1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.12.2019 N 47571/М-21887/8.4.3
У Міністерстві юстиції України розглянуто Ваше звернення від 19 листопада 2019 року щодо деяких питань, пов'язаних з державною реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у зв'язку з прийняттям Закону України від 03 жовтня 2019 року N 159-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності" (далі - Закон N 159-IX), та в межах компетенції повідомляється.
Щодо створення товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю на підставі модельного статуту Законом N 159-IX внесено зміни, зокрема до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон про реєстрацію), що встановлює вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації.
Крім того, частиною першою статті 17 Закону про реєстрацію встановлений перелік документів, що подаються заявникомдля державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 17 Закону про реєстрацію установчий документ юридичної особи подається виключно у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа.
Системний аналіз зазначеної норми а також частин сьомої, восьмої статті 17 Закону про реєстрацію дає підстави вважати, що у розумінні Закону про реєстрацію використовуються різні за своєю правовою природою терміни, а саме "власний установчий документ"та " модельний статут".
З огляду на це зазначаємо, що вимоги статті 15 Закону про реєстрацію стосовно установчого документа юридичної особи не поширюються на модельний статут товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю.
Разом з тим, згідно з пунктом 9 частини першої статті 15 установчий документ юридичної особи(крімдержавного органу, органу місцевого самоврядування, юридичної особи, яка створена та діє на підставі модельного статуту) викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі юридичної особи, викладеному у письмовій формі (крім юридичної особи, створеної на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування) нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.
Отже, вимоги щодо нотаріального засвідчення справжності підпису не можуть застосовуватися до модельного статуту, оскільки законодавством не передбачено можливість проставлення підпису на такому установчому документі.
Наведене аргументується також вимогами статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (зі змінами внесеними Законом України від 20 вересня 2019 року N 132-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні").
Згідно з частиною другою статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" перша редакція статуту товариства підписується всіма учасниками товариства. Справжність підписів учасників засвідчується нотаріально.
Водночас положення частин другої - п'ятої цієї статті не застосовуються до модельних статутів товариства(частина сьома статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Щодо рішення засновників про створення товариства, що діє на підставі модельного статуту
Відповідно до частини десятої статті 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" рішення засновників про створення товариства, що діє на підставі модельного статуту, та рішення учасників про провадження діяльності на підставі модельного статуту підписуються усіма засновниками (учасниками). Рішення учасників про перехід товариства з модельного статуту на діяльність на підставі статуту та рішення учасників про зміну редакції модельного статуту, на підставі якого діє товариство, підписуються учасниками, які голосували за відповідне рішення. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноваженої особи засвідчується нотаріально, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 15 Закону про реєстрацію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

................
Перейти до повного тексту