- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
13.06.2003 N 18-403
1-е запитання
Обчислення середньої заробітної плати для надання працівникам щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або виплати їм компенсації за невикористані відпустки розраховується відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95
N 100 (із змінами) (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3
Порядку при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці; вислугу років та інші); винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.
Відповідно до п. 4
Порядку при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження не враховуються одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо).
Таким чином, премія за здавання річного звіту не враховується при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки як така, що є одноразовою виплатою.
При обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки крім виплат, зазначених у п. 3
Порядку, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001
N 1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням".
Відповідно до п. 7 цієї
Постанови середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, з яких сплачуються страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, премія за здавання звіту за рік враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
2-е запитання
Відповідно до ст.
61 КЗпП України на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримано встановлену для цієї категорії працівників щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, допускається за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин.
Обліковим є календарний період, протягом якого має бути в середньому дотримана встановлена трудовим законодавством для відповідної категорії працівників тривалість робочого дня, робочого тижня.
Обліковий період установлюється в колективному договорі підприємства і може вимірюватися місяцем, кварталом, півріччям або роком і охоплює як робочий час, так і години роботи у вихідні і святкові дні й години відпочинку.
Години роботи, що перевищують робочий час, передбачений в обліковому періоді, вважаються надурочними.
Надурочну роботу слід оплачувати відповідно до ст.
106 КЗпП України. В разі підсумованого обліку робочого часу як надурочні оплачуються всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді, а саме: за почасової системи оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.
У разі якщо підсумований облік робочого часу не встановлено, то всі години, відпрацьовані понад встановлену для відповідної категорії працівників щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, оплачуються як надурочні.
................Перейти до повного тексту