1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Л И С Т
03.10.2005 N 7835/0/14-05/030-6
N 12145/02-20
Огляд N 4
запитань і відповідей щодо застосування Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
1. Чоловік працював 6 років (з 1974 до 1980 р.) у районах Крайньої Півночі за строковим трудовим договором на роботах, що дають право на пенсію за Списком N 1. Чи може бути йому призначено пенсію із зниженням пенсійного віку і як обчислюватиметься пільговий і страховий стаж?
Пенсії особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1, призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за дотримання вимог щодо віку і стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", за яким пенсії за Списком N 1 призначаються із зниженням пенсійного віку на 10 років - тобто чоловікам у 50 років, за наявності в них 20 років трудового стажу, в тому числі 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Чоловікам, які мають не менш як половину стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (п'ять років), пенсії на пільгових умовах призначають із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на один рік за кожний повний рік такої роботи.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що тимчасово, до ухвалення відповідного закону, період роботи до 1 січня 1991 р. у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 1991 р.
Відповідно до п. 110 Порядку призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради. Міністрів СРСР від З серпня 1972 р. (із змінами і доповненнями), робота в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до них, з 1 березня 1960 р. зараховується до стажу в полуторному розмірі за умови, що працівник мав право на пільги за ст. 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 р. "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, до них прирівняних". Названа пільга поширювалась і на періоди роботи з шкідливими і важким умовами праці під час визначення права на пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Отже, за наявності 6 років роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до них, пільговий стаж становитиме 9 років. Пенсію буде призначено заявнику за досягнення 51 року.
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством. При цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З огляду на це до страхового стажу в наведеному випадку буде додатково зараховано 6 років.
2. Заявник звільнився 15 березня 2004 р. За довідкою персоніфікованого обліку сума сплачених страхових внесків за відпрацьований час (15 днів) становить 10 грн.
Чи можна зарахувати до страхового стажу березень?
Відповідно до п. З ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою за мінімальний страховий внесок.
За ст. 1 мінімальний страховий внесок - це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день одержання заробітної плати (доходу).
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою від мінімального страхового внеску, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків так, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою від мінімального страхового внеску.
Якщо цю доплату не було зроблено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою, передбаченою абзацом четвертим ч. З ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
3. Гр. К. працював на посаді лікаря в районній лікарні з 1 січня 1970 до 31 грудня 1994 р. таз 1 січня до 31 грудня 2004 р. За призначенням пенсії за вислугу років звернувся в січні 2005 р.
З 1 січня 1995 до 31 грудня 2003 р. працював на посадах, що не дають права на пенсію за вислугу років.
Чи можна брати для обчислення пенсії за вислугу років заробітну плату за періоди роботи з 1 січня 1995 до 31 грудня 2003 р.?
Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, котрі відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди пенсії призначаються за цим Законом у разі досягнення пенсійного віку і за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ст. 55 "е" Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення, незалежно від віку, мають право на пенсію за вислугу років за наявності спеціального стажу роботи від 25 до ЗО років.
Згідно зі ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії, в тому числі за вислугу років, ураховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р., у тому числі за періоди роботи, які не зараховуються до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.
4. У липні 2004 р. за призначенням пенсії відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернувся гр. К., який на 1 січня 2004 р. мав 3 роки стажу роботи за Списком N 1, 18 років - прохідником. З 1 січня 2004 р. продовжує працювати прохідником.

................
Перейти до повного тексту