- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян"
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2012, N 2-3, ст.4 )
Верховна Рада України
постановляє:
1. Схвалити Рекомендації парламентських слухань на тему: "Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян" (далі - Рекомендації парламентських слухань), що додаються.
2. Кабінету Міністрів України до 1 лютого 2012 року поінформувати Верховну Раду України про стан реалізації Рекомендацій парламентських слухань, схвалених цією Постановою.
3. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на комітети Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, з питань бюджету.
4. Апарату Верховної Ради України разом з Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці забезпечити в установленому порядку видання збірки матеріалів за результатами парламентських слухань на тему: "Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян".
Голова Верховної Ради України | В.ЛИТВИН |
м. Київ, 8 вересня 2011 року N 3721-VI |
Схвалено
Постановою Верховної Ради України
від 8 вересня 2011 року N 3721-VI
РЕКОМЕНДАЦІЇ
парламентських слухань на тему: "Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян"
Учасники парламентських слухань на тему: "Про державну політику щодо вирішення проблеми повернення та компенсації втрачених (знецінених) заощаджень громадян", які відбулися 13 квітня 2011 року, зазначають таке.
Стан реалізації права власності громадян на заощадження, компенсації втрачених (знецінених) заощаджень залишається однією з найгостріших проблем сьогодення, яка формує негативне ставлення громадян до влади, посилює зневіру людей у її здатності забезпечити дотримання вимог
Конституції України щодо верховенства права та гарантування прав власності.
Згідно із Законом України
"Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" компенсація громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень проводиться у грошовій формі за рахунок Державного бюджету України, починаючи з 1997 року, та в інших формах відповідно до чинного законодавства. Проте рівень бюджетного фінансування компенсаційних виплат за знеціненими заощадженнями громадян, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України, не забезпечує виконання зобов'язань держави перед громадянами України щодо реалізації їхніх прав на користування та розпорядження своїми грошовими заощадженнями та страховими внесками.
За 14 років реалізації положень Закону України
"Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", яким встановлено зобов'язання держави перед громадянами щодо відновлення знецінених заощаджень у сумі 131,96 млрд гривень (у тому числі грошові заощадження - 121,9 млрд гривень, страхові внески - 7,77 млрд гривень, державні цінні папери - 2,29 млрд гривень), починаючи з 1997 року, станом на 1 січня 2011 року, громадянам виплачено лише 10,65 млрд гривень, або 8,1 відсотка суми державних зобов'язань. Таким чином, залишок зобов'язань держави перед громадянами України за втраченими знеціненими заощадженнями, станом на 1 січня 2011 року, становить 121,31 млрд гривень (у тому числі грошові заощадження та державні цінні папери - 113,58 млрд гривень, страхові внески - 7,73 млрд гривень).
Учасники парламентських слухань зазначають, що компенсація знецінених заощаджень упродовж усіх років здійснювалася за залишковим принципом. Крім того, на сьогодні їх компенсаційна індексація здійснюється у співвідношенні 1 карбованець заощаджень на 1,05 гривні станом на 1 жовтня 1996 року, хоча з 1 жовтня 1996 року до 1 березня 2011 року сумарний індекс інфляції становив 578,5 відсотка. Тобто з урахуванням цього індексу загальна сума зобов'язань держави перед вкладниками перевищує 1 трлн гривень.
Законом України
"Про Державний бюджет України на 2010 рік" на виплату компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень було передбачено 250 млн гривень. Проте Кабінетом Міністрів України порядок здійснення компенсаційних виплат у 2010 році так і не був затверджений, а відтак виділені у державному бюджеті кошти на ці цілі не були використані.
Законом України
"Про Державний бюджет України на 2011 рік" кошти на компенсаційні виплати за втраченими заощадженнями взагалі не передбачені. Це сталося вперше за весь період дії Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України".
За інформацією ВАТ "Державний ощадний банк України", станом на 1 січня 2011 року, до Реєстру вкладників заощаджень громадян внесено дані про знецінені заощадження 11768083 громадян України, з них 6392793 особи отримали компенсацію в розмірі 1000 гривень на загальну суму 5858,2 млн гривень. Для здійснення компенсаційних виплат у розмірі 1000 гривень решті зареєстрованих громадян необхідно ще 5179,6 млн гривень.
Загальний обсяг коштів на компенсаційних рахунках громадян, внесених до Реєстру вкладників заощаджень громадян, становить 60057,1 млн гривень.
На сьогодні кількість лише спадкоємців померлих вкладників та інших осіб відповідно до статті
8 Закону України
"Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", які звернулися до установ Ощадбанку протягом 2005-2010 років для отримання частини проіндексованого вкладу для організації похорону у розмірі 500 гривень, але не отримали їх, становить 684 тис. осіб, прогнозна кількість звернень у 2011 році - 200 тис. осіб.
За повідомленням ВАТ "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", станом на 1 січня 2011 року, кількість спадкоємців померлих застрахованих осіб або страхувальників, які звернулися до страхових компаній ВАТ "НАСК "Оранта", ВАТ "СК "Дніпро", АСК "Оранта - Лугань", ВАТ "СК "Оранта - Січ", ВАТ "СК "Астарта", ВАТ "СК "Орадон" протягом 2006-2010 років, та прогнозна кількість осіб, які звернуться до страхових компаній у 2011 році для отримання компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень на поховання у розмірі 500 гривень, становить 29 тис. осіб.
................Перейти до повного тексту