1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
23 01.2019 № 1382/0/2-19/28
Народному депутату України
Продан О. П.
Про дотримання норм Конституції та законів України при здійсненні контролю за додержанням законодавства про працю
Шановна Оксано Петрівно!
Міністерство соціальної політики разом із Міністерством юстиції та Державною службою України з питань праці на виконання доручення Прем'єр-міністра України В. Гройсмана від 03.01.2019 № 51970/1/1-18 розглянуло Ваш депутатський запит, оголошений на засіданні Верховної Ради України 21.12.2018, стосовно дотримання норм Конституції та законів України при здійсненні контролю за додержанням законодавства про працю та повідомляє.
Відповідно до частини третьої статті 291 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VІІ, сторони підтверджують свої зобов'язання щодо ефективного виконання основоположних і пріоритетних конвенцій МОП, які вони ратифікували, та Декларації МОП стосовно основних принципів та прав у світі праці, ухваленої 18.06.1998 у м. Женеві.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для реалізації норм національного законодавства.
Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено правила, відмінні від тих, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Державний контроль за додержанням законодавства про працю в Україні здійснюється відповідно до вимог Кодексу законів про працю України, законів України "Про оплату праці", "Про відпустки", конвенцій Міжнародної організації праці № 81 "Про інспекцію праці у промисловості і торгівлі" (1947 року) та № 129 "Про інспекцію праці у сільському господарстві" (1969 року), ратифікованих законами України від 08.09.2004 № 1985-ІV, № 1986-ІV.
Принципи здійснення державного контролю в Україні, його правові та організаційні засади визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону його дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Водночас частиною четвертою статті 2 Закону передбачено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення в установленому порядку з урахуванням особливостей, які визначені законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Відповідно до статті 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює Держпраці та її територіальні органи в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295,Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Постанова № 295), що набрала чинності 16.05.2017, затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок).

................
Перейти до повного тексту