1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про асоціації органів місцевого самоврядування
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2009, № 38, ст.534) ( Із змінами, внесеними згідно з Кодексами № 2456-VI від 08.07.2010, 2010, № 50-51, ст.572 № 2755-VI від 02.12.2010, ВВР, 2011, № 13-14, № 15-16, № 17, ст.112 Законами № 3205-VI від 07.04.2011, ВВР, 2011, № 41, ст.413 № 5461-VI від 16.10.2012, ВВР, 2014, № 5, ст.62 № 835-VIII від 26.11.2015, ВВР, 2016, № 2, ст.17 № 2646-VIII від 06.12.2018, ВВР, 2019, № 4, ст.32 № 2849-IX від 13.12.2022 ) ( У тексті Закону слова "органи державної влади" в усіх відмінках замінено словами "державні органи" у відповідному відмінку згідно із Законом № 5461-VI від 16.10.2012 ) ( У тексті Закону слова "засоби масової інформації" в усіх відмінках і числах замінено словом "медіа" згідно із Законом № 2849-IX від 13.12.2022 )
Цей Закон визначає правові засади організації і діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування та їх добровільних об'єднань, їх взаємовідносин з державними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законів.
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об'єднання
1. Асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об'єднання (далі - асоціації) - добровільні неприбуткові об'єднання, створені органами місцевого самоврядування з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, узгодження дій органів місцевого самоврядування щодо захисту прав та інтересів територіальних громад, сприяння місцевому та регіональному розвитку.
Стаття 2. Принципи створення та діяльності асоціацій
1. Асоціації створюються і діють на принципах:
1) законності;
2) добровільності;
3) рівноправності членів;
4) самоврядності;
5) самостійності у визначенні напрямів своєї діяльності;
6) відкритості і публічності.
Стаття 3. Статус асоціацій
1. Асоціації створюються із всеукраїнським та місцевим статусом.
2. Всеукраїнськими є асоціації, що об'єднують більше половини органів місцевого самоврядування відповідних територіальних рівнів. Всеукраїнські асоціації зобов'язані щорічно до 31 грудня подавати інформацію щодо кількості своїх членів до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань.
( Частина друга статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5461-VI від 16.10.2012 )
3. Місцева асоціація може бути створена не менш як трьома органами місцевого самоврядування.
Стаття 4. Членство в асоціаціях
1. Членами асоціацій можуть бути сільські, селищні, міські, районні у містах, районні та обласні ради.
2. Орган місцевого самоврядування може бути членом лише однієї всеукраїнської асоціації.
3. У діяльності всеукраїнської асоціації може брати участь місцева асоціація як колективний член у порядку та формах, визначених статутами всеукраїнської та місцевої асоціацій.
Стаття 5. Найменування та символіка асоціації
1. Найменування асоціації складається з двох обов'язкових частин - загальної та індивідуальної. Загальна частина найменування містить слово "асоціація" чи слово, яким позначається добровільне об'єднання асоціацій, та має відтворювати статус асоціації. Індивідуальна частина найменування має відрізнятися від найменувань уже зареєстрованих в установленому порядку асоціацій. Індивідуальна частина найменування всеукраїнської асоціації має містити назву територіального рівня органів місцевого самоврядування, які об'єднує ця асоціація.
2. Асоціація може мати скорочене найменування, яке визначається в її статуті.
3. Асоціація, зареєстрована в установленому порядку, має виключне право на використання свого найменування.
4. Асоціації можуть мати та використовувати власну символіку, порядок затвердження та використання якої визначається відповідно до статуту.
5. Символіка асоціації не може містити державні символи України, символіку державних органів та Збройних сил України, а також зареєстровану відповідно до закону символіку юридичних осіб.
Стаття 6. Право асоціацій на об'єднання
1. Асоціації можуть на добровільних засадах засновувати спілки (конгреси, союзи тощо) шляхом укладення між собою угод про співробітництво та взаємодопомогу.
Стаття 7. Засади взаємовідносин між асоціаціями та державними органами
1. Асоціації у своїй статутній діяльності не залежні від державних органів, їм не підзвітні і не підконтрольні, крім випадків, передбачених законом.
2. Забороняється будь-яке втручання у статутну діяльність асоціацій та їх об'єднань з боку державних органів, їх посадових та службових осіб.
3. Державні органи сприяють діяльності асоціацій.
4. Державні органи при прийнятті рішень з питань місцевого та регіонального розвитку, а також при визначенні основних напрямів державної політики щодо місцевого самоврядування взаємодіють з асоціаціями на засадах, визначених цим Законом.
5. Асоціаціям забороняється втручатися в діяльність державних органів.
Розділ II
ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ АСОЦІАЦІЇ
Стаття 8. Створення асоціації
1. Рішення про ініціювання створення асоціації приймається сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою. У цьому рішенні визначаються особи, уповноважені сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою для участі в установчих зборах (конференції, з'їзді) асоціації, та обсяг їх повноважень.
2. Рішення про створення асоціації приймається на установчих зборах (конференції, з’їзді) асоціації, оформляється протоколом, невід’ємною частиною якого є:
реєстр присутніх учасників установчих зборів (конференції, з’їзді) асоціації;
копії рішень усіх органів місцевого самоврядування, прийнятих відповідно до частини першої цієї статті, засвідчені їх печатками;
відомості про осіб, які обрані до виконавчого органу асоціації (прізвище, ім’я, по батькові, рік народження, місце проживання, займана в асоціації посада, місце основної роботи).
( Частина друга статті 8 в редакції Закону № 835-VIII від 26.11.2015 )
3. Установчими зборами (конференцією, з'їздом) асоціації затверджується статут асоціації, обираються органи її управління. Установчі збори (конференція, з'їзд) асоціації визначає уповноважених осіб на проведення державної реєстрації асоціацій, вирішує інші питання, пов'язані із створенням асоціації.
Стаття 9. Статут асоціації
1. Асоціація діє на підставі статуту.
2. У статуті асоціації визначаються:
1) найменування асоціації;
2) статус асоціації;
3) місцезнаходження асоціації;
4) мета створення та завдання асоціації;
5) умови членства в асоціації, права та обов'язки її членів, представництво членів асоціації, порядок прийняття нових членів, підстави та форми відповідальності членів у разі невиконання ними статутних обов'язків;
6) органи управління асоціації;
7) порядок утворення та організаційні форми діяльності органів управління асоціації, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень;
8) порядок створення та статус регіональних (місцевих) відділень асоціації;
9) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна асоціації, порядок внутрішніх звітності та контролю;
10) розмір та порядок сплати членських внесків;
11) порядок затвердження та використання символіки асоціації;
12) порядок внесення змін до статуту асоціації;
13) порядок припинення асоціації і вирішення майнових питань у разі її ліквідації.
Стаття 10. Державна реєстрація асоціації
1. Асоціація підлягає обов’язковій державній реєстрації.
2. Державна реєстрація асоціації органів місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
3. Асоціація забезпечує внесення змін до відомостей про асоціацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.
4. Рішення про внесення змін до відомостей про асоціацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, приймається в порядку, визначеному статутом асоціації, та оформляється протоколом засідання відповідного уповноваженого органу.
Невід’ємною частиною протоколу засідання уповноваженого органу є реєстр учасників, в якому зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові особи, її посада.
( Стаття 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3205-VI від 07.04.2011, № 5461-VI від 16.10.2012; в редакції Закону № 835-VIII від 26.11.2015 ) ( Статтю 11 виключено на підставі Закону № 835-VIII від 26.11.2015 ) ( Статтю 12 виключено на підставі Закону № 835-VIII від 26.11.2015 )
Стаття 13. Припинення асоціації
1. Асоціація припиняється шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу) або ліквідації у порядку, визначеному її статутом, або за рішенням суду.
2. Державна реєстрація припинення асоціації проводиться у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
3. У разі якщо згідно із щорічною інформацією всеукраїнської асоціації кількість членів всеукраїнської асоціації стає меншою, ніж передбачено частиною другою статті 3 цього Закону, суб’єкт державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань звертається до суду для скасування державної реєстрації такої асоціації, що тягне за собою припинення юридичної особи.
( Стаття 13 в редакції Закону № 835-VIII від 26.11.2015 )
Розділ III
ПОВНОВАЖЕННЯ ТА ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ АСОЦІАЦІЇ
Стаття 14. Повноваження асоціації
1. На виконання статутних завдань асоціація здійснює такі повноваження:
1) об'єднує зусилля органів місцевого самоврядування щодо захисту прав і законних інтересів відповідних територіальних громад, розв'язання спільних для територіальних громад проблем, обміну досвідом, створення умов для більш ефективного здійснення повноважень місцевого самоврядування;
2) розробляє та подає державним органам пропозиції щодо розвитку місцевого самоврядування, які підлягають обов'язковому розгляду у порядку, встановленому цим Законом;
3) надає методичну, правову та інформаційну допомогу органам місцевого самоврядування у здійсненні ними своїх повноважень;
4) сприяє підвищенню ефективності підготовки та перепідготовки посадових осіб місцевого самоврядування, підвищенню їх кваліфікації;
5) узагальнює та поширює досвід діяльності органів місцевого самоврядування з питань соціально-економічного та культурного розвитку;
6) сприяє органам місцевого самоврядування у підготовці проектів їх актів, програм соціально-економічного та культурного розвитку територіальних громад;
7) засновує медіа, здійснює видавничу діяльність;
8) готує пропозиції щодо структури та штату виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у місті, районних та обласних рад, а також умов оплати праці їх працівників;
9) готує пропозиції щодо типових (примірних) статутів територіальних громад, положень про виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у місті рад, органи самоорганізації населення;
10) обстоює інтереси територіальних громад за зверненням органів місцевого самоврядування, які не є членами асоціації, із суспільно важливих питань;

................
Перейти до повного тексту