- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інструкція
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
17.05.2006 N 280
( z1003-06 )
(в редакції наказу
Міністерства охорони
здоров'я України
від 28.12.2007 N 870
( z0302-08 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 серпня 2006 р.
за N 1004/12878
ІНСТРУКЦІЯ
щодо визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
охорони здоров'я
N 870 від 28.12.2007 )
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.12.2004
N 890-р "Про моніторинг і оцінку ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу за національними показниками" та Указу Президента України від 30.08.2004
N 1022 "Про запобігання дальшому поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні", з метою створення єдиної системи моніторингу й оцінки заходів щодо запобігання ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, установлення єдиних вимог до порядку визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також для організації систематичного збору та обробки даних.
1.2. Для узагальнення даних звіти про визначення національних показників подаються до Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ) за підписами відповідальних осіб, визначених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують організацію роботи з проведення збору і обробки необхідної для розрахунку показників інформації.
1.3. Звіти про визначення національних показників подаються до МОЗ щороку до 15 грудня.
II. Визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу
2.1. Національний показник N 1 "Обсяг та структура державних і міжнародних витрат на заходи, що спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу".
Метод вимірювання: оцінка національних витрат на протидію ВІЛ/СНІДу. Цей показник розраховується за останні календарні або фінансові роки, що передують року подання національного звіту і за які є повні дані.
2.2. Національний показник N 2 "Комбінований національний індекс у сфері політики ВІЛ-інфекції/СНІДу".
Інструмент вимірювання: анкета для визначення комбінованого національного індексу в області політики ВІЛ-інфекції/СНІДу, яка складається з двох частин. Частина "А" заповнюється представниками центральних органів виконавчої влади й охоплює: стратегічний план; політичну підтримку; профілактику; лікування, догляд та підтримку; моніторинг та оцінку. Частина "Б" заповнюється представниками громадських організацій, а також представниками міжнародних організацій системи ООН і охоплює: права людини, залучення громадянського суспільства, профілактику, лікування, догляд та підтримку.
2.3. Національний показник N 3 "Відсоток одиниць донорської крові, перевіреної на ВІЛ з гарантуванням якості".
Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ.
Чисельником показника є кількість одиниць крові, що перевірені на наявність антитіл до ВІЛ за останні 12 місяців відповідно до національних стандартів та із залученням зовнішньої оцінки для контролю якості. Знаменником показника є кількість одиниць крові, що були отримані від донорів за останні 12 місяців.
2.4. Національний показник N 4 "Відсоток дорослих та дітей з прогресуючою ВІЛ-інфекцією, які отримують антиретровірусну терапію".
Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ. Цей показник розраховується за кожний з двох років, що передують року звітування.
Чисельником показника є кількість дорослих та дітей, які отримують антиретровірусну терапію відповідно до клінічних протоколів країни на кінець звітного періоду. Знаменником показника є оцінна кількість дорослих та дітей з прогресуючою ВІЛ-інфекцією.
2.5. Національний показник N 5 "Відсоток ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, які отримали антиретровірусні препарати з метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері до дитини".
Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу. Цей показник розраховується за два роки, що передують року звітування.
Чисельником показника є кількість вагітних ВІЛ-інфікованих жінок, які отримали антиретровірусні препарати з метою зниження ризику передачі ВІЛ від матері дитині. Знаменником показника є оцінна кількість вагітних ВІЛ-інфікованих жінок за останні 12 місяців календарного року.
2.6. Національний показник N 6 "Відсоток хворих, які отримали лікування від туберкульозу протягом року, серед ВІЛ-інфікованих осіб, які отримували антиретровірусну терапію на кінець звітного року, від оцінної кількості хворих на туберкульоз серед людей, які живуть з ВІЛ".
Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу та оцінка випадків туберкульозу серед людей, які живуть з ВІЛ.
Чисельником показника є кількість осіб з прогресуючою ВІЛ-інфекцією, які отримали лікування від туберкульозу протягом звітного року та отримували антиретровірусну терапію на кінець звітного року. Знаменником показника є оцінна кількість хворих на туберкульоз серед людей, які живуть з ВІЛ.
2.7. Національний показник N 7 "Відсоток жінок та чоловіків віком від 15 до 49 років, які пройшли тестування на ВІЛ протягом останніх 12 місяців та знають свої результати"
Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед загального населення на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.
Чисельником показника є кількість респондентів віком від 15 до 49 років, які протягом останніх 12 місяців зверталися за тестуванням на ВІЛ та знають свої результати. Знаменником показника є загальна кількість респондентів віком від 15 до 49 років.
2.8. Національний показник N 8 "Відсоток осіб, які пройшли тестування на ВІЛ протягом останніх 12 місяців та знають свої результати: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; серед чоловіків, які мають секс із чоловіками; серед засуджених; серед дітей та молоді з груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ (віком 15-24 роки)".
Метод вимірювання: спеціальні поведінкові дослідження серед представників вищеперерахованих груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ.
Чисельником показника є кількість представників кожної з вище- перерахованих груп, які протягом останніх 12 місяців зверталися за тестуванням на ВІЛ та одержали його результати. Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної групи.
2.9. Національний показник N 9 "Відсоток осіб, яких охоплено профілактичними програмами: серед споживачів ін'єкційних наркотиків; серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; серед чоловіків, які мають секс з чоловіками; серед засуджених; серед дітей та молоді з груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ (віком 15-24 роки)".
Метод вимірювання: спеціальні поведінкові дослідження серед представників вищеперерахованих груп високого ризику щодо інфікування ВІЛ.
Чисельником показника є кількість представників кожної з вище- перерахованих груп, які відповіли, що знають, де можна пройти тестування на ВІЛ, та протягом останніх 12 місяців безкоштовно отримали презерватив (для споживачів ін'єкційних наркотиків: презерватив та шприц). Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної групи.
2.10. Національний показник N 10: "Відсоток сиріт та вразливих щодо ВІЛ дітей віком 0-17 років, чиї домогосподарства отримують безкоштовну базову зовнішню допомогу для догляду за дитиною"
В Україні не застосовується.
2.11. Національний показник N 11 "Відсоток загальноосвітніх навчальних закладів, які мають підготовлених вчителів і протягом останнього навчального року забезпечили навчання учнів за програмами розвитку життєвих навичок щодо формування здорового способу життя і профілактики ВІЛ".
Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних Міністерства освіти і науки України.
Чисельником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів, які мають учителів, що пройшли навчання та на постійній основі викладають програми щодо ВІЛ/СНІДу на основі життєвих навичок. Знаменником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів.
................Перейти до повного тексту