- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
06.08.2020 N 41020-07-10/24163 |
Щодо окремих питань бухгалтерського обліку
(Витяг)
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи визначені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 "Основні засоби", затвердженим
наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2010 р. N 1202 (далі - Стандарт 121), та розкриваються в Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених
наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. N 11 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно зі статтею
1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"(далі - Закон N 996) активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому.
Відповідно до
Стандарту 121 об'єкт основних засобів визнається активом, коли існує ймовірність отримання суб'єктом державного сектору майбутніх економічних вигід, пов'язаних з його використанням, та/або він має потенціал корисності для суспільства; і вартість об'єкта основних засобів може бути визначена.
Відповідно до
Методичних рекомендацій у складі основних засобів обліковуються, зокрема, земельні ділянки, отримані суб'єктом державного сектору згідно з законодавством, будинки, споруди та передавальні пристрої, багаторічні насадження.
Відповідно до розділу VI
Стандарту 121, визнання об'єкта основних засобів активом суб'єкта державного сектору припиняється, зокрема, у разі передачі оплати. Вибуття основних засобів здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим
наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. N 879, інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час проведення інвентаризації земельних ділянок, будівель, споруд, іншої нерухомості, водоймищ та інших об'єктів природних ресурсів перевіряється наявність документів, що підтверджують право власності підприємства на ці об'єкти.
Згідно зі статтею
8 Закону N 996 відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Підприємство самостійно, зокрема, обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних, затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.
Переліком рахунків і субрахунків для узагальнення інформації про факти діяльності суб'єктів державного сектору у бухгалтерському обліку є План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений
наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2013 р. N 1203 (далі - План рахунків). Відповідно до Плану рахунків суб'єкти державного сектору можуть вводити аналітичні рахунки до субрахунків цього Плану рахунків.
Згідно із
Законом N 996 дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця.
................Перейти до повного тексту