- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 01-3/406-02-2 від 10.05.94 м.Київ |
Про порядок застосування Списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах
( Із змінами, внесеними згідно з Роз'ясненням Мінпраці
N 06-996 від 22.03.95 )
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.92
N 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення" та від 11.03.94
N 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" Міністерство соціального захисту населення і Міністерство праці України роз'яснюють:
1. Списки N 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, а також у дослідних виробництвах науково-дослідних, конструкторських організацій і навчальних закладів.
2. Робітники, професії і посади яких передбачені в Списках N 1 і 2, користуються правом на пенсію за віком при умові, якщо їх праця в період роботи після введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідає умовам (показникам), зазначеним у Списках, що повинно підтверджуватися результатами атестації робочих місць на підприємствах і в організаціях.
3. Право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Спискам N 1 і 2, на протязі повного робочого дня.
Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій.
Що стосується керівників i спеціалістів, які виконують експериментальні, науково-дослідні, конструкторські роботи, то періоди підготовки даних, складання та обробка документації, аналітичні та інші роботи, пов'язані з підготовкою документації, не включаються до 80 відсотків робочого часу i не зараховуються до пільгового стажу.
( Пункт 3 доповнено абзацом третім згідно з Роз'ясненням Мінпраці
N 06-996 від 22.03.95 )
4. Пенсії за сумісними роботами, професіями і посадами робітникам і службовцям, зайнятим у виробництвах, професіях і посадах, передбачених в Списках N 1 і 2, призначаються:
а) за Списком N 2 - якщо виконувані сумісні роботи, професії і посади передбачені в Списку N 1 і в Списку N 2;
б) на загальних підставах - якщо одна із виконуваних сумісних робіт, професій і посад передбачена в Списку N 1 або в Списку N 2, а інша Списками не передбачена.
5. Працівникам спеціалізованих підприємств, організацій, цехів, дільниць та інших структурних підрозділів (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних та ін.), зайнятий повний робочий день безпосередньо у виробничих цехах, відділеннях і на дільницях на роботах, в професіях і на посадах, передбачених Списками для даного виробництва, пільгові пенсії призначаються за відповідними розділами Списків N 1 і 2 як працівникам виробничих структурних підрозділів.
У цих випадках стаж, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, обчислюється за загальними правилами, якщо працівники спеціалізованих підприємств, організацій, цехів та інших структурних підрозділів постійно зайняті на роботах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах (пункт 3 роз'яснення). Якщо ж зазначені працівники постійно на цих роботах не зайняті, спеціальний (пільговий) стаж обчислюється за фактично відпрацьованим часом.
6. Якщо в Списках N 1 і 2 зазначені виробництва без переліку професій і посад, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі працівники цих виробництв незалежно від назви професії або посади, яку вони займають.
Наприклад, до розділу Х Списку N 1 включені робітники, керівники і спеціалісти, зайняті повний робочий день у виробництві технічного вуглецю. Отже, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі працівники, зайняті у цьому виробництві, незалежно від назви професії і посади, яку вони займають.
7. У випадках, коли в Списках N 1 і 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Наприклад, до розділу II Списку N 1 включені робітники, зайняті на дробленні, подрібнюванні, помелі, сортуванні і збагаченні руди чорних металів, нерудних копалин і гірничохімічної сировини, що містять у пилу 2 проценти і більше кристалічного (вільного) двоокису кремнію. В цьому випадку право на пенсію на пільгових умовах мають всі робітники, зайняті на таких роботах, незалежно від назви їх професії.
8. Якщо до Списків включені професії робітників під загальною назвою, то право на пільгове пенсійне забезпечення мають робітники всіх найменувань цих професій, в тому числі головні, старші, їх помічники.
9. Розділи Списків "Загальні професії", а також підрозділ 5 "Інші професії металообробки" розділу XI Списку N 1 і підрозділів 12 "Інші професії металообробки розділу XIV Списку N 2 застосовуються на всіх підприємствах і в організаціях, де провадяться роботи, передбачені в цих розділах і підрозділах Списків.
Наприклад, акумуляторники, зазначені в розділі XXXI Списку N 2 мають право на пенсію на пільгових умовах незалежно від того, де вони працюють: на машинобудівному заводі, залізничному транспорті, текстильній фабриці тощо.
................Перейти до повного тексту