1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Паспорт спеціальності


ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
N 20-07/5 від 14.04.99
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК України
від 14.04.99 р. N 20-07/5
Паспорти спеціальностей
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.01 - загальна та регіональна геологія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
Змістом спеціальності є вивчення загальної та регіональної геології; загальна теорія та історія Землі, геологічні гіпотези; створення моделей глибинної будови Землі; вдосконалення стратиграфічних і геохронологічних шкал; дослідження еволюції органічного світу і речовини Землі; розроблення методології геологічних досліджень.
II. Основні напрямки досліджень:
Загальна геологія. Створення, вдосконалення і подальше розроблення загальної теорії Землі, фундаментальних гіпотез, пов'язаних з історією виникнення основних структурних елементів планети; вдосконалення стратиграфічних і геохронологічних шкал, дослідження еволюції органічного світу і речовини Землі.
Регіональна геологія. З'ясування геологічної будови, послідовності нашарування гірських порід, їх віку, складу і фаціальної мінливості, характеру та складу інтрузивних і ефузивних утворень, характеру й складу метаморфічних порід, характеру плікативних і диз'юнктивних дислокацій, геофізичної характеристики земної кори даного регіону та його геологічної історії, створення геологічних та інших спеціальних карт, їх математичне і комп'ютерне опрацювання. Регіони в масштабі материків або їх структурних елементів, окремі країни, значні за розмірами території або їх сукупності. Загальний і всебічний історико-геологічний та формаційний аналіз обраної площі: виявлення палеогеографічних обстановок та їх еволюції, вивчення геологічних закономірностей розподілу рудних і нерудних корисних копалин.
Динамічна геологія. Вивчення сучасних геологічних процесів та процесів, які відбувалися в минулому, і динамічних обставин, що склалися під час цих процесів. Аналіз процесів ерозії, денудації, абразії та нагромадження осадків, вулканічні, льодовикові та еолові процеси, результати дії даних процесів, сучасні горизонтальні та вертикальні рухи, їх якісна й кількісна оцінка.
Геологія докембрію. Вивчення докембрійських метаморфічних і плутонічних формацій, встановлення геотектонічних режимів і палеогеографічних обставин, створення схем періодизації докембрійської історії Землі, вдосконалення стратиграфічних і геохронологічних шкал докембрію, вивчення еволюції геологічних процесів, розроблення моделей еволюції земної кори та концепцій формування земної кори в докембрії.
Четвертинна геологія. Вивчення стратиграфії та геохронології четвертинних відкладів, методів їх кореляції, виявлення і вивчення різних генетичних типів четвертинних утворень, зокрема континентальних і морських, осадочних і вулканогенних; виявлення палеокліматичних і палеогеографічних обставин упродовж антропогену; створення карт четвертинних відкладів, палеогеографічних та інших спеціальних карт.
Геологічне картування. Створення і вдосконалення методів складання геологічних, структурних і пластових (на різних підземних рівнях) карт, а також карт корисних копалин і спеціальних геологічних карт; удосконалення наявних і створення нових методів комплексного геологічного знімання суші та дна океанів і морів, розроблення методів використання аерофотоматеріалів і результатів знімання земної поверхні з космосу.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
геологічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.02 - геохімія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
Геохімія - наука про хімічний (зокрема ізотопний) склад мінералів, гірських порід, земної кори, сфер Землі, хімічні процеси в земній корі та інших геосферах, їх зміни в часі та просторі; геохімія техногенезу процесів.
II. Основні напрямки досліджень:
Вивчення розподілу елементів у атмо-, гідро-, біо-, літосфері та внутрішніх оболонках Землі, закономірностей міграції, розсіювання й концентрації елементів, їх сполук та ізотопів.
Дослідження ендогенних і екзогенних процесів мінерало-, породо- та рудоутворення.
Розроблення теоретичних основ літо-, гідро-, атмо- та біогеохімічних методів пошуків корисних копалин.
Удосконалення та розроблення методів ізотопного датування порід, мінералів і процесів породо- й рудоутворення.
Моделювання геохімічних процесів, визначення їх фізико-хімічних параметрів.
Еколого-геохімічні дослідження розподілу та міграції техногенних елементів і сполук, їх впливу на довкілля, можливостей знешкодження та утилізації.
Геохімічний моніторинг довкілля, контроль стану природних і штучних резервуарів, розроблення геохімічних методів прогнозу техногенних і природних катастроф.
III. Галузі наук, з яких присуджуються наукові ступені:
геологічні та хімічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.04 - геотектоніка (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
Змістом спеціальності є вивчення розділу геології про будову, рух, деформації та розвиток земної кори (літосфери) у зв'язку з розвитком Землі загалом; загальна теорія й історія формування структури Землі, геотектонічні гіпотези; дослідження закономірностей просторових і вікових взаємовідношень геологічних тіл як носіїв єдності їх речовинного складу та структури всіх рангів - від глобальних до мікроформ.
II. Основні напрямки досліджень:
Загальна (генетична) геотектоніка. Походження основних типів великих структурних форм континентів і океанів, а також фактори, які визначають рух, деформації та загальний розвиток структури земної кори.
Створення, вдосконалення і подальший розвиток загальної теорії Землі й фундаментальних гіпотез і вчень (тектоорогенії, розломно-блокової тектоніки, тектоно-магматичних структур, структурно-стратиграфічних комплексів, формацій і тектонофацій; вчення про геосинкліналі, платформи та орогени; теорія тектоніки плит тощо).
Вивчення еволюції структури і речовинного складу Землі.
Геотектонічні дослідження проблем геодинаміки системи "Земля": динаміки ядра, мантії та літосфери або внутрішньої геодинаміки. Внутрішня геодинаміка цілком.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
геологічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.06 - гідрогеологія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
До спеціальності "гідрогеологія" належить вивчення структури, закономірностей формування, зміни полів і процесів гідрогеологічних систем у природних і техногенних умовах, їх взаємодія з суміжними системами, розроблення способів оптимізації гідрогеологічних умов і процесів для розв'язання екологічних і господарських завдань, розроблення методів і виконання наукових досліджень при проведенні науково-розвідувальних та експлуатаційних робіт на родовищах.
II. Основні напрямки досліджень:
Динаміка і режим підземних вод. Закони і закономірності динаміки та режиму підземних вод (порових розчинів) у зоні аерації, водоносних горизонтах, слабо проникних відкладах. Методи і методики вивчення динаміки й режиму підземних вод при різноманітних початкових і межових умовах у природних і техногенно порушених режимах, експериментальні й теоретичні дослідження гідрогеологічних параметрів.
Масоперенесення в гідрогеологічних системах, гідрогеохімія. Закономірності формування гідрогеохімічних полів у гідрогеологічних системах. Методи й методики оцінки міграційних процесів і полів. Експериментальні та теоретичні дослідження параметрів і процесів масоперенесення в гідрогеологічних системах при різних межових і початкових умовах у природних і порушених режимах.
Регіональна гідрогеологія. Дослідження структури гідрогеологічних систем і їх частин, гідродинамічних, гідрохімічних та інших процесів, які протікають у них під впливом природних і техногенних факторів, загальна й спеціальні схематизації і районування гідрогеологічних систем та їх частин. Розподіл, картування й зміна різних гідрогеологічних параметрів. Палеогідрогеологічні реконструкції гідрогеологічних систем і процесів.
Техногенна гідрогеологія. Дослідження зміни закономірностей формування умов, структури і процесів у гідрогеологічних системах під дією техногенного впливу. Розроблення способів оптимізації гідрогеологічних умов для раціонального розв'язання народногосподарських завдань. Вужчі галузі дослідження належать до меліоративної гідрогеології, інженерної геології та ін.
Екогідрогеологія. Розроблення методів і систем оптимізації гідрогеологічних умов у природних і техногенно порушених умовах для стабілізації і поліпшення екологічного стану навколишнього середовища, зокрема підземних вод. Дослідження у цьому напрямку при обгрунтуванні та реалізації екологічних заходів у межах окремих територій і регіонів.
Ресурси підземних вод. Дослідження закономірностей формування й розподілу природних і експлуатаційних ресурсів підземних вод. Розроблення принципів, методів і методик оптимізації пошуків, розвідки й експлуатації підземних вод окремих родовищ і їх систем. Результати досліджень окремих родовищ, їх систем і регіонів на підставі використання різних підходів, методологій, методів і методик. Оптимізаційне прогнозування кількісного та якісного складу підземних вод, що експлуатуються залежно від природних і антропогенних факторів.
Мінеральні, термальні, промислові води і розсоли. Закономірності розподілу і формування цих типів підземних вод. Їх класифікація й типізація. Вивчення їх властивостей. Розроблення методів і методик їх пошуку, розвідки й оптимальної експлуатації. Результати досліджень окремих родовищ і регіонів.
Гідрогеологічні дослідження при пошуках і розвідці корисних копалин (гідрогеологія родовищ корисних копалин, нафтова гідрогеологія). Вивчення закономірностей обводнення родовищ, особливостей формування хімічного складу підземних вод у зоні впливу родовищ. Розвиток гідрогеологічних досліджень при проведенні пошуково-розвідувальних робіт на родовищах, розроблення гідрогеологічних пошукових критеріїв.
Методологія та методи гідрогеологічних досліджень. Удосконалення наявних і створення принципово нових теоретичних, польових і експериментальних методів досліджень, творче втілення методів, розроблених у суміжних напрямках науки. Розроблення методології комплексування методів досліджень, застосування системного підходу в дослідженнях, комп'ютерних технологій, математичного моделювання гідрогеологічних та інших процесів і полів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
геологічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.07 - інженерна геологія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
До спеціальності "інженерна геологія" належить система знань і досліджень про структури формування та зміни інженерно-геологічних умов територій, про геологічні умови будівництва й експлуатації споруд, раціональне використання геологічного середовища та його охорони в зв'язку з розвитком геологічних явищ у природних і техногенно порушених умовах.
II. Основні напрямки досліджень:
Інженерна геодинаміка.
Грунтознавство (інженерна петрологія). Проблеми теорії грунтознавства та встановлення закономірностей формування властивостей континентальних і морських грунтів. Інженерно-геологічні особливості основних типів порід.
Регіональна інженерна геологія.
Інженерна геологія природних процесів. Інженерно-геологічні процеси, типи, фактори й механізм їх розвитку. Екзогенні геологічні процеси на узбережжі та шельфі.
Інженерна геологія процесів, викликаних будівництвом та іншими техногенними факторами (спеціальна інженерна геологія).
Теорія, методологія, методи і методики інженерно-геологічних досліджень.
Інженерно-геологічні особливості та гідромеханічні моделі будови масивів гірських порід.
Математичні методи в задачах інженерної геології.
Теоретичні основи моделювання. Методи вивчення та прогнозу напружено-деформованого стану і стійкості масивів порід.
Теоретичні й методологічні основи інженерно-геологічного прогнозування. Методи прогнозування інженерно-геологічних процесів. Інженерно-геологічна оцінка територій.
Проблеми прогнозування змін геологічного середовища під впливом техногенних дій. Прогноз поведінки інженерних споруд.
Проблеми раціонального використання геологічного середовища. Захист територій від несприятливих інженерно-геологічних процесів.
Інженерна екологія (зокрема інженерна геологія основи охорони й управління геологічним середовищем).
Інженерно-геологічні дослідження при будівництві наземних і підземних споруд, шляхів, каналів, гребель та водосховищ при проведенні меліоративних робіт, при розв'язанні проблем екології та раціонального використання природних ресурсів.
Проблеми мерзлотознавства в інженерній геології.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
геологічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.08 - петрологія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
Петрологія - наука про гірські породи, їх склад, будову, походження. Включає петрографію, предметом вивчення якої є хімічний і мінеральний склад, структурно-текстурні та геологічні особливості магматичних, метаморфічних, метасоматичних, осадових гірських порід і руд, а також власне петрологію (петрогенезис), яка досліджує умови утворення та генетичні особливості, еволюцію й механізми петрогенетичних процесів формування гірських порід і руд, а також складених ними масивів, товщ, формацій, комплексів, зон, полів, поясів, областей, геосфер.
II. Основні напрямки досліджень:
Вивчення петрології та петрографії конкретних регіонів, структурних зон, комплексів, формацій тощо (регіональна петрологія).
Дослідження породоутворюючих мінералів і мінеральних парагенезисів як індикаторів умов утворення та генезису гірських порід і руд.
Розроблення теорії магматизму, метаморфізму, метасоматозу, епігенезу та рудоутворення на підставі експериментальних і термодинамічних даних (фізико-хімічна петрологія).
Фізико-хімічні умови, еволюція та геодинаміка магнетизму, метаморфізму, метасоматозу і рудоутворення в історії Землі.
Розчленування й кореляція кристалічних комплексів докембрію та фанерозою.
Номенклатура та класифікація магматичних, метаморфічних, метасоматичних й епігенетичних гірських порід і руд.
Розроблення автоматизованих систем на базі ЕОМ для збирання, зберігання й використання петрографічної та петрологічної інформації.
Інженерно-петрографічне вивчення кристалічних масивів для захоронення токсичних і радіоактивних відходів і для розв'язання інших технологічних завдань.
Структурно-петрографічне картування та оцінка якості мінеральної й декоративно-облицювальної сировини.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
геологічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 04.00.09 - палеонтологія і стратиграфія (геологічні науки)
I. Формула спеціальності:
Змістом спеціальності є:
1. Розроблення теоретичних і методичних питань палеонтології та стратиграфії, дослідження еволюції органічного світу, етапність у розвитку тваринного й рослинного світу минулого, палеофауністична і палеофлористична складові частини геологічної історії Землі, розроблення та вдосконалення стратиграфічних і геохронометричних шкал, палеоекологічні та палеогеографічні реконструкції.
2. Розроблення технічних засобів і математичного забезпечення накопичення й оброблення інформації у галузі палеонтологічних і стратиграфічних досліджень.

................
Перейти до повного тексту