1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.04.2019 N 22/0/215-19
Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики розглянув Ваш лист від 12.04.2019 р. щодо фактичного прожиткового мінімуму і повідомляє.
Правова основа для встановлення, затвердження та застосування прожиткового мінімуму в Україні визначена Законом України "Про прожитковий мінімум"від 15.07.99 р. N 966-XIV (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/966-14) (далі - Закон N 966).
Зокрема, поняття "прожитковий мінімум" визначено у статті 1 Закону N 966, згідно з якою прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Сфера застосування прожиткового мінімуму визначена у статті 2 Закону N 966, а саме:
"Прожитковий мінімум застосовується для:
загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм;
встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України;
визначення права на призначення соціальної допомоги;
визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших;
встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
Для оцінки рівня життя в регіоні, розроблення та реалізації регіональних соціальних програм, визначення права на призначення соціальної допомоги, що фінансується за рахунок місцевих бюджетів, органами місцевого самоврядування може затверджуватися регіональний прожитковий мінімум, не нижчий від встановленого відповідно до цього Закону.".
Згідно із частиною четвертою статті 4 Закону N 966 прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до статті 6 Закону України від 05.10.2000 р. N 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2017-14) "базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сфері доходів населення". Отже, для встановлення державних соціальних гарантій застосовується прожитковий мінімум, затверджений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, звертаємо увагу, що сфера застосування фактичного розміру прожиткового мінімуму визначена у статті 5 Закону N 966, якою, зокрема визначено, що "для спостереження за динамікою рівня життя в Україні на основі статистичних даних про рівень споживчих цін центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, розраховує щомісяця фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення". Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема у сфері трудових відносин та соціального захисту, є Міністерство соціальної політики України, про що зазначено у Положенні про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. N 423 (зі змінами) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/423-2015-%D0%BF).
До 2016 року включно при розрахунку фактичного прожиткового мінімуму застосовувались набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2000 р. N 656 "Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/656-2000-%D0%BF), та наказ Мінпраці, Мінекономрозвитку, Держкомстату від 17.05.2000 р. N 109/95/157 "Про затвердження Методики визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення" (зареєстровано в Мін'юсті 12.06.2000 р. за N 347/4568) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0347-00).

................
Перейти до повного тексту