1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 12.03.98
м.Київ
Про стан підготовки і атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації в галузі медичних, біологічних та фармацевтичних наук
Заслухавши та обговоривши доповідь начальника атестаційного відділу ВАК України Ю.І.Губського "Про стан підготовки і атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації в галузі медичних, біологічних та фармацевтичних наук", Головна рада ВАК України відзначає, що установи Національної академії наук, Академії медичних наук, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства освіти України, Державного комітету України з медичної та мікробіологічної промисловості проводять значну роботу щодо підготовки наукових кадрів вищої кваліфікації з медицини, біології та фармації. За 1993-1997 роки в спеціалізованих вчених радах зазначених відомств було захищено 575 докторських та 2289 кандидатських дисертацій з медичних наук, 154 докторські та 857 кандидатських дисертацій з біологічних наук, 10 докторських та 85 кандидатських дисертацій з фармацевтичних наук. Ці дані свідчать не лише про збереження в нашій країні потужного наукового потенціалу, а й проведення в науково-дослідних інститутах та вищих навчальних закладах України вагомих розробок, що спрямовані на вирішення актуальних питань, пов'язаних з охороною здоров'я населення, лікуванням, діагностикою та профілактикою захворювань, створенням нових лікарських засобів, встановленням важливих закономірностей живої природи.
Разом з тим аналіз підготовки та атестації наукових та науково-педагогічних кадрів в зазначених галузях науки свідчить про наявність певних негативних тенденцій. Так, в останні роки зменшилась кількість захистів докторських та кандидатських дисертацій з фундаментальних напрямків медицини та біології, які визначають перспективи їх розвитку є основою створення новітніх високоефективних медичних технологій, закладають підвалини для розвитку багатьох напрямків сільськогосподарського виробництва, забезпечення належного рівня життя людини. Суттєво зменшилась підготовка фахівців вищої кваліфікації із спеціальностей теоретичної медицини, молекулярної біології та генетики, біотехнології, біохімії, біофізики, клітинної біології. Серйозні недоліки виявлені в діяльності деяких спеціалізованих рад, що зумовило зниження наукової якості захищених дисертацій, зниження фахових вимог до здобувачів наукових ступенів. Вимагає суттєвого вдосконалення система планування дисертаційних робіт та організація їх попередньої експертизи на засіданнях вчених рад, кафедр, лабораторій, відділів.
На підставі викладеного Головна рада ВАК України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Інформацію начальника атестаційного відділу ВАК України Ю.І.Губського "Про стан підготовки та атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації в галузі медичних, біологічних та фармацевтичних наук" взяти до відома.
2. Схвалити вжиті протягом 1997-1998 рр. організаційні заходи ВАК України щодо:
вдосконалення нормативної бази атестаційного процесу;
оптимізації мережі спеціалізованих вчених рад;
суттєвого поліпшення опублікованості основних результатів дисертаційних робіт;
підвищення гласності та прозорості атестаційного процесу, зокрема шляхом публікації повідомлень про захисти докторських дисертацій в "Бюлетені ВАК України", створення під час захистів дисертаційних робіт атмосфери принциповості та наукової дискусії;
проведення регіональних нарад, семінарів з актуальних питань атестації кадрів, які спрямовані на підвищення вимогливості до атестації наукових та науково-педагогічних кадрів, діяльності спеціалізованих вчених рад.
3. Вважати за доцільне суттєво підвищити рівень попередньої експертизи тематики докторських та кандидатських дисертацій з медичних, біологічних та фармацевтичних наук на етапі їх планування вченими радами вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, науковими радами НАН, проблемними комісіями МОЗ та АМН України, усунути надмірне роздрібнення та дублювання тематики дисертаційних досліджень.
4. Заборонити включення в докторські та кандидатські дисертації матеріалів клінічних випробувань фізіологічно активних сполук, їх сумішей та комплексів без відповідного дозволу Фармакологічного комітету МОЗ України.
5. Звернути увагу керівників установ, голів спеціалізованих вчених рад на необхідність суттєвого підвищення наукового рівня дисертаційних досліджень, що виконуються іноземними громадянами, які навчаються в аспірантурі, клінічній ординатурі та докторантурі науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів України.
6. Встановити персональну відповідальність керівників вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ за якість та ефективність роботи спеціалізованих вчених рад, які при них створені.

................
Перейти до повного тексту