- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
03.03.2008 N 43/13/133-08 |
Депутату Комінтернівської
районної ради м. Харкова
Співак К.І.
м. Свободи, 5, Держпром, 7
під., 7 пов., 828 оф.,
м. Харків, 61022
Про особливості застосування окремих норм трудового законодавства
У Департаменті з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянуто Ваше звернення і повідомляється.
1. Статтею
19 Закону України
"Про відпустки" визначено вік дітей тільки для такої категорії, як "жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років". Вік дитини-інваліда, усиновленої дитини, дитини під опікою, дитини в одинокої матері (батька) цим Законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами.
Згідно із пунктом 2 статті
243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на зазначену вище відпустку до досягнення дитиною 14 років, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником, має право на таку відпустку з досягнення дитиною віку 14 років і до виповнення 18 років, оскільки статтею
186-1 КЗпП України гарантії, встановлені статтею 182-1 цього Кодексу, поширено також на піклувальників.
2. Відповідно до статті
5 Закону України
"Про відпустки" тривалість відпусток визначається цим Законом, іншими нормативно-правовими актами України і незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях.
Святкові та неробочі дні (стаття
73 КЗпП України) під час обчислення тривалості щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей (стаття
19 цього
Закону) , не враховуються.
Дні, робота в які не проводиться на підставі частини другої статті
73 КЗпП України, називаються неробочими.
До святкових та неробочих днів відповідно до статті
73 КЗпП України відносяться: 1 січня - Новий рік: 7 січня - Різдво Христове; 8 березня - Міжнародний жіночий день; Пасха (Великдень): 1 та 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих; 9 травня - День Перемоги; Трійця; 28 червня - День Конституції України; 24 серпня - День незалежності України.
Що стосується вихідних днів, то вони враховуються в загальну тривалість відпусток, як і будь які інші календарні дні.
3. Поняття одинокої матері визначено у постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.92
N 9. Згідно з пунктом 9 цієї постанови одинокою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дичини якої відсутній запис про батька дитини" або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
За цим визначенням для визнання "іншої жінки" одинокою необхідно дві ознаки: вона і виховує дитину і сама її утримує.
Після введення в дію Закону України
"Про відпустки" таке поняття одинокої матері не повинно застосовуватись, оскільки пункт 5 частини 12 статті 10 цього Закону визначає одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька. Отже, участь батька або інших осіб в утриманні дитини не позбавляє матері статусу одинокої.
................Перейти до повного тексту