- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
Встановлення опіки над майном фізичної особи, визнаної судом безвісно відсутньою
Визнання фізичної особи безвісно відсутньою слугує насамперед захисту її майнових інтересів та інтересів осіб, з якими вона перебуває у цивільних відносинах.
Статтею
43 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) закріплено, що фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
Разом з цим, статтею
43 ЦК не встановлено переліку правових наслідків визнання особи безвісно відсутньою, проте зміст інших норм цивільного та сімейного законодавства дає можливість виділити такі наслідки, зокрема:
- нотаріус за останнім місцем проживання такої особи встановлює над її майном опіку. Опікун управляє майном в інтересах особи, яка визнана безвісно відсутньо, в тому числі надає утримання особам, яких був зобов'язаний утримувати безвісно відсутній (стаття
44 ЦК) ;
- чоловік або дружина безвісно відсутнього одержують право розірвати шлюб у спрощеному порядку в органах державної реєстрації актів цивільного стану (пункт 1 ч. 1 ст.
107 СК) ;
- припиняються зобов'язання, нерозривно пов'язані з особою безвісно відсутнього (наприклад, участь у повному товаристві, представництво за довіреністю, договір доручення) (стаття
129,
248,
1008 ЦК) .
На підставі рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем її проживання описує належне їй майно та встановлює над ним опіку (стаття
44 ЦК) .
На підтвердження цього факту опікуну нотаріусом видається свідоцтво (пункт 183 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 за
N 20/5 (далі - Інструкція)).
Нотаріус попереджає опікуна, про кримінальну відповідальність у разі розтрати або приховування майна фізичної особи, визнаної судом безвісно відсутньою, а також про матеріальну відповідальність за заподіяну шкоду.
До винесення судом рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус, на підставі заяви заінтересованої особи або органу опіки та піклування, за останнім відомим місцем проживання такої особи може здійснити опис належного їй майна, призначити опікуна майна та передати йому майно на зберігання.
Складання опису майна, призначення опікунів над цим майном, виключення майна з опису здійснюється за правилами вжиття заходів щодо охорони спадкового майна (розділ 20
Інструкції) .
Опис майна провадиться за участю опікуна, заінтересованих осіб, якщо вони того бажають, і не менше як двох свідків.
В акті опису мають бути зазначені:
- дата рішення про визнання особи безвісно відсутньою, заяви заінтересованої особи або органу опіки та піклування;
- дата проведення опису;
- прізвища, імена, по батькові і адреси осіб, які беруть участь в описі;
- прізвище, ім'я, по батькові особи, майна якої описується;
- місце знаходження майна, що описується;
- чи було опечатане приміщення до прибуття нотаріуса і ким;
- чи не була порушена пломба або печатка;
- докладна характеристика (назва, розмір, номер, рік випуску, колір, сорт та ін.) і оцінка кожного з перерахованих у ньому предметів та процент їх зносу.
Оцінка описаних предметів (з урахуванням їх зносу) провадиться нотаріусом та особами, які брали участь в описі майна, а житлових будинків - виходячи з відновної чи страхової (у місцевостях, де інвентаризація не проведена) оцінки.
У разі незгоди з оцінкою заінтересовані особи вправі запросити спеціаліста - експерта або оцінювача.
Оплата праці спеціалістів (експертів, оцінювачів) здійснюється особою, яка запросила експерта або оцінювача.
На кожній сторінці акта опису підводиться підсумок кількості речей (предметів) та їх вартості, а після закінчення опису - загальний підсумок кількості речей (предметів) і їх вартості.
До акта опису включається все майно, яке є в будинку (квартирі) особи, визнаної безвісно відсутньою. Заяви сусідів та інших осіб про належність їм окремих речей заносяться до акта опису, а заінтересованим особам роз'яснюється порядок звернення до суду з позовом про виключення цього майна з акта опису.
Якщо проведення опису переривається або продовжується кілька днів, приміщення кожний раз опечатується нотаріусом. В акті опису робиться запис про причини і час припинення опису і його відновлення, а також про стан пломб і печаток при наступному розпечатуванні приміщення.
У кінці акта опису зазначається прізвище, ім'я, по батькові, рік народження опікуна, якому передано на зберігання майно, найменування документа, який посвідчує його особу, номер, дата видачі, найменування установи, що видала документ, місце проживання цієї особи.
Акт опису складається не менше, ніж у трьох примірниках. Усі примірники підписуються нотаріусом, заінтересованими особами, свідками та опікуном, якому передано майно на зберігання. Один примірник акта опису видається опікуну над майном фізичної особи визнаної безвісно відсутньою.
................Перейти до повного тексту