- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Паспорт спеціальності
ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постанова президії
ВАК України
14.10.1998 N 23-08/7
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.23.01 - будівельні конструкції, будівлі та споруди
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, що займається теоретичними та експериментальними дослідженнями будівельних конструкцій із різних матеріалів, споруд різного призначення, об'ємно-планувальних та конструктивних рішень промислових, цивільних, сільсько-господарських, транспортних, гідротехнічних, гідромеліоративних споруд, будівель та їх комплексів, а також дослідженнями у сфері раціонального проектування і умов експлуатації будівельних конструкцій, споруд, будівель, їх комплексів у наземному й підземному будівництві.
II. Напрямки досліджень:
Вплив функціонально-технологічних процесів, природно-кліматичних умов і дій на напружено-деформований стан, експлуатаційні й екологічні характеристики конструкцій, споруд, будівель та їх комплексів.
Особливості роботи будівельних матеріалів і конструкцій залежно від характеру тривалості технологічних процесів у будівлях та спорудах, вивчення закономірностей навантаження, особливостей дії на них навколишнього середовища і технологічного устаткування під час експлуатації. Розроблення методів захисту від впливу небезпечних природних та техногенних дій.
Створення раціональних типів конструкцій, сортаментів виробів і елементів, уніфікація, типізація, стандартизація, підвищення індустріальності та якості будівництва. Вплив технології виготовлення й виконання будівельно-монтажних робіт на конструктивні форми і об'ємно-планувальні рішення.
Технологія проектування конструкцій, споруд, будівель та їх комплексів.
Робота конструкцій, їх поведінка під навантаженням залежно від матеріалу і особливостей конструктивної форми. Розроблення методів оцінки несучої здатності конструкцій, захист від корозії, ерозії, гниття та інших видів фізичних пошкоджень.
Пошук раціональних форм будівель, споруд і засобів їх розміщення у природному середовищі, в селищній та промисловій забудові.
Теоретичні основи і методи будівництва, спрямовані на розроблення раціональних архітектурно-планувальних рішень з урахуванням умов захисту людини від шуму, вібрацій, опромінення, температурних, інших несприятливих дій і створення оптимального комфорту для людей та технологічного процесу.
Визначення форм, розмірів приміщень та захисних конструкцій з урахуванням умов діяльності людей, руху людських потоків. Розміщення і робота устаткування, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних умов.
Методи оцінки надійності, безпечності, довговічності будівель, споруд і конструкцій, що експлуатуються, неруйнівні методи контролю та діагностика їх технічного стану.
Форми технічної експлуатації будівель, споруд та інженерного устаткування, підвищення експлуатаційних якостей конструкцій, будівель та споруд, подовження строків їх служби, методи реконструкції, посилення і ремонту.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.23.02 - підвалини та фундаменти
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вивчає взаємодію фундаментів різного типу з грунтовними основами при статичних і динамічних навантаженнях з урахуванням особливостей регіону, властивостей грунтів та їх поведінки в часі.
II. Напрямки досліджень:
Розроблення методик і устаткування для дослідження параметрів грунтів різних регіонів, розрахунку міцності, стійкості і деформативності основи. Дослідження процесів і закономірностей фільтрації, ущільнення, опору грунтів, зсуву, реологічних процесів.
Розроблення методів розрахунку стійкості земляних споруд, котлованів та траншей. Дослідження напружено-деформованого стану елементів системи "основи-фундаменти" при статичних і динамічних навантаженнях з урахуванням нелінійних процесів деформування матеріалів.
Розроблення методів розрахунку фундаментів у сейсмічних і зсувних зонах, на підроблених і підтоплених територіях.
Дослідження конструкцій фундаментів на лесових, карстових територіях, на штучних слабких основах.
Експериментальні та чисельні дослідження взаємодії фундаментів з основами з урахуванням жорсткості підземних конструкцій, включаючи питання реконструкції.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.23.03 - вентиляція, освітлення
та теплогазопостачання
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, предметом якої є будівництво, монтаж, експлуатація систем теплогазопостачання й вентиляції (ТГВ), вивчення і створення мікроклімату в будовах та спорудах різного призначення, акустичного і світлового комфорту в приміщеннях.
II. Напрямки досліджень:
Оптимізація, удосконалення й підвищення надійності систем теплогазопостачання, вентиляції і кондиціювання, методи їх розрахунку та проектування.
Створення систем мікроклімату в приміщеннях, очищення вентиляційних викидів, їх зменшення і розсіювання при згорянні палива в котельнях.
Економія енергії шляхом утилізації і використання альтернативних джерел теплоти, термічна обробка різноманітних технологічних відходів.
Будівельна теплотехніка, що включає тепломасообмін і гідроаеродинаміку систем ТГВ, теплохолодогенеруючих, котлових пристроїв, дослідження теплового, повітряного, вологого режиму приміщень, будівель та споруд.
Будівельна акустика і світлова техніка в приміщеннях, будівлях різноманітного призначення, Розроблення методів розрахунку й проектування теплових характеристик будівель та захисних огороджень, звукопоглинаючих і світлопропускаючих відгороджень, нормування умов, що забезпечують акустичний, світловий і температурний комфорт у приміщеннях.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.23.05 - будівельні матеріали та вироби
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка вивчає процеси твердіння, структуроутворення, формування властивостей руйнування й довговічності будівельних матеріалів неорганічної та органічної природи. Вона (ця галузь науки) комплексно охоплює встановлення вивчення зв'язків між складом, процесами, структурою і властивостями будівельних матеріалів, виявлення закономірностей їх зміни під впливом фізичних, хімічних, фізико-хімічних, електрохімічних, біологічних, радіаційних та інших факторів. Мета - розроблення ефективних шляхів і засобів поліпшення технологічних і експлуатаційних якостей традиційних, створення нових, зокрема екологічно чистих видів будівельних матеріалів із прогнозованими властивостями, розроблення ефективних ресурсозберігаючих технологій, що дають можливість комплексно використовувати природну та техногенну сировину, серед якої попутні продукти інших виробництв. Галузь займається також розробленням технологічних засобів та матеріалів для захисту, ремонту, відновлення, підвищення експлуатаційної надійності, довговічності будівельних конструкцій, будівель і споруд.
II. Напрямки досліджень:
Удосконалення, підвищення ефективності технології виробництва наявних будівельних матеріалів і виробів із метою зниження матеріале-, енерго-, трудомісткості, підвищення екологічної чистоти.
Розроблення технологій виробництва нових видів ефективних будівельних матеріалів із заданими структурою і якостями, зокрема корозійно- і радіаційностійких, а також, замість дефіцитних матеріалів, використання принципово нових видів технологій (безопалювальна, біотехнологія тощо) при виробництві матеріалів, виробів і конструкцій, зокрема з попутних продуктів інших виробництв.
Теоретичні і експериментальні дослідження фізико-хімічних процесів, механізмів, явищ, речовинних і енергетичних перетворень при структуроутворенні, формуванні властивостей матеріалів, їх змінюванні, механічному, корозійному та пожежному руйнуванні. Вивчення довговічності матеріалів і конструкцій в умовах механічних навантажень, природних та технологічних чинників. Розроблення засобів управління цими процесами, структурою і тривалістю.
Розроблення, вдосконалення засобів і матеріалів для захисту, ремонту, відновлення, підвищення експлуатаційної надійності і довговічності будівельних конструкцій, будівель та споруд.
Дослідження стану матеріалів у конструкціях і руйнуючих процесів (корозійних, деформаційних, фільтраційних тощо), пошуки засобів захисту від них з урахуванням різних експлуатаційних чинників.
Розроблення методів та засобів контролю властивостей, зокрема тих, що визначають теплозахист, звукопоглинання, експлуатаційну надійність і довговічність будівельних матеріалів, конструкцій та споруд із них. Проведення енергетичного, кінетичного і теплотехнічного аналізу процесів одержання, твердіння, корозії матеріалів і виробів, використання методів технологічної механіки для дослідження процесів структуроутворення в'яжучих матеріалів, бетонів тощо.
Дослідження і розроблення методів проектування, процесів виробництва будівельних матеріалів та конструкцій.
Створення експертних систем для вибору технологічних рішень виробництва будівельних матеріалів.
Створення виробничих комплексів з виготовлення будівельних матеріалів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.23.08 - технологія промислового
та цивільного будівництва
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка займається розробленням наукових основ технологічного проектування, зведення будівель та споруд, а також їх експлуатації.
................Перейти до повного тексту