1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Арбітражні керуючі - суб'єкти незалежної професійної діяльності: вимоги та порядок набуття статусу
Виділення на законодавчому рівні нової професії - професії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) - пов'язане з ухваленням у грудні 2011 року та набранням чинності з 19 січня 2012 року нової редакції Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон). Відповідно до цього нормативно-правового акта змінений статус арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) (далі - арбітражний керуючий), який замість суб'єкта підприємницької діяльності став суб'єктом незалежної професійної діяльності.
Які ж зміни несе Закон ? По-перше, порядок отримання статусу арбітражного керуючого дуже схожий на порядок отримання права на адвокатську або нотаріальну діяльність, а саме: необхідне проходження стажування й навчання протягом 6 місяців, складання кваліфікаційного іспиту й отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, яке видається на безстроковий термін. По-друге, передбачені також такі вимоги до арбітражного керуючого, як наявність стажу роботи за фахом не менше 3 років або 1 року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти та знання державної мови.
Законодавчо визначені вимоги і до помічника арбітражного керуючого. Відповідно до статті 100 Закону помічником арбітражного керуючого може бути: громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту й володіє державною мовою. Стаж роботи помічником прирівнюється до строку стажування. Варто звернути увагу на заборону помічникові арбітражного керуючого здійснювати підприємницьку (посередницьку) або адвокатську діяльність, обіймати посади в органах державної влади або місцевого самоврядування, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої діяльності. Хоча Закон не містить відповідної заборони щодо арбітражного керуючого.
З метою належної реалізації положень Закону Міністерство юстиції України наказом від 27.12.2012 № 1973/5 "Про затвердження Положення про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), та підвищення кваліфікації і перепідготовки арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.01.2013 за № 6/22538 (далі - Положення), визначило порядок підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.
Так, підготовка осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, складається з двох етапів: перший - навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого; другий - стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого.
Навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, полягає у проведенні навчальними закладами (установами) навчальних курсів з отримання знань у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом і здійснення діяльності арбітражного керуючого під час провадження справи про банкрутство з видачею сертифіката про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі - навчальні курси).
Відповідно до пункту 2.6 розділу II Положення Департамент нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України на підставі письмових повідомлень закладів про намір проводити навчальні курси формує перелік закладів, що проводять навчальні курси, та забезпечує його розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України в мережі Інтернет.
Станом на 08 березня 2013 року у перелік закладів, що проводять навчальні курси, включено 20 навчальних закладів (установ), а саме: Міжнародний інститут бізнесу, Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції, Міжрегіональна академія управління персоналом, Кримський інститут економіки та господарського права, Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Міжнародна академія фінансів та інвестицій, Київський національний торговельно-економічний університет, Національний авіаційний університет, Національний університет "Одеська юридична академія", Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Сумський державний університет, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Харківський національний університет внутрішніх справ, Товариство з обмеженою відповідальністю "Академія адвокатури України", Приватний вищий навчальний заклад "Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького", Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Державний вищий навчальний заклад "Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника", Державний вищий навчальний заклад "Запорізький національний університет", Харківський інститут фінансів Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі, Львівський національний університет імені Івана Франка.
Курси проводяться на принципах доступності, поєднання теорії і практики, диференціації і системності та відповідно до переліку обов'язкових питань, за якими проводиться навчання осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого , затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.01.2013 № 128/5.
Відповідно до глави 3 розділу II Положення стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, проводиться з метою удосконалення та застосування на практиці знань, набутих під час навчання особою, яка має намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, та набуття практичних навичок у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Стажування може пройти особа, яка отримала сертифікат про проходження навчання у сфері відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Строк стажування осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, становить не менше 6 місяців.
Керівником стажування особи, яка має намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, є арбітражний керуючий, який відповідає таким вимогам: має стаж здійснення діяльності арбітражного керуючого не менше 3 років; брав участь не менше ніж у 15 (у сукупності) справах про банкрутство; у практиці якого було припинення провадження у справі про банкрутство шляхом укладення мирової угоди або виконання плану санації або виконання усіх зобов'язань перед кредиторами до визнання боржника банкрутом; до якого не застосовувались дисциплінарні стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (до набрання чинності Законом України від 22 грудня 2011 року № 4212-VI "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" - анулювання ліцензії на провадження господарської діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) з підстав, передбачених абзацами третім, шостим, сьомим, дев'ятим, десятим частини першої статті 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ).

................
Перейти до повного тексту