- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 28.02.97
м.Київ
Щодо діяльності Вищої атестаційної комісії України в 1996-1997 роках
Заслухавши й обговоривши доповідь першого заступника голови Вищої атестаційної комісії України М. І. Панчука "П'ять років національної системи атестації наукових і науково-педагогічних кадрів: здобутки і перспективи", Головна рада Вищої атестаційної комісії України відзначає, що на сьогодні в Україні створено стабільну, організаційно струнку, достатньо розгалужену систему атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.
Розроблено правову базу та підготовлено нормативні документи щодо державної атестації наукових кадрів. Законодавчо закріплено наукові ступені та вчені звання, визначено порядок їх присудження й присвоєння та процедуру організації цієї роботи у спеціалізованих вчених радах і вчених радах вищих навчальних закладів і наукових установ.
Оновлено програми теоретичної підготовки здобувачів наукових ступенів. Розроблено і затверджено нові програми кандидатських іспитів із філософії, іноземних мов і спеціальностей.
Кардинально оновлено Перелік спеціальностей наукових працівників відповідно до національних потреб і тенденцій розвитку науки в контексті світового досвіду.
В Україні створено повноцінну мережу спеціалізованих вчених рад для захисту дисертацій практично з усіх наукових спеціальностей. За п'ять років в Україні захищено понад 2600 докторських дисертацій та понад 10000 кандидатських дисертацій. За цей же період в Україні захищено близько 100 докторських та понад 200 кандидатських дисертацій громадянами з країн СНД. Основна частина здобувачів з Російської Федерації (33 відсотки), решта - з Азербайджану, Узбекистану, Казахстану, Молдови, Білорусі.
Зміцнюються міжнародні зв'язки ВАК України, здійснюється взаємний обмін досвідом роботи з органами атестації наукових кадрів вищої кваліфікації країн СНД. У 1993 році ними засновано Міжнародну асоціацію державних органів атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації (МАДАТ). Основним документом, який підписали країни - учасники МАДАТ, є "Міждержавна угода щодо принципів визнання та нострифікації документів про наукові ступені".
ВАК України прагне вирішувати всі питання міждержавного співробітництва на двосторонній основі. Уже підписано угоди про співробітництво в галузі атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації між Урядом України та Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, Киргизької Республіки, Республіки Узбекистан.
Вища атестаційна комісія провадить експертизу дисертацій іноземних громадян, які проходять підготовку в Україні. Посольства близько 70 країн світу поінформували ВАК України про визнання українських дипломів кандидатів наук еквівалентними дипломам доктора філософії з відповідних галузей наук. За 1993 - 1996 роки дипломи доктора філософії отримали 765 громадян з 69 країн Африки, Азії, Америки та Європи.
Головна рада вважає, що за роки своєї діяльності Вища атестаційна комісія України розширила коло своїх функцій від оцінки конкретних наукових праць здобувачів наукових ступенів до міжгалузевої державної експертизи рівня наукових розробок, які здійснюються в багатьох установах найрізноманітнішого відомчого підпорядкування.
Разом з тим Головна рада ВАК України відзначає, що в діяльності системи державної атестації наукових кадрів виявилися тенденції та недоліки, що негативно впливають на рівень цієї важливої роботи:
- упродовж останніх двох років поглиблювався процес лібералізації якісних критеріїв у всіх ланках атестаційного механізму;
- на захист виносились дисертації за результатами досліджень 15 - 20-річної давності;
- до результатів докторських дисертацій включалися положення й висновки кандидатських дисертацій здобувачів;
- набула значного поширення практика захисту дисертації у вигляді наукової доповіді без належних на те підстав;
- значно знизився рівень публікацій основних результатів дисертацій, які захищаються на здобуття наукових ступенів кандидата та доктора наук;
................Перейти до повного тексту