- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАУКОВО-ТЕХНІЧНА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Питання актуалізації промислових стандартів і приведення їх до сучасного науково-технічного рівня
Стандартизація встановлює та закріплює в законодавчому порядку самі прогресивні форми технічного регулювання, підвищує ефективність наукової і виробничої діяльності.
Стандарти за своєю природою і за своєю суттю являють собою ефективний засіб вирішення інноваційних питань розвитку економіки, підвищення технічного рівня і якості продукції, підвищення продуктивності праці, раціонального використання і економії всіх видів ресурсів, впровадження нових методів контролю та випробувань промислової продукції.
87 галузевих наукових установ супроводжують фонд нормативних документів Мінпромполітики, а це понад 20 тис. документів; розробляють гармонізовані національні стандарти, виконують функції національних технічних комітетів з стандартизації, входять до складу або ведуть міждержавні та міжнародні технічні комітети з стандартизації.
Наукові організації разом з відповідною службою Міністерства визначаються розробниками технічних регламентів на промислову продукцію, є відповідальними за підготовку вітчизняних підприємств до виконання вимог цих технічних регламентів, запровадження автоматизованих методів контролю показників промислової продукції, розроблення вітчизняних аналогів стандартних зразків хімічного складу металургійної продукції.
32 НДІ, що виконують функції головних та базових організацій метрологічної служби Міністерства, забезпечують разом з метрологічними службами підприємств єдність та достовірність вимірювань, їх простежуваність, запровадження нових засобів вимірювань, перегляд повірочних схем за результатами наукових досягнень у сфері фізики величин і орієнтацію їх на новітні технології.
Сьогодні швидкий розвиток нових технологій та загальна потреба в надійних вимірюваннях і контролі привели до нових і додаткових вимог щодо "класичної метрології". У багатьох галузях попит на точність протягом останніх 50-ти років збільшувався на порядок кожні 10 років. І ця тенденція не припиняється - навпаки, вона прискорюється. Яскраві приклади: еталони часу і частоти, які є основою космічної навігації і систем позиціонування для усіх рухомих об'єктів; вимірювання витрати рідини і газу, похибки вимірювання яких зачіпають інтереси кожної людини.
Великі зміни, що відбуваються в промисловості із застосуванням нових матеріалів і технологій та виробництвом мініатюрної продукції, привели до появи нанотехнологій і, відповідно, нанометрології.
Надійних, довготривалих, стійких і порівнюваних вимірювань вимагають сфери, що пов'язані з усіма аспектами якості життя, біотехнологіями і контролем довкілля.
Відповідно до пріоритетів, визначених
Державною програмою, стандартизація Мінпромполітики здійснюється за такими напрямами:
1. Створення системи національних стандартів на промислову продукцію (ДСТУ) взамін чинних міждержавних стандартів (ГОСТ), розроблених за радянських часів.
2. Створення системи стандартів Мінпромполітики на промислову продукцію (СОУ МПП, СОУ-Н МПП) взамін чинних галузевих стандартів (ОСТ, ТУ, РД, РТМ), розроблених за радянських часів.
3. Розроблення технічних регламентів на основі вимог ЄС до безпечності промислової продукції та гармонізованих національних стандартів, добровільне застосування яких сприймається як доказ відповідності промислової продукції вимогам технічних регламентів.
Як практично виглядає сьогодні нормативне забезпечення виробництва продукції провідних галузей промисловості та проблеми застосування нормативних документів при кооперативних зв'язках вітчизняних підприємств.
Гірничо-металургійний комплекс України поставляє свою продукцію українським споживачам в основному за технічними умовами колишнього СРСР (біля 2 тис. НД), які потребують негайного перегляду і розроблення на їх заміну технічних умов України.
Машинобудівний комплекс України працює в основному за стандартами колишнього СРСР (ГОСТ, ОСТ, РД, РТМ, ТУ, біля 30 тис. документів). Документи розроблені у 70 - 80-х роках.
Такі галузі промисловості, як важке машинобудування, авіаційна, суднобудівна, електронна, тісно пов'язані з відповідними галузями Російської Федерації. Продукція цих галузей випускається за одними нормативними документами, напрацьованими за часів СРСР.
Одночасно на продукцію машинобудування акцентована робота з розроблення гармонізованих з міжнародними та європейськими нормами національних промислових стандартів відповідно до напрацьованих технічних регламентів.
Серед галузей машинобудування нормативне забезпечення виробництва продукції авіаційної галузі становить понад 7200 галузевих стандартів колишнього СРСР і лише біля 100 міждержавного та державного рівня, гармонізовані стандарти відсутні. Всього ж разом з технічною, експлуатаційною, конструкторською та іншою документацією фонд документів становить біля 130 тис.
Фонд галузевих нормативних документів з суднобудування становить понад 2500 документів, в тому числі 2440 галузевих нормативних документів колишнього СРСР, затверджених до 01.01.92 року.
Найближча перспектива у суднобудуванні: до 2010 року впровадити як національні 507 міжнародних та європейських стандартів.
Електротехнічна, електронна та приладобудівна промисловість працюють також за стандартами галузевого рівня - біля 4000 ОСТ, РД, РТ. Першочерговим завданням є напрацювання 417 гармонізованих стандартів для впровадження технічних регламентів.
У легкій промисловості одним з першочергових заходів з вирішення проблемних питань є розроблення технічних регламентів на різні угрупування продукції легкої промисловості, які б регламентували тільки основні вимоги (безпеку продукції), і технічних регламентів з підтвердження відповідності згідно з Директивою ЄС 92/59/ЕЕС щодо загальної безпеки продукції, яка відповідно до європейських правил повинна використовуватися для споживчої продукції у разі відсутності директив на таку продукцію. З цією метою у 2007 році планується розроблення технічних регламентів щодо екологічних критеріїв для текстильних матеріалів; щодо назв та правил маркування текстильних матеріалів.
У деревообробній та меблевій промисловості складено перелік міжнародних, європейських національних, міждержавних та галузевих стандартів, розпочато розроблення технічних регламентів щодо меблів продукції деревообробної промисловості.
На сьогодні розроблено біля 50 гармонізованих стандартів у деревообробній та меблевій промисловості. В той же час 54 НД є стандартами, що потребують перегляду та актуалізації.
У хімічній галузі необхідно відмітити, що майже всі технічні умови колишнього СРСР на хімічну продукцію, яка підлягає ліцензуванню, були переглянуті і перероблені в технічні умови України за останні 5 років. Але в той же час 1112 галузевих нормативних документа на хімічну продукцію потребують негайного перегляду та актуалізації.
................Перейти до повного тексту