- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Паспорт спеціальності
ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
N 21-08/7 від 14.10.98
м. Київ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК
України
14.10.98 р. N 21-08/7
Паспорти спеціальностей
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.17.01 - технологія неорганічних речовин
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка включає дослідження природної мінеральної сировини, напівпродуктів і кінцевих продуктів, а також відходів хімічного виробництва неорганічної продукції, розроблення й експериментально-теоретичне обгрунтування нових ефективних хіміко-технологічних процесів переробки мінеральної сировини.
II. Напрямки досліджень:
- Розроблення теоретичних основ хімічної технології неорганічних речовин.
- Розширення сировинної бази виробництва мінеральних добрив, неорганічних солей, кислот, лугів, сорбентів та пігментів.
- Хімічна технологія мінеральних і біомінеральних добрив, неорганічних хімічних засобів захисту рослин, харчових і кормових фосфатів.
- Неорганічна технологія зв'язаного азоту, метанолу, вуглеводневих газів та продуктів їх переробки.
- Технологія сірки, сірчаної (сульфатної) та інших неорганічних кислот.
- Технологія неорганічних солей, лугів, соди, глинозему, пігментів, наповнювачів, коагулянтів.
- Неорганічна технологія промислових газів.
- Хімічна технологія радіоактивних елементів та їх сполук.
- Дослідження та розроблення технологій синтезу неорганічних матеріалів для технічної електро-, радіо-, п'єзо- і сегнетокераміки.
- Хімічна технологія одержання каталізаторів і сорбентів.
- Технологічні основи промислових каталітичних процесів і технології неорганічних речовин у суміжних виробництвах.
- Технологія та спеціальне обладнання електротермічних і плазмохімічних процесів неорганічних виробництв.
- Хімічна технологія тонкого синтезу чистих і особливо чистих неорганічних речовин, реактивів, препаратів.
- Аналіз, синтез та оптимізація хіміко-технологічних схем у виробництвах неорганічних речовин, створення нових систем контролю параметрів хімічних процесів і якості продукції у технології неорганічних речовин.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.17.03 - технічна електрохімія
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка займається фундаментальними та прикладними дослідженнями з проблем хімії і фізико-хімії рівноважних і нерівноважних явищ в електролітах та на межі поділу електроліт-електрод із взаємним перетворенням хімічної й електричної енергії і розробленням на основі цих досліджень високоефективних енерго- та ресурсозберігаючих технологічних процесів, апаратів і пристроїв.
Наукове та прикладне значення розв'язання проблем даної спеціальності полягає у виявленні науково обгрунтованих шляхів удосконалення діючих і створення нових технологічних процесів одержання металів та металоїдів, зокрема надчистих, гальванічних і конверсійних покриттів із заданими функціональними властивостями, обробки поверхні та напівпроводників, а також при виробництві хімічних продуктів, хімічних джерел струму, електрохімічних перетворювачів енергії, пристроїв (сенсорів та іоноселективних електродів) для аналітичного контролю, наукових досліджень і розв'язання екологічних питань.
II. Напрямки досліджень:
- Катодне розчинення металоїдів, процеси осадження та розчинення металів, сплавів і різних композицій та технології їх одержання з водних, неводних розчинів електролітів і розплавлених середовищ.
- Процеси та технології виробництва гальванічних покриттів, плат друкованого монтажу і радіоелектронних матеріалів із заданими функціональними властивостями.
- Обробка поверхні металів, сплавів і напівпровідників електрохімічними методами, електрополірування, формування анодно-оксидних покриттів, декоративних та захисних плівок.
- Технологія виробництва хімічних продуктів електролізом, включаючи електрохімічний синтез органічних сполук та особливо чистих металів, металоїдів і хімічних речовин.
- Хімічні джерела струму й електрохімічні генератори.
- Технологія виробництва електродних матеріалів.
- Технологія електрохімічної розмірної обробки металів і сплавів.
- Технологія електрохімічного очищення, регенерації та знешкодження природних і стічних вод, регенерації електролітів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.17.04 - технологія продуктів органічного синтезу
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка займається теоретичними та прикладними дослідженнями хімічних перетворень органічних речовин природного і синтетичного походження, розробленням і експериментально-теоретичним обгрунтуванням нових хіміко-технологічних процесів переробки органічних речовин, а також відходів їх переробки з метою одержання мономерів для високомолекулярних сполук, розчинників, поверхнево-активних речовин, хімічних субстанцій лікарських препаратів, барвників і напівпродуктів для їх виробництва, інгібіторів корозії, текстильно-допоміжних речовин, присадок до пального і мастильних матеріалів, консервантів та інших органічних продуктів.
II. Напрямки досліджень:
- Розроблення технологій виробництва нових продуктів органічного синтезу.
- Дослідження і технологічне розроблення гетерогенних каталітичних процесів перетворення органічних речовин (гідрування, окислення, конденсація, дегідратація, дегідрування та ін.).
- Дослідження і технологічне розроблення гомогенних каталітичних процесів перетворення органічних речовин.
- Розроблення методів утилізації відходів виробництва органічного синтезу для одержання інгібіторів корозії, полімерних матеріалів, допоміжних речовин тощо.
- Розроблення технологічних процесів виробництва органічних продуктів на базі сировинних ресурсів України, зокрема речовин, що залишились при конверсії оборонних галузей та некондиційних пестицидів.
- Розроблення технологічних процесів виробництва органічних продуктів із використанням випромінювання різних енергій (ультразвук, ультрафіолетове випромінювання, гамма-промені).
- Розроблення технологічних процесів електросинтезу органічних сполук.
- Розроблення прогресивних технологічних схем і технологічних процесів малотонажних виробництв органічного синтезу.
- Аналіз, синтез і оптимізація хіміко-технологічних схем у виробництві органічних продуктів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.17.06 - технологія полімерних і композиційних матеріалів
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка досліджує технології процесів синтезу олігомерів і полімерів (еластомерів, термо- та реактопластів) і технології переробки полімерів для одержання гуми, гумотехнічних виробів, клеїв, пластмас, композиційних матеріалів, зокрема наповнених і армованих мінеральними й органічними дисперсними наповнювачами та волокнами, а також газонаповнених; розробленням фізико-хімічних і технологічних принципів синтезу нових полімерів та одержанням на їх основі нових полімерних матеріалів, технології одержання виробів прямим синтезом із мономерів і олігомерів, встановленням взаємозв'язків між умовами синтезу, переробки, структурою та морфологією, фізико-хімічними, механічними властивостями полімерів і матеріалів на їх основі.
II. Напрямки досліджень:
- Технології одержання та переробки різних видів полімерних і композиційних матеріалів.
- Дослідження фізико-хімічних, механічних та теплофізичних процесів при переробці полімерів у вироби, реологічних властивостей, тепло- і масообміну, процесів прямого одержання матеріалів з вихідної (первинної) сировини шляхом екструзії, пультрузії, реакційного інжекційного формування, вспінювання тощо.
- Дослідження фізико-хімічних, механічних і теплофізичних процесів, що відбуваються при переробці полімерів, для одержання гумотехнічних виробів, адгезивів, пластмас.
- Розроблення технологій підсилення полімерів дисперсними волокнистими наповнювачами, тканинами, матами, односпрямованими волокнами та ін. Одержання полімерних сумішей і стопів, їх підсилення і встановлення їхньої технологічної компатибілізації шляхом введення спеціальних домішок або механічними методами.
- Вивчення процесів адгезії полімерів до твердих поверхонь у гумотехнічних виробах, композиційних матеріалах і композиційних покриттях, розвиток принципів підготовки поверхонь наповнювачів та полімерів для поліпшення фізико-механічних властивостей матеріалів.
- Проблеми використання вторинних полімерних матеріалів та їх залучення в основне виробництво.
- Розроблення нових енергоощадних, екологічнобезпечних нетрадиційних технологій; дослідження їх впливу на стан полімерної техніки і технології.
- Розроблення полімерних і композиційних матеріалів для захисту навколишнього середовища, вогнестійких, самозгасаючих, хімічностійких, біодеградуючих у навколишньому середовищі матеріалів.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
технічні науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.17.11 - технологія тугоплавких неметалічних матеріалів
I. Формула спеціальності:
Галузь науки і техніки, яка займається дослідженнями з проблем хімії, фізико-хімії природної мінеральної сировини та техногенних продуктів, напівпродуктів і готових матеріалів, а також включає експериментальне розроблення і теоретичне обгрунтування нових ефективних та нетрадиційних хіміко-технологічних процесів переробки природних і техногенних матеріалів з метою одержання в'яжучих речовин, керамічних матеріалів, скла, створення композиційних матеріалів та захисних покриттів.
II. Напрямки досліджень:
- Розроблення поліфункціональних покриттів на основі кремнійорганічних сполук.
- Одержання захисних плівок на силікатних та тугоплавких неметалічних матеріалах.
................Перейти до повного тексту