1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
06.09.2007 N 556/13/155-07
Про розгляд звернення
Департамент з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянув <...> звернення і повідомляє.
1. Щодо строків та періодичності виплати заробітної плати
Відповідно до статті 24 Закону України "Про оплату праці" (стаття 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в строки, встановлені у колективному договорі, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.
У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
За порушення встановлених термінів виплати заробітної [плати] посадова особа, винна в цьому порушенні, може бути притягнута, зокрема, до адміністративної відповідальності (стаття 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Щодо надбавки за класність водіям
Відповідно до чинного законодавства (стаття 15 Закону України "Про оплату праці"; стаття 97 КЗпП України госпрозрахункові підприємства самостійно в колективному договорі з дотриманням норм, передбачених законодавством, генеральною та галузевими угодами, встановлюють умови та розміри оплати праці працівників, в т.ч. умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат.
Генеральною угодою між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004 - 2005 рр., яка продовжує діяти до прийняття нової угоди, встановлена виплата надбавки за класність водіям легкових і вантажних автомобілів, автобусів: водіям 2-го класу - 10 відсотків, водіям 1-го класу - 25 відсотків встановленої тарифної ставки за відпрацьований водієм час.
Така ж норма щодо розмірів та умов виплати надбавки за класність водіям встановлена Галузевою угодою між Міністерством транспорту та зв'язку України, Всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців автомобільного транспорту і спільним представницьким органом профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України і Всеукраїнською незалежною профспілкою працівників транспорту по підгалузі автомобільного транспорту на 2007 рік, якою регламентуються умови та розміри оплати праці працівників автотранспортних підприємств.
Положення генеральної, галузевої угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду (стаття 9 Закону України "Про колективні договори і угоди").
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оплату праці" підприємствам дозволяється у випадку фінансових труднощів, на період їх подолання, але не більш як шість місяців, застосовувати норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою або регіональною угодами, але не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці.
На підприємства, які при підписанні галузевої угоди не були представлені хоча б однією із сторін (власник або уповноважений ним орган, як одна сторона чи від сторони трудового колективу - профспілка), норми угоди не діють безпосередньо і не є обов'язковими.
Отже, враховуючи викладене, госпрозрахункові підприємства, з урахуванням їх фінансових можливостей, самостійно вирішують питання встановлення водіям надбавок за класність у колективному договорі або іншому локальному документі підприємства про оплату праці.
3. Щодо проведення індексації заробітної плати найманим працівникам приватним підприємцем
Грошові доходи громадян індексують відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів громадян" (нова редакція від 06.02.03 р. N 491 та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. N 1078 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.06 р. N 690, далі - Порядок.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення поширюється на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню. Тобто виплата сум індексації повинна здійснюватися з того ж джерела, з якого виплачується заробітна плата.
4. Щодо доплати за роботу у гірських районах
Критерії, за якими населені пункти набувають статусу гірських, основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються, визначені Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" (далі - Закон).
Статтею 6 Закону встановлено, що умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.95 р. N 648 "Про умови оплати праці осіб, які працюють у гірських районах" (із змінами) на підприємствах, в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, тарифні ставки і посадові оклади працівників, визначені генеральною, галузевими та регіональними угодами як мінімальні гарантії в оплаті праці, а також встановлені за рішеннями Кабінету Міністрів України або за його дорученням, підвищуються на 25 відсотків.

................
Перейти до повного тексту