного життя в Україні та пов'язаних із цими процесами суперечностей і конфліктів.
- Науково-теоретичне осмислення соціально-культурних витоків різноманітних концепцій політичного розвитку народів, культур і цивілізацій. Гуманітарний вимір геополітичних проблем сучасності й особливості їх впливу на функціонування системи забезпечення національної безпеки України.
- Гуманітарні проблеми формування національно-політичного самоусвідомлення українського суспільства. Політико-комунікативна безпека. Гуманітарні обмеження та можливості процесів стабілізації українського політичного суспільства. Медіа та масові комунікації як чинник забезпечення політичної культури та державного впливу на безпекові перетворення в гуманітарній і соціальній сферах.
- Усвідомлення гуманітарних проблем політичного розвитку сучасного українського суспільства; наукове обґрунтування методів політичної соціалізації в дусі ефективного розв'язання соціальних і міжособистісних конфліктів політичного походження на засадах ненасильництва, демократизму та терпимості; політичні проблеми подолання проявів насильницької поведінки, авторитаризму, нетерпимості й ксенофобії в українському соціумі.
- Аналіз політичних аспектів релігійно-конфесійного життя. Прогнозування розвитку інституційних процесів у церквах України, міжконфесійних відносин; опрацювання рекомендацій для органів державної влади та недержавних організацій щодо стабілізації й оздоровлення релігійно-конфесійного життя в Україні з метою національно-політичної консолідації, удосконалення державно-церковних відносин; політичні аспекти здійснення програм українського та світового екуменізму. Проблеми використання морального потенціалу релігії у процесі зміцнення державної незалежності України, її міжнародного авторитету.
- Теорія та методологія досліджень політичних проблем демографії, економіки праці та соціальної політики в Україні в умовах переходу до демократії та ринкових відносин. Політичний аналіз динаміки сучасних трудових міграційних процесів на національному та наднаціональному рівнях.
- Гуманітарні та соціальні проблеми боротьби на державному та міждержавному рівні із організованою злочинністю, наркотрафіком, торгівлею "живим товаром", нелегальною міграцією тощо.
- Гуманітарно-політичні проблеми подолання злиднів і бідності, а також різноманітних форм нерівності в умовах переходу до ринкових відносин і майнового й освітньо-культурного розшарування українського соціуму.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
політичні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
21.03.02 - регіональна безпека держави (політичні науки)
I. Формула спеціальності:
Спеціальність орієнтована на вивчення проблем регіональної безпеки держави в сучасному міжнародному середовищі, аналіз політичних процесів, динаміки змін у ключових регіонах світу, особливо, у просторі близького оточення України, оцінку політичних наслідків формування регіональних інтеграційних об'єднань для міжнародної безпеки та національної безпеки України, розроблення засобів використання регіональних механізмів співпраці в галузі безпеки для реалізації національних інтересів держави, подолання загроз і викликів національній і міжнародній безпеці.
II. Напрями досліджень:
- Методологія дослідження проблем регіональної безпеки, предмет і структура, суб'єкти й об'єкти регіональної безпеки.
- Критерії оцінки рівня регіональної безпеки та стабільності, категоріально-понятійний апарат дослідження питань регіональної безпеки.
- Глобалізація та регіоналізація. Регіональні інтеграційні об'єднання у світовому політичному просторі. Причини виникнення, їх становлення та розвиток.
- Регіональна безпека як складова національної безпеки держави. Взаємозв'язок національної та регіональної безпеки.
- Україна в зовнішньополітичних стратегіях країн близького оточення.
- Проблемні питання реалізації зовнішньої регіональної політики України як складової її євроінтеграційної та євроатлантичної стратегії.
- Механізми лобіювання національних інтересів у регіональних міжнародних організаціях.
................Перейти до повного тексту