1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.10.2007 N 20-14-731
У Міністерстві юстиції розглянуто лист щодо надання роз'яснення окремих питань фінансового законодавства і, в межах компетенції, повідомляємо таке.
Щодо права фінансової установи, яка є управителем фонду фінансування будівництва (далі - ФФБ), виступати засновником інших підприємств і вносити за рахунок власних коштів внески до статутних капіталів підприємств зазначаємо таке.
Відповідно до частини третьої ст. 83 Цивільного кодексу України особливості правового статусу окремих видів установ встановлюються законом.
Зокрема, правовий статус фінансових установ регулюється Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Так, відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 зазначеного Закону фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.
При цьому слід враховувати, що відповідно до частини першої ст. 4 Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" (далі - Закон) управителем може бути фінансова установа.
Крім того, відповідно до статей 7 та 8 Закону управитель фонду на праві довірчої власності здійснює управління фондом та для досягнення мети управління майном, визначеної установниками цього фонду, перераховує частину отриманих коштів на фінансування будівництва. Решта коштів залишається в управлінні управителя відповідно до Правил фонду. Вільні кошти на поточних рахунках фонду, які тимчасово не передані на фінансування будівництва, банк-управитель має право використовувати під час здійснення банківських операцій. При цьому банк-управитель несе відповідальність за їх збереження власними коштами.
Управитель при реалізації права довірчої власності:
- має право одночасно здійснювати управління кількома, різними фондами;
- не може відповідати за своїми боргами активами фонду;
- несе відповідальність за дотримання вимог цього Закону та Правил фонду.
Правила фонду мають передбачати обмеження права довірчої власності управителя, встановлені установником управління майном у договорі управління майном:
- управитель не може доручити здійснення управління майном іншим особам та зобов'язаний здійснювати управління майном особисто;
- управитель не може використовувати отримане в управління майно не за цільовим призначенням, визначеним у договорі управління майном;

................
Перейти до повного тексту