- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Паспорт спеціальності
ВИЩА АТЕСТАЦІЙНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ
N 21-09/2 від 13.02.2002
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою президії ВАК
України
від 13.02.2002 р. N 21-09/2
ПАСПОРТИ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
05.18.03 - первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва
I. Формула спеціальності:
Розроблення технологій первинної обробки і засобів зберігання продукції рослинництва, які забезпечують максимальний вихід та високу якість на всьому шляху її переміщення від поля до споживача.
II. Напрямки досліджень:
- Теоретичні обгрунтування і розроблення для поглиблення знань у галузі первинної обробки й зберігання продукції рослинництва.
- Розроблення елементів технології виробництва, збирання і транспортування рослинницької продукції, спрямовані на підвищення лежкоздатності сировини, її технологічної та споживної цінності.
- Ресурсоощадні, екологічні заходи первинної (післязбиральної) обробки і зберігання продукції рослинництва, що забезпечують максимальний вихід продукції з високими технологічними і споживчими якостями.
- Удосконалення наявних методів і режимів первинної обробки і засобів зберігання продукції рослинництва з урахуванням природних умов вирощування нових сортів та технологій виробництва.
- Розроблення й удосконалення методів і засобів хіміко-технологічної оцінки видів та сортів сільськогосподарських культур з метою визначення придатності їх до переробки і тривалого зберігання.
- Дослідження динаміки змін споживчих якостей продукції рослинництва на її шляху від поля до споживача.
- Розроблення нових державних стандартів і методів управління якістю продукції рослинництва, призначеної для переробки й зберігання.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
сільськогосподарські науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
06.01.01 - загальне землеробство
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, що досліджує теоретичні і практичні проблеми найраціональнішого використання орних земель, агроландшафтів, розробляє фізичні, хімічні, біологічні та механічні методи й прийоми підвищення родючості грунтів, урожайності сільськогосподарських культур, стабільності агроекосистем.
II. Напрямки досліджень:
- Розроблення теоретичних основ зональних систем землеробства, методів і прийомів їх практичного застосування. Методи та системи раціонального використання орних земель, підвищення їх окультуреності і родючості, захисту від усіх видів, форм ерозії й деградації.
- Розроблення наукових принципів і агротехнічних методів регулювання агрофізичних та біологічних процесів у грунті, оптимізації водного, повітряного, теплового режимів, біологічної активності, динаміки агрофізичних властивостей.
- Дослідження й обгрунтування теоретичних і практичних основ оптимізації структури посівних площ, зональних сівозмін агротехнологічного та організаційного їх ведення, освоєння й удосконалення в напрямку оптимального використання фотосинтетичноактивної радіації, антропогенної енергії та людського фактора аграрних територій.
- Обгрунтування для окремих видів і груп культурних рослин оптимальних параметрів основних агрофізичних властивостей грунту, шляхів цілеспрямованого їх регулювання в орному та підорному шарах із використанням механічних і хімічних прийомів. Розроблення наукових основ зональних способів і систем обробітку грунту під окремі культури та в сівозмінах з урахуванням необхідності раціонального використання енергії, грунтозахисту, охорони навколишнього середовища.
- Вивчення процесів деформації в орному і підорному шарах грунту під дією ходових систем тракторів, посівних, збиральних, транспортних засобів, знарядь обробітку грунту, їх впливу на продуктивність польових культур, агроекосистем та деградаційні явища у грунті й агроландшафтах. Розроблення заходів запобігання та усунення надмірного ущільнення грунтів.
- Дослідження процесів ерозії і дефляції та розроблення зональних комплексів агротехнічних, агромеліоративних організаційних заходів і систем ведення господарства, які забезпечують високу ефективність функціонування агроекосистем та підтримку втрат грунту на рівні, що не перевищує його природної відновлювальної здатності.
- Розроблення наукових основ і практичних заходів сільськогосподарського використання й рекультивації земель, порушених дією природних та антропогенних чинників.
- Дослідження проблем поєднання окремих операцій і прийомів в одному технологічному процесі та оцінка комбінованих машин, агрегатів.
- Вивчення оптимальних параметрів поверхні грунту, будови посівного, орного і кореневмісного шару та динаміки їх зміни у часі, розроблення регламентів технологічних операцій та агровимог до грунтообробних і окремих видів меліоративних знарядь для їх здійснення.
- Теорія й методи агрономічного контролю за якістю основного передпосівного обробітку, догляду за посівами та заходів контролю шкодочинності бур'янів. Розроблення агровимог до приладів і обладнання для оперативного контролю за якістю польових робіт.
- Теорія планування та методика лабораторного й польового експерименту в землеробстві.
- Розроблення теоретичних та практичних засад синтезу агрономічних, екологічних і соціально-економічних знань у формуванні систем землеробства на державному, зональному й локальному рівнях.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
сільськогосподарські науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
06.01.02 - сільськогосподарські меліорації
I. Формула спеціальності:
Галузь науки, що дає системне теоретичне і практичне обгрунтування докорінного поліпшення несприятливих грунтових, екологічних та гідрологічних умов ведення землеробства, раціонального використання природних ресурсів, ландшафтного облаштування й забезпечення належного агроекологічного стану земель.
Розроблення нових і вдосконалення наявних методів та технологій підвищення рівня інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, поліпшення умов соціального розвитку села й охорони довкілля.
II. Напрямки досліджень:
- Розроблення й обгрунтування критеріїв потреби в меліорації земель, вивчення впливу меліорації на зміну якісного стану земель і довкілля.
- Вивчення процесів водоспоживання сільськогосподарських культур з урахуванням зональних природно-кліматичних умов; розроблення моделей та методів формування режимів зрошення й управління поливами і водорегулювання на перезволожених, періодично перезволожених землях.
- Встановлення й обгрунтування оптимальних, допустимих та критичних оціночних показників еколого-меліоративного стану земель у різних фазах вегетації сільськогосподарських культур; дослідження їх взаємозв'язку і залежності від регіональних природно-господарських умов, способів меліорації, технологій меліоративного землеробства.
- Розроблення та еколого-економічне обгрунтування систем землеробства і технологій вирощування сільськогосподарських культур на зрошуваних й осушуваних землях, агроекологічних вимог до конструкцій меліоративних систем при новому будівництві, реконструкції та модернізації.
- Дослідження і прогноз розвитку грунтових процесів на меліорованих землях; розроблення ефективних методів запобігання деградації грунтів на меліорованих землях внаслідок їх знеструктурення, засолення, осолонцювання, заболочування, іригаційної ерозії та інших видів негативного впливу.
- Розроблення, обгрунтування, застосування сучасних високоінформативних методів досліджень і систем екологомеліоративних оцінок (зокрема ГіС-технологій, дистанційного зондування, експрес-аналізу стану природних об'єктів), методології та нормативного забезпечення моніторингу на меліорованих і прилеглих до них землях, систем інформаційної підтримки управлінських рішень.
- Вивчення, розроблення способів і технологій меліорації малопродуктивних та рекультивації техногенно порушених земель, торфових кар'єрів.
- Дослідження спеціальних видів меліорацій: структурних, хімічних, протиерозійних, культуртехнічних, біологічних, меліорації водних джерел, територій населених пунктів, тваринницьких комплексів, вироджених лук і пасовищ, чагарниково-лісових насаджень, рекреаційних зон, техногенне забруднених, затоплених і підтоплених земель, розсипчастих пісків, солонцевих комплексів тощо.
- Дослідження режимів обводнення природних, сіяних луків і пасовищ, методів іригаційної оцінки вод, підготовки води для поливу та фертигації.
- Розроблення типології та методології районування природнотериторіальних комплексів, у межах яких проводяться меліоративні роботи.
- Економічні основи використання сільськогосподарських меліорацій. Техніко-економічне обгрунтування потужності меліорованих систем. Оптимізація використання водних і земельних ресурсів. Наукові основи реформування організації управління меліорованими системами.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
сільськогосподарські науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
06.01.03 - агрогрунтознавство і агрофізика
I. Формула спеціальності:
Агрогрунтознавство - галузь науки, що вивчає грунтотворні процеси, формування грунтового профілю, фактори грунтоутворення, грунтотворні породи, властивості грунтів, грунтові розчини і окисно-відновні процеси, родючість грунтів, їх генезис і класифікацію, закономірності географічного поширення грунтів, велико- і дрібновимірні грунтові обстеження, агрохімічні властивості грунтів, управління грунтотворним процесом, регулювання властивостей грунтів; відтворення їх родючості, грунтознавче забезпечення значного підвищення врожайності сільськогосподарських культур.
II. Напрямки досліджень:
- Теоретичні проблеми грунтотворного процесу і формування грунтового профілю.
- Теоретичні проблеми генезису і закономірності; поширення грунтових відмін.
- Антропогенез як основний фактор змін властивостей грунтів.
- Ноосферогенез як основа екологічно безпечного землекористування.
- Теоретичні і прикладні проблеми велико- і дрібновимірного обстеження.
- Теоретичні й прикладні проблеми управління грунтотворним процесом. Культурне грунтоутворення.
- Теоретичні і прикладні проблеми вивчення гумусу як інтегрального показника грунтової родючості.
- Біохімічний механізм відтворення гумусу й саморегуляції грунтової родючості.
- Теоретичні та прикладні проблеми регулювання окисно-відновних процесів, кислотності, вбирної здатності грунтів.
- Теоретичні і прикладні проблеми регулювання агрофізичних властивостей грунтів.
- Теоретичні й прикладні проблеми регулювання водних властивостей грунтів.
- Теоретичні та прикладні проблеми відтворення родючості грунтів.
- Агрогрунтознавче обгрунтування землеробських законів оптимуму, мінімуму і максимуму.
- Теоретичні і прикладні проблеми деградації в богарних, зрошувальних умовах.
- Ерозія грунтів, причини її виникнення та розвитку.
- Агрогрунтознавче обгрунтування грунтозахисних систем землеробства.
- Бонітування грунтів і якісна оцінка земель.
- Грунтовий моніторинг.
- Агрогрунтознавче обгрунтування систем точного землеробства.
- Математичне моделювання в агрогрунтознавстві та агрофізиці.
- Прогнозування грунтових процесів і режимів, еволюції грунтів.
- Стандартизація та метрополія в агрогрунтознавстві й агрофізиці.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
сільськогосподарські науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
06.01.04 - агрохімія
I. Формула спеціальності:
Агрохімія (з агрономічних проблем) - галузь науки, яка вивчає кругообіг речовин у системі "грунт - рослина - добрива", а також їх вплив на якість сільськогосподарської продукції та проблеми охорони довкілля в зоні ведення аграрного сектора. Агрохімічні дослідження стосуються питань відтворення родючості грунтів, високоефективного використання мінеральних, органічних добрив, мікроелементів на фоні інших засобів хімізації, вивчення агрохімічної, економічної, енергетичної й екологічної ефективності добрив, їх фізико-хімічних та агрохімічних властивостей, організації системи хімізації галузей АПК та управління агроценозами.
II. Напрямки досліджень:
- Теоретичні моделі процесів живлення й удобрення сільськогосподарських культур.
- Теоретичні та практичні основи системи застосування добрив.
- Вивчення механізму засвоєння, трансформації поживних речовин грунту й добрив, розроблення методів і способів регулювання умов живлення, формування врожаю.
- Теоретичне обгрунтування агрохімічного забезпечення хімізації галузей АПК.
- Агрохімічне й екологічне обгрунтування процесів розроблення, використання та встановлення ефективності нових видів, форм добрив.
- Теоретичне й експериментальне обгрунтування впливу фізикохімічних, агрохімічних та біологічних властивостей грунтів на врожайність, якість і збереження сільськогосподарської продукції.
- Теоретичне обгрунтування рівня ефективності добрив та інших засобів хімізації при їх тривалому застосуванні.
- Сортогенетичні, біологічні особливості живлення й удобрення сільськогосподарських культур.
- Розроблення та вдосконалення методів встановлення оптимальних норм добрив, прийомів програмування врожайності й оптимізації живлення рослин.
- Розроблення і вдосконалення методів агрохімічних досліджень і проведення агрохімічного, екологічного моніторингу грунтів.
- Розроблення теоретичних та експериментальних моделей для обгрунтування процесів відтворення родючості грунтів.
- Вивчення закономірностей, практичне здійснення формування екологічно стійких агроландшафтів. Виділення екологічно чистих регіонів і виробництво чистої продукції рослинництва.
- Розроблення нових та вдосконалення наявних агрохімічних методів зменшення вмісту радіонуклідів у грунті та їх надходження до сільськогосподарських рослин.
III. Галузь науки, з якої присуджуються наукові ступені:
сільськогосподарські науки.
ПАСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
06.01.06 - овочівництво
I. Формула спеціальності:
Розроблення та вдосконалення технологій вирощування овочевих і баштанних культур відкритого й закритого грунту, їх селекція, насінництво. Грибівництво.
II. Напрямки досліджень:
................Перейти до повного тексту