- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
11.07.2022 № 55476/37.1/32-22 |
Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції
Щодо деяких питань нотаріату в умовах воєнного стану
Щодо вчинення нотаріальних дій на територіях, де припинено доступ до реєстрів
Підпунктом 15 пункту 1 Постанови визначено, що вчинення нотаріусами, робоче місце (контора) яких розташовано в межах адміністративно-територіальної одиниці, що включена до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, нотаріальних дій, крімпосвідчення довіреностей на право розпорядження коштами на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, а також нотаріальних дій, які відповідно до законодавства можуть бути вчинені без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, забороняється, якщо інше не визначено наказом Міністерства юстиції.
Крім того, підпунктом 3 пункту 1 Постанови визначено перелік нотаріальних дій, які можуть бути вчинені без використання спеціальних бланків нотаріальних документів.
Отже, нотаріуси, робоче місце (контора) яких розташовано в межах адміністративно-територіальної одиниці, де припинено доступ до реєстрів, мають повноваження на:
- посвідчення довіреностей на право розпорядження коштами на рахунках у банках та небанківських фінансових установах (викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів);
- посвідчення інших довіреностей, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва або майновими правами щодо майбутнього нерухомого майна, а також транспортними засобами на строк більше трьох місяців, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, на право доступу до індивідуального банківського сейфа (викладаються на білих аркушах паперу без використання спеціальних бланків нотаріальних документів). До цієї категорії довіреностей належать, наприклад, довіреності на отримання документів про освіту, на отримання пенсії та інших соціальних виплат, на право користування майном, на представництво інтересів в судових та правоохоронних органах, оформлення спадкових прав тощо;
- засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон (викладається на білому аркуші паперу без використання спеціального бланка нотаріального документа);
- інші нотаріальні дії, які відповідно до статті
34 Закону України "Про нотаріат" вчиняються без використання спеціальних бланків нотаріальних документів (засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, засвідчення справжності підпису перекладача на перекладі документа тощо).
Вчинення нотаріальних дій, крім визначених підпунктом 15 пункту 1 Постанови, нотаріусами, робоче місце (контора) яких розташовано на таких територіях, забороняється. Наказ Міністерства юстиції України, яким визначається інше, наразі відсутній.
Щодо посвідчення договорів відчуження нерухомого майна під час воєнного стану
Підпунктом 17 пункту 1 Постанови заборонено нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна, якщо таке право набуто відчужувачем під час дії в Україні воєнного стану:
1) на підставі договоруабо
2) у зв'язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок(внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо), або
3) у зв'язку з виходом із складу засновників (учасників) юридичної особи.
Звертаємо увагу, що зазначена заборона діє незалежно від виду договору, на підставі якого відчужувачем набуто право власності - купівля-продаж, міна, дарування тощо.
Також підпунктом 18 пункту 1 Постанови передбачено, що нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, іпотеки, про задоволення вимог іпотекодержателя, встановлення довірчої власності на нерухоме майно(у тому числі договорів про внесення змін до таких договорів або їх розірвання (припинення), а також нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи- відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) на підставі довіреності, з дня видачі якої минуло більше одного місяця(більше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), дозволяється за умови отримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження дії довіреності,справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави, а у разі, коли така довіреність посвідчена нотаріусом без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, - також за умови її реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей з внесенням до нього відомостей про наявність повноважень, необхідних представникові для укладення (підписання) відповідного договору (акта) (вказана умова стосується виключно довіреностей, посвідчених нотаріусами України без використання спеціальних бланків нотаріальних документів у період з 06.03.2022 до 27.04.2022 включно). Справжність підпису на такій заяві повинно бути засвідчено нотаріусом не раніше ніж за сім календарних днів, а консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави - не раніше ніж за один місяцьдо дня укладення (підписання) відповідного договору (акта).
Звертаємо увагу, що підтвердження довірителем дії довіреності вимагається лише для тих довіреностей, з дня видачі яких минуло більше одного місяця, аякщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави - більше двох місяців.
Іншими словами, довіреність, з дня видачі якої минуло менше одного місяця (менше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), дозволяється використовувати без заяви довірителя про підтвердження дії довіреності.
Також зауважуємо, що обговорюване обмеження не стосується випадків укладення (підписання) відповідних договорів (актів) на підставі довіреності від імені юридичної особи- відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника).
Наприклад, нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна може бути здійснено 17 серпня 2022 р. на підставі довіреності відчужувача - фізичної особи, посвідченої нотаріусом України 16 липня 2022 року або раніше, лише за умови отримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження дії довіреності, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави. При цьому справжність підпису на такій заяві має бути засвідчено нотаріусом України у період з 10 до 17 серпня 2022 р. включно (заява, справжність підпису на якій засвідчено 9 серпня 2022 р. або раніше, не відповідатиме вимогам Постанови), а консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави - з 16 липня до 17 серпня 2022 р. включно (заява, справжність підпису на якій засвідчено 15 липня 2022 р. або раніше, не відповідатиме вимогам Постанови).
................Перейти до повного тексту