1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
04.08.2006 N 80
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 серпня 2006 р.
за N 990/12864
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної судової адміністрації N 118 від 13.09.2013 )
Про затвердження Положення про порядок кваліфікаційної атестації суддів
Відповідно до Закону України "Про судоустрій України", Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України від 03.03.2003 N 182, з урахуванням рішення Ради суддів України від 7 липня 2006 року N 78 та з метою забезпечення своєчасної та якісної підготовки документів щодо присвоєння суддям кваліфікаційних класів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок кваліфікаційної атестації суддів, що додається.
2. Управлінню кадрового забезпечення апеляційних і місцевих судів та державної судової адміністрації (Гайдученко В.Д.) довести наказ до відома голів кваліфікаційних комісій суддів, голів апеляційних та місцевих судів загальної юрисдикції, начальників територіальних управлінь державної судової адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В. о. Голови О.Булка
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної судової
адміністрації України
04.08.2006 N 80
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 серпня 2006 р.
за N 990/12864
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок кваліфікаційної атестації суддів
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблене відповідно до статей 39 - 41 Закону України "Про статус суддів" та 87 - 95 Закону України "Про судоустрій України" та визначає єдиний порядок підготовки та розгляду на засіданнях кваліфікаційної комісії суддів питань кваліфікаційної атестації професійного судді.
1.2. Кваліфікаційна атестація судді проводиться кваліфікаційними комісіями суддів у формі кваліфікаційної співбесіди або повторного (додаткового) іспиту протягом усього періоду їх професійної діяльності для визначення рівня фахової підготовленості професійних суддів.
1.3. Передбачено три види кваліфікаційної атестації судді - чергова, дострокова та позачергова.
Чергова кваліфікаційна атестація судді здійснюється регулярно, після закінчення встановленого мінімального строку перебування судді у кваліфікаційному класі. Чергова кваліфікаційна атестація проводиться не пізніше одного місяця з дня закінчення строку його перебування у присвоєному йому кваліфікаційному класі за заявою судді, поданням голови відповідного суду, ініціативи кваліфікаційної комісії суддів.
Дострокова кваліфікаційна атестація судді може бути проведена не раніше ніж через два роки з дня останньої його атестації за поданням голови відповідного суду.
Позачергова кваліфікаційна атестація суддів здійснюється раніше встановленого терміну незалежно від строку, що минув з дня проведення останньої кваліфікаційної атестації за поданням про переведення до суду вищого рівня, заявою судді про обрання суддею безстроково чи про поновлення кваліфікаційного класу тощо. Така атестація призначається безпосередньо при готовності кваліфікаційної комісії суддів розглянути відповідне звернення, але не пізніше двох місяців з дня його надходження.
1.4. Залежно від рівня професійних знань, посади, стажу та досвіду роботи встановлюється шість кваліфікаційних класів судді: вищий, перший, другий, третій, четвертий і п'ятий класи.
2. Підстави кваліфікаційної атестації судді
2.1. Підставами для призначення кваліфікаційної атестації судді є:
вимоги закону щодо присвоєння кваліфікаційного класу судді, призначеного на посаду вперше;
закінчення встановленого законом строку перебування судді у відповідному кваліфікаційному класі;
зайняття суддею посади в суді вищого рівня;
подання про дострокове присвоєння судді кваліфікаційного класу, про присвоєння більш високого кваліфікаційного класу судді, заява судді про обрання суддею безстроково або про переведення до суду вищого рівня;
рішення про застосування до судді дисциплінарного стягнення;
заява судді про поновлення кваліфікаційного класу.
2.2. Кваліфікаційна атестація судді проводиться:
за поданням Голови Верховного Суду України, голови вищого спеціалізованого суду - у разі обрання судді на посаду безстроково;
за поданням голови відповідного суду, за ініціативою кваліфікаційної комісії суддів чи заявою судді - у разі присвоєння судді кваліфікаційного класу.
Голова суду може вносити клопотання про дострокове проведення кваліфікаційної атестації судді за результатами його роботи.
2.3. Кваліфікаційні класи присвоюються рішенням відповідної кваліфікаційної комісії суддів:
вищий і перший кваліфікаційні класи - суддям Верховного Суду України;
вищий, перший і другий кваліфікаційні класи - суддям вищих спеціалізованих суддів;
перший, другий і третій кваліфікаційні класи - суддям апеляційних судів;
другий, третій, четвертий, п'ятий кваліфікаційні класи - суддям місцевих судів.
2.4. Особи, вперше призначені на посаду судді, проходять кваліфікаційну атестацію не пізніше шести місяців з дня призначення. Днем призначення вважається день підписання Указу Президента України про призначення кандидата на посаду судді.
2.5. З урахуванням досвіду роботи та професійного рівня судді допускається підвищення кваліфікаційного класу без додержання встановленої послідовності, але не більш як на два кваліфікаційних класи.
2.6. Пониження кваліфікаційного класу судді допускається лише в порядку дисциплінарного стягнення і не більш як на один клас.
2.7. Позбавлення судді кваліфікаційного класу можливе в разі його звільнення з посади у зв'язку з порушенням присяги або набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього.
2.8. Мінімальний строк перебування судді у кваліфікаційному класі, який дає право на присвоєння наступного кваліфікаційного класу становить: у п'ятому і четверному класах - три роки, у третьому і другому класах - п'ять років. Строк перебування судді у першому кваліфікаційному класі не обмежується.
3. Порядок кваліфікаційної атестації судді
3.1. На суддю, що підлягає кваліфікаційній атестації, голова відповідного суду складає характеристику, у якій відображаються ділові та моральні якості судді, дається оцінка його професійної діяльності, довідку про показники роботи за останніх п'ять років, довідку про роботу судді в минулому, а також додаються копії паспорта, трудової книжки та рішення кваліфікаційної комісії суддів про присвоєння кваліфікаційного класу, у якому перебуває суддя. До характеристики може бути додано рішення зборів суддів суду, у якому працює суддя.
3.2. Характеристику на голову суду для кваліфікаційної атестації складає голова відповідного суду вищого рівня. До характеристики має бути додано рішення зборів суддів суду, у якому працює голова суду.
3.3. На загальних зборах відповідного суду проводиться обговорення характеристики кандидатури судді, який повинен проходити атестацію. Дане обговорення фіксується у рішенні зборів цього суду.
3.4. Суддя має бути ознайомлений з характеристикою і одержати її копію не пізніш як за п'ятнадцять днів до проведення кваліфікаційної атестації.
3.5. Кваліфікаційна атестація проводиться у присутності судді, який атестується. У розгляді питання про кваліфікаційну атестацію судді можуть брати участь голова суду, який склав характеристику судді, а також представники відповідного органу суддівського самоврядування за дорученням.
У разі, коли кваліфікаційна комісія суддів своїм рішенням визнає, що відсутність судді на її засіданні викликана поважними причинами, він може бути атестований заочно. Присутність судді є обов'язковою, якщо питання атестації пов'язане з дисциплінарним провадженням.
Ухилення судді від явки не є перешкодою розгляду питання.
4. Форми проведення кваліфікаційної атестації судді
4.1. Кваліфікаційна співбесіда
4.1.1. Професійні судді проходять кваліфікаційну атестацію у формі кваліфікаційної співбесіди, сутність якої полягає у перевірці знань професійного судді, встановлення рівня його кваліфікаційної підготовленості, здатності судді підвищувати свій фаховий рівень і здійснювати правосуддя, у тому числі в судах більш високого рівня.
4.1.2. Кваліфікаційна співбесіда з суддею проводиться кваліфікаційною комісією суддів у разі:
вирішення питання про обрання судді на посаду безстроково;
призначення чи обрання судді до суду вищого рівня;
присвоєння судді кваліфікаційного класу вперше, достроково, присвоєння більш високого кваліфікаційного класу;
виявлення невідповідності судді займаній посаді.
4.1.3. Кваліфікаційна співбесіда проводиться в усній формі. За процедурою роботи кваліфікаційної комісії суддів проведення кваліфікаційної атестації професійного судді протоколюється. У протоколі зазначається прізвище, ім'я, по батькові судді, який проходить кваліфікаційну атестацію, запитання та відповіді щодо положень основних галузей права, з одночасним дослідженням матеріалів, що стосуються фактичного здійснення суддею правосуддя і виконання ним посадових обов'язків.

................
Перейти до повного тексту