- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Л И С Т
27.04.2004 N 03-3/3599-02-06 |
N 4048/03
1. Чи призначаються пенсії науковим працівникам при досягненні пільгового пенсійного віку?
Відповідно до частини другої статті
24 Закону пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку. Вік виходу на пенсію визначається згідно із чинним законодавством для відповідної категорії громадян (потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, які працювали на роботах із особливо шкідливими і важкими умовами праці, особам, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівнені до районів Крайньої Півночі, тощо).
2. Чи мають право на призначення пенсії за цим
Законом особи, які мають необхідний стаж наукової роботи, але вийшли на пенсію за нормами інших законів? Чи потрібно звільнення з посад наукових (науково-педагогічних) працівників і звернення за призначенням наукової пенсії з заявою?
Так, зазначені особи мають право на наукову пенсію, оскільки згідно із частиною 24 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність"
N 1316-IV, право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї статті за умови звернення за призначенням пенсії відповідно до цього Закону та звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.
3. Чи необхідно надавати заяву для перерахунку за нормами Закону України від 20.11.2003 р.
N 1316-IV "Про наукову і науково-технічну діяльність" раніше призначених наукових пенсій? Чи потрібно звільнення з посади наукового працівника?
Так, обчислення раніше призначених наукових пенсій за нормами цього
Закону провадиться на підставі заяви. Звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника в цьому випадку не вимагається.
4. Чи є обов'язковою умовою для призначення пенсії по інвалідності науковому працівнику встановлення інвалідності в період роботи на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника і звернення за призначенням пенсії з цих посад?
Відповідно до
частини 21 статті 24 науковим (науково-педагогічним) працівникам, які стали інвалідами I, II, III групи внаслідок загального захворювання, призначається пенсія по інвалідності у розмірі пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника незалежно від віку при наявності відповідного стажу роботи. Частиною 20 передбачено, що пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, а також внаслідок каліцтва чи захворювання у зв'язку з Чорнобильською катастрофою науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається незалежно від стажу роботи. Науковий працівник - вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Тобто для призначення науковому працівнику пенсії по інвалідності за нормами цього
Закону , інвалідність повинна бути встановлена в період роботи на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників.
Щодо звернення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, то згідно з частиною 17
Закону право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою статті 24 цього Закону.
5. Чи є обов'язковим для призначення пенсії в разі втрати годувальника наявність у померлого наукового (науково-педагогічного) працівника стажу роботи (в тому числі наукового), передбаченого частиною 2 статті 24 цього
Закону ?
Так, є обов'язковим, оскільки пенсія в разі втрати годувальника призначається у відсотках від пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника (частина 22 статті
24 Закону) .
6. З яких строків здійснюється призначення наукових пенсій і переведення з пенсій, призначених за іншими законами, на пенсію за нормами цього
Закону ?
Пенсія за нормами Закону України
"Про наукову і науково-технічну діяльність" призначається з дати звернення за призначенням пенсії та після звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника (частина 24 статті 24 Закону та пункт 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України
"Про пенсійне забезпечення", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 224/30).
Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
7. Чи зараховується до загального стажу роботи при призначенні пенсій по інвалідності та по втраті годувальника за цим
Законом періоди з дня встановлення інвалідності або з дня смерті до досягнення віку чоловіками - 60 років, жінками - 55 років?
Ні, Законом не передбачено врахування будь-яких інших періодів, крім наявного стажу роботи.
8. Гр. О. з 1980 р. займав посаду лікаря-педіатра в різних поліклініках. В 2003 р. йому присуджено науковий ступінь - кандидат медичних наук за спеціальністю - педіатрія. Який період повинен бути зарахований до наукового стажу?
Відповідно до
частини четвертої статті 22-3 до стажу наукової роботи зараховується час роботи осіб, які мають науковий ступінь, за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, з дня зайняття посади за цією спеціальністю. В даному випадку до наукового стажу слід зараховувати період з 1980 р. на посадах лікаря-педіатра.
9. Для осіб, які працюють (працювали) на посадах наукових працівників, до наукового стажу зараховується стаж державної служби, чи тільки періоди роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців?
Відповідно до частини 27 статті
24 Закону до стажу наукової роботи зараховується попередній стаж державної служби. Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 р.
N 283.
10. Чи обов'язково для зарахування в науковий стаж періоду роботи на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників в недержавних установах та організаціях підтверджувати, що ця установа чи організація пройшла атестацію згідно з цим
Законом ?
Так, оскільки відповідно до частини 32 статті
24 Закону дія цієї статті поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно з цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону України
"Про вищу освіту".
11. Чи передбачено
Законом зарахування до наукового стажу роботи на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників за сумісництвом? Обчислення наукового стажу в кратних розмірах?
................Перейти до повного тексту